Képünk illusztráció
Fotó: Pexels.com
A beteg életébe is kerülhet, hogy az Országos Gyógyszerügynökség sokszor indokolatlanul elhúzza egy-egy új orvosság vagy kezelés engedélyeztetését. Az egészségügyi minisztérium most a hatóság átszervezésére készül.
2018. szeptember 25., 12:032018. szeptember 25., 12:03
Átszervezik az Országos Gyógyszerügynökséget, mivel a kormány is rádöbbent, hogy sok esetben indokolatlanul elhúzódik egy új gyógyszer bevezetésének engedélyeztetése.
Több száz iratcsomó vár jóváhagyásra, nemcsak új gyógyszerek bevezetése, hanem kezelési eljárások engedélyeztetése esetén, valamint olyankor is jóvá kell hagyni a gyógyszerek forgalmazását, ha a gyártó megváltoztatta a székhelyét.
„Valóban vannak engedélyezési eljárások, amelyek egyéves késésben vannak, holott a törvényes határidő hatvan nap” – ismerte el Anca Crupariu az Országos Gyógyszerügynökség osztályvezetője.
A bukaresti sajtó értesülései szerint különben a késlekedés hátterében az állhat, hogy az ügynökségnek mindössze 200 alkalmazottja van, holott legalább 500 szakemberre lenne szükség. Az egészségügyi minisztérium már jelezte, hogy meghirdetik az új állásokat, azonban ez még nem rendezi a problémát, a szakemberek kiképzése ugyanis legalább egy évet vesz igénybe, ez pedig még további késlekedést jelent.
„Sorina Pintea egészségügyi miniszter bejelentette az Országos Gyógyszerügynökség átszervezését, ám erre vonatkozóan még nem jelent meg a hivatalos javaslat, de valószínűleg ezen a héten már felkerül a dokumentum a minisztérium honlapjára” – jelentette ki tegnap a Krónika megkeresésére Vass Levente RMDSZ-es parlamenti képviselő, aki civilben orvos.
Az ügynökség működéséről kifejtette,
az előbbiek esetében a gyors ügyintézés, a hatvan napos törvényes határidő betartása lenne indokolt, míg az utóbbiak esetében nem árt a körültekintő, lassúbb folyamat. „Amikor egy jól kipróbált, bevált gyógyszer engedélyeztetését kéri a generikus gyártó vagy a forgalmazó, súlyos problémákat okoz a hatvan nap be nem tartása, a betegek életét veszélyeztetheti. De még a költségvetésre is negatív hatással van, hiszen ha a generikus gyógyszert időben bejegyzik, olcsóbban jutnak hozzá a betegek, és olcsóbb lenne az egészségbiztosító pénztár számára is ezeknek a gyógyszereknek, vagy éppen kezeléseknek a beszerzése” – mutatott rá Vass Levente.
Hozzátette: a másik esetben, amikor a ritka betegségek gyógyítására használt, nagyon drága, innovatív gyógyszerek bevezetéséről van szó, ki lehetne tolni a hatvan napot. A képviselő úgy véli, elsősorban az okozza a problémát, hogy nem veszik figyelembe a két árnyalat közötti különbséget, vagyis hogy a generikus gyógyszerek esetében gyorsan kell eljárni, az innovatív gyógyszereknél pedig indokolt a körültekintő eljárás.
Hatalmas a gyógyszerügynökség felelőssége, és a gyógyszergyártók, az orvosok részéről is folyamatos a nyomás – vallja Antal Álmos, a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház orvos igazgatója is. Mint lapunk kérdésére részletezte,rengeteg tényező játszik közre, hiszen
Ez történt például egy nőgyógyászatban alkalmazott hormonterápiával. Viszont az onkológiai betegségek esetén, ha megjelenik egy új gyógyszer, az mindig esélyt jelenthet a túlélésre. Elmondása szerint ugyanakkor vannak területek, ahol jól teljesít Románia, például vannak ritka enzimatikus betegségek, melyek esetében ugyanazt a kezelést biztosítják, mint Amerikában.
Antal Álmos szerint a folytonosság, a kiszámíthatóság a legfontosabb. Mint fogalmazott, a hatóságnak kormányokon átívelő, politikamentes és szakmai alapon megszervezett kellene lennie, akár európai bekapcsolódással és felügyelettel. Másrészt – tette hozzá – a legfontosabb, hogy a már bevezetett, engedélyezett gyógyszerekkel való ellátást biztosítsák, hiszen az év végére mindig felhalmozódnak az adósságok, és a beszállítók azzal fenyegetnek, hogy nem hoznak többet egy-egy alapgyógyszerből.
Bürokraták vezetik az országot, az egészségügyben is ők hoznak döntést, holott teljesen párhuzamosak a valósággal – szögezte le megkeresésünkre Szabó Soós Klára. A Hargita megyei háziorvosok szövetségének elnöke érdeklődésünkre arról számolt be, folyamatosan azzal küzdenek, hogy megértessék a döntéshozókkal, miben áll a gyógyító tevékenység, a betegellátás.
– részletezte az orvos. Rámutatott, ha egy fontos tisztséget betöltő állami hivatalnok megbetegszik, meg sem áll a bécsi kórházig, s azt hiszik, ez a lehetőség mindenki számára elérhető. „A gyógyszer- és a védőoltás ellátás naprakész, és folyamatos kellene hogy legyen” – szögezte le Szabó Soós Klára.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
szóljon hozzá!