Fortélyok, hogy biztosan sikerüljön a savanyú káposzta

Elengedhetetlen eleme az erdélyi gasztronómiának a savanyú káposzta, amit október folyamán kell eltenni •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Elengedhetetlen eleme az erdélyi gasztronómiának a savanyú káposzta, amit október folyamán kell eltenni

Fotó: Erdély Bálint Előd

Sokan nem akarnak lemondani a saját készítésű savanyú káposztáról akkor sem, ha tömbházban élnek, hiszen az erdélyi gasztronómiának elengedhetetlen része a sok vitamint tartalmazó, rengetegféleképpen elkészíthető eledel. A káposztaeltevés sikerének titkairól Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót, a Krónika volt munkatársát kérdeztük.

Kiss Judit

2024. szeptember 28., 18:542024. szeptember 28., 18:54

2024. szeptember 28., 18:552024. szeptember 28., 18:55

Közeleg a savanyú káposzta eltevésének ideje: hagyományosan október elején szokták eltenni, és ha jó a pince, eláll húsvétig, vagy akár még tovább is. Háromszéken egyes helyeken például hagyományosan húsvétkor főzték meg az utolsó töltött káposztát a hordóból – manapság nagyobb, csavaros tetős műanyag edényből – kivett káposztából.

Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró: „a káposztaeltevésnek két nagy buktatója van, az egyik, ha téli káposzta helyett nyári kerül a hordóba, a másik a nem megfelelő só-víz arány” •  Fotó: Bartalis Előd Galéria

Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró: „a káposztaeltevésnek két nagy buktatója van, az egyik, ha téli káposzta helyett nyári kerül a hordóba, a másik a nem megfelelő só-víz arány”

Fotó: Bartalis Előd

Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót arról faggattuk,

melyek lennének a legfontosabb fortélyai a sikeres káposztaeltevésnek és mik a buktatók – hiszen megeshet, hogy a káposzta megpuhul, vagy esetleg elromlik.

Elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy a télire való káposztát októberben mindenképp el kell sózni, főleg abban az esetben, ha karácsonykor töltött káposztát szeretnénk főzni belőle. Természetesen a sózás időpontja vidékenként változhat, hiszen egyértelmű, hogy a Bánságban hamarabb érik a káposzta, mint a sokkal hűvösebb Székelyföldön: ahol hamarabb érik, ott korábban sózzák, ahol később érik, ott akár november elején is sózhatják.

„A káposztaeltevésnek két nagy buktatója van, az egyik, ha téli káposzta helyett nyári kerül a hordóba, a másik a nem megfelelő só-víz arány. Az előbbit azzal lehet kivédeni, ha megbízható, ismerős termelőtől vesszük a káposztát, hiszen a jó kertésznek az a célja, hogy megtartsa a vásárlóit, nem fog „ránk sózni” sem nyári, sem éretlen káposztát” – tanácsolta Jánossy Alíz.

A savanyú káposzta sokak kedvence, hiszen nemcsak rendkívül egészséges, de ízletes is •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

A savanyú káposzta sokak kedvence, hiszen nemcsak rendkívül egészséges, de ízletes is

Fotó: Erdély Bálint Előd

Hozzáfűzte, ami a só-víz arányt illeti, bele kell tenni a megfelelő mennyiségű sót a hordóba, egyébként vagy be sem indul a tejsavas erjedés, vagy megpuhul a káposzta.

Idézet
Magyarán, ha kissé sós lesz a káposztánk, nem olyan nagy baj, mintha nem lenne benne a kellő mennyiségű só. Ha pedig minden optimális, akkor nemcsak húsvétig áll el a káposzta, hanem beéri az újat.

Nekem például most is van a pincében tartott hordómban még két fej káposztám, amit tavaly október 20. körül sóztam el, s még mindig zsenge, ropogós, és a leve is tiszta, mint a gyöngy” – mondta a gasztronómiai szakíró.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Hozzátette, ezért szerzi be évtizedek óta a Szárhegyi Védjegyes Káposztát Lukács Géza kertészbarátjától, és szintén az ő alaposan kikísérletezett receptje szerint sózza. Géza kertész 10 liter vízhez 42-45 deka sót tesz, nem fúrja ki a káposzta torzsáját, és nem tesz a helyébe sót, mert szerinte szükség van a torzsában lévő cukrokra az erjedés beindulásához.

Csombor, kapor, birsalma

Sokan csombort, kaprot, birsalmát, szőlőlevelet, tormát is tesznek a hordóba a káposzta meg a só mellé. Megkérdeztük Jánossy Alízt, ő mit javasol a káposzta mellé.

„Csombort és kaprot szoktam a hordó aljába tenni, más fűszert nem. Természetesen, aki szereti, tehet bele birsalmát és szőlőlevelet, sőt, csöves kukoricát is, mert szép sárga színt ad a káposztának. A tormát, a céklát vagy a lila káposztát viszont nem javaslom. A torma megedzi a káposztát – vagy ahogy nagyanyám mondta: megacintosodik – ami növeli aztán a főzési időt, mert kemények lesznek a káposztalevelek” – tanácsolja a gasztronómiai szakíró, hozzátéve, hogy a savanyúságokba is azért szokás tormát tenni, hogy roppanós maradjon a zöldség.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Mint kifejtette,

a cékla és a lila káposzta festékanyaga kioldódik, ami ugyan szép színt kölcsönöz a lének, de a káposzta beszürkül tőle, és nem őrzi meg a szép citromsárga színét, amilyennek lennie kellene.

Jánossy Alíztól azt is megkérdeztük, mennyi idő alatt érik meg általában a káposzta, és mitől függ ennek az időnek a hossza, valamint hogy időközben mi a teendő.

A savanyú káposztából számos finom húsmentes eledel is készíthető •  Fotó: Rédai Attila Galéria

A savanyú káposztából számos finom húsmentes eledel is készíthető

Fotó: Rédai Attila

Elmondta, miután a káposztát minél szorosabban beraktuk a hordóba, rátöltjük a sós vizet, annyit, amennyi teljesen ellepi. A 10 liter hideg vízben teljesen feloldjuk a 42-45 deka sót, majd az oldatot rátöltjük a káposztára – a műveletet addig ismételjük, amíg a káposztát teljesen ellepi a sós víz. Ezután a hordót lehetőleg olyan helyre állítjuk, ahol stabilan 14-15 Celsius-fok van – ez ugyanis az ideális hőmérséklet a tejsavas erjedéshez –, majd két héten