Fogorvosi rendelő: megelőzésként is érdemes felkeresni
Fotó: Orbán Orsolya
Sokan azt tartják, hogy a fogorvosi rendelők túl drágák, a fogászati szolgáltatások állami támogatása pedig minimális. Románia a szájegészségügy terén is kullog az Európai Unióban, emiatt sok olyan betegséggel küzd a lakosság, ami megfelelő szájápolással és rendszeres fogászati ellenőrzéssel megelőzhető volna. A témát Simori Noémi kolozsvári fogorvossal, fogbeültetésre szakosodott implantológus szakorvossal jártuk körül videós riportunkban.
2025. március 19., 08:092025. március 19., 08:09
2025. március 19., 08:152025. március 19., 08:15
A szilágysági származású Simori Noémi fogorvos a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem elvégzése után pár évet szülőföldjén, Zilahon dolgozott, majd ideggyógyász férjét követve Kolozsváron telepedtek le. Tizenhat éve a kincses város egyik fogászati rendelőjében dolgozik, ahol fogbeültetésre szakosodott.
így a magyar anyanyelvű páciensek számára nagyobb választék áll rendelkezésre, mint a rendszerváltást követő évtizedben. Így a kincses város fogászati rendelőiben is számos magyar szakember dolgozik.
Simori Noémi egy román orvostársával közösen működtetett – minden szükséges orvosi műszerrel felszerelt – fogorvosi rendelőben várja ügyfeleit: zömében magyarul beszélő betegek keresik fel, ami természetes jelenség, hiszen anyanyelvén mindenki jobban kifejezi magát. Az emberek szakorvost is legszívesebben olyanok közül választanak, akinek szorongások nélkül, szabadon elmondhatják panaszaikat.
A fogászatnak ez az ága az elmúlt öt esztendőben robbanásszerű fejlődésen esett át, ami átalakította a fogászati beavatkozások korábbi szerepét.
Simori Noémi 16 éve dolgozik Kolozsváron fogorvosként
Fotó: Orbán Orsolya
Úgy érkezünk a fogorvosnőhöz, hogy az olvasó számára is közérthető módon járjuk körül a fogászat legfontosabb területeit. Simori Noémi mindenekelőtt a megelőzésre hívja fel a figyelmet. A prevenció azért fontos, mert ha az ember kisgyerek kora óta rendszeresen fogat most, és később fogselymet és szájvizet is használ, illetve rendszeresen eljár fogorvoshoz, akkor nagy eséllyel eredeti fogaival fogja megérni az öregkort.
Ilyenkor a fogorvos sorra ellenőrzi a fogak állapotát, és ki tudja szűrni azokat, ahol beavatkozásra van szükség, hogy megelőzhetőek legyenek a későbbi szövődmények” – mutat rá a fogászati ellenőrzés fontosságára az orvos.
A megelőzés szerves része az egészséges táplálkozás is. A fog legnagyobb ellenségei a keksz típusú, lisztet tartalmazó, édes ételek. A szájegészségügy szempontjából is fontos a rendszeres zöldségfogyasztás, a fogak ,,üzemben tartása”, a rágás: az orvosnő szerint lehetőleg otthon készített ételeket együnk, ne iparilag feldolgozott, finomított élelmiszereket. A gyakori rágással nyál termelődik, ami tisztítja a fogakat: a fogak öntisztulási folyamata annyira fontos, mint az állandó fogmosás.
A fogászati ellátás alapeszközei, a fogorvosi szék kellékei
Fotó: Orbán Orsolya
Sok szülő számára dilemma, hogy a kisgyereket hány éves korban érdemes először elvinnie fogorvoshoz. Simori válasza egyértelmű:
„Az első találkozás a fogorvosi székkel egy alapos fogmosással kezdődik, ami során a kicsi megismerkedik a fogászati környezettel, így megnyugtatjuk, hogy olyan helyre jött, ahova máskor is érdemes visszajárni. Ez a szokás jellemzően csak most kezd kialakulni, mert még mindig »hagyomány«, hogy a felnőttek többsége sem megelőző kezelésre kopogtat be a fogászati rendelőbe, hanem fogfájással” – fogalmazott a szakember.
