Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Gabonát nm importált Románia Ukrajnábüól, de élelmiszer-ipari termékeket, így cukor, igen – ismerte el Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
2024. február 05., 09:022024. február 05., 09:02
2024. február 06., 01:082024. február 06., 01:08
A tárcavezető vasárnap este az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva fejtette ki, hogy Románia még nem importált búzát Ukrajnából. Elmondta, hét kérelmet nyújtottak be a minisztériumhoz Ukrajnából történő gabonaimportra, de eddig egyiket sem hagyták jóvá. „Románia nem importált búzát Ukrajnából” – szögezte le Florin Barbu.
A minisztert ugyanakkor arról is megkérdezték, mit gondol az ukrán Nemzeti Agrárgazdasági Intézet igazgatóhelyettesének kijelentéséről, miszerint Románia az első helyen áll az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek importőreinek rangsorában.
„Ha mezőgazdasági termékekről beszélünk, akkor a cukor is ide tartozik, amelyből Románia csak a fogyasztás 23 százalékát állítja elő... (...) Agrár-élelmiszeripari termékekről beszélünk. Ahogy mondtam,
Ami a gabonaimportot illeti, Románia nem importált gabonaféléket, mert az Európai Unió határozata megtiltotta a behozatalt. Ezt követően a román állam és az ukrán állam egy olyan jogszabályról döntött, amelynek értelmében csak azokat a gazdák és feldolgozók kapnak engedélyt, akik mezőgazdasági termékeket akarnak importálni, búzáról, kukoricáról, repcéről, napraforgóról van szó. Eddig hét kérelmet nyújtottak be a mezőgazdasági minisztériumhoz – de egyiket sem hagyták jóvá – az Ukrajnából származó gabona behozatalára” – hangsúlyozta a mezőgazdasági miniszter.
Emlékeztetett, hogy az ukrajnai háború kirobbanása után az Európai Bizottság betiltotta a gabonaimportot.
„A háború kitörése óta az Európai Bizottság betiltotta a behozatalt. Később létrehoztunk egy engedélyezési mechanizmust az ukrán és a román állam között. Ezeket a kérelmeket benyújtották, de eddig a mezőgazdasági minisztérium nem hagyott jóvá egyetlen gabonaimportra vonatkozó kérelmet sem. Ráadásul, ahogy korábban is mondtam, Ukrajnából csak a romániai gazdák és feldolgozók importálhatnak gabonát, közvetítők vagy más gabonakereskedők nem” – tette hozzá Florin Barbu.
Azt is elmondta, hogy
„Amikor a gazdák arról tájékoztattak, hogy bizonyos mennyiségű gabona érkezik Romániába, megkértem a Csalás Elleni Hivatalt, hogy ellenőrizze azokat, természetesen megállapították, hogy gabonáról és kukoricáról van szó, de ezek vetőmagok, amelyeket román gazdák fognak felhasználni. Arról a napraforgómagról van szó, amelyeket a mezőgazdaságban használnak, de soha nem volt szó gabonafélék román területre való behozataláról. És nyilvános felhívást intézek az állami intézményekhez, hogy ezt ellenőrizzék” – mondta a mezőgazdasági miniszter.
Florin Barbut arról is kérdezték, mennyit veszített a román mezőgazdaság az ukrajnai háború miatt.
„Nagyon jól tudjuk, hogy amikor Oroszország elkezdte ezt az abszurd háborút Ukrajnában, a világ gabonapiaca kiegyensúlyozatlanná vált. Egy tonna búza abban az évben, amikor ez a háború kezdődött, valahol 1,8 lej körül volt kilogrammonként, ez 1800 lej tonnánként, és miután kiigazítottuk mindazokat a dolgokat, amelyek bekövetkeztek a világ gabonapiacán, a gabona ára jelenleg valahol 0,9 lej körül van. De úgy gondolom, hogy a gabonaárak emelkedni fognak” – mondta Florin Barbu, hozzátéve, hogy a gazdákat állami támogatásokkal is segítik.
A Románia, előre szövetség államfőjelöltje, Crin Antonescu szerdán bejelentette, kogy kikérte a dossziéját a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól (CNSAS).
Miközben a román vezetők egybehangzóan kijelentették, hogy az amerikai küldöttség megértette az elnökválasztás érvénytelenítése mellett szóló érveket, kiderült: azért nem volt annyira könnyű meggyőzni őket.
A Románia és az Egyesült Államok közötti valamennyi egyezmény – beleértve az amerikai katonák romániai jelenlétet szabályozó megállapodásokat is – érvényben van, a felek tiszteletben tartják és a regionális biztonsági fejleményekhez igazítják ezeket.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta, hogy a tartalékalapból egészítsék ki 50 millió lejjel az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) idei költségvetését a ragadós száj- és körömfájás elleni hatósági teendőkre.
Csütörtökön a tanórák végeztével megkezdődik a húsvéti vakáció az iskolások számára.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldali erők jelöltje nyeri az elnökválasztás első fordulóját – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!