,,Sok ember küzd fejfájással, de arra nem gondol, hogy ennek hátterében az áll, hogy nincsenek őrlőfogai, nincs mivel rágjon, ezért az állkapocsízület szenved, és ez fejfájást okoz. Vannak pácienseink, akik fül-orr-gégészt, illetve neurológust is felkerestek panaszaikkal, és ott derült ki, hogy a szájuk tele van szuvas fogakkal, így jutnak el hozzánk a rendelőbe” – mutat rá a bajok okára a szakorvos. Simori szerint ha fogainkra ügyelünk, jobb lesz az általános közérzetünk, és később kisebb eséllyel szenvedünk vese-, szív-, gyomor-, és más szervi betegségekben. A szájegészség az emberi szervezet egészségének alapja – összegzi a fogászat kiemelt jelentőségét a kolozsvári szakember.
A fogbeültetés teljesen átalakította a szájegészségügyi ellátást
Fotó: Orbán Orsolya
Sok páciens úgy kerül fogorvoshoz, hogy azonnali beavatkozásra – fogkezelésekre, foghúzásra, illetve az egyre gyakoribb fogbeültetésre – van szüksége. Ez utóbbi iránt napjainkban látványosan megnőtt az érdeklődés.
A páciens szempontjából óriási előnye van: a hiányzó fog helyébe steril titáncsavart kap, amire felkerül a koronarész, ezzel pótoljuk a hiányzó fogat.
Vagy amikor már nincs az ember szájában fog, a kivehető lemezes fogpótlást – a kényelmetlen protézist –, minimális számú implantátumra cseréljük, ami stabil fogpótlást tesz lehetővé” – magyarázza a rutinműtétté vált fogbeültetés előnyeit Simori Noémi.
Praxisában ma már a fogbeültetés teszi ki a fogorvosi beavatkozások mintegy felét, és ez az arány nő.
Míg 5–7 évvel ezelőtt a páciensek többsége félt az ilyen típusú szájműtétektől, mára ez természetes jelenséggé vált.
A beavatkozást alapos vizsgálat előzi meg, hogy a fogorvos kiszűrje az amúgy ritka kockázati tényezőket.
Beszélgetésünk során kitérünk a hazai lakosság számára túl költségesnek tűnő fogászati ellátás okozta nehézségekre is. Románia azon ritka európai uniós országok közé tartozik, ahol az Országos Egészségbiztosító Pénztár minimális támogatással járul hozzá a fogászati ellátáshoz. Ma a legtöbb romániai fogorvosi rendelő nem szerződik az állami biztosító pénztárral, annyira alacsony az állami támogatás.
Simori Noémi szerint sokkal több ember jutna el fogorvoshoz, ha a rendszerbe hatékonyan beszállna az állami biztosító, ettől azonban egyelőre távol állunk. Van egy réteg, aki azért nem jár fogorvoshoz, mert nincs rá anyagi forrása. A szakorvos szerint ugyanakkor sok a tévhit a túl drága fogorvosi ellátással kapcsolatban. Egyértelmű, hogy az emberi egészség megőrzése szempontjából a fogászati szolgáltatásokra áldozni kell. Meg kell keresni azt a szakorvost, azt a rendelőt, amelyben a beteg megbízik, és a fogorvos tanácsai alapján elkezdheti fogazatának rendbetételét.
A mai 35–40 éves korosztály közül sokan gyerekkorukban is eljártak fogorvosi rendelőbe, így ez számukra természetes jelenség ma is. A fogápolást egyértelműen gyerekkorban kell elkezdeni, ha szükséges, akkor fogszabályozóval: ezzel a beavatkozással nagyon sok későbbi problémát tudunk megelőzni” – mutat rá portálunknak a szakorvos.
A szájüregről készült röntgenfilm jelenti a fogászati beavatkozás alapját
Fotó: Orbán Orsolya
Simori Noémi szerint az európai uniós kimutatásokban még mindig hátul kullogunk – nem lehet azzal dicsekedni, hogy a romániaiak sokat és rendszeresen járnának fogorvoshoz –, azonban az utóbbi egy-két évtizedben látványos fordulat érezhető, amire szájegészségügy szempontjából is alapozni lehet.
A meddőségi szakorvosi rendelőkben gyermekáldásra váró párok országszerte abban reménykednek, hogy az orvostudomány segítségével elősegítik a baba érkezését. Most induló videós egészségügyi sorozatunkban egy kolozsvári meddőségi klinikára látogattunk el.
Románia az az ország, ahol tíz emberből háromnak már egyetlen saját foga sincs. Egy friss elemzés szerint ennek egyik fő oka, hogy az állam nem vagy alig szán pénzt a fogorvosi ellátás finanszírozására.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.
Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu
szóljon hozzá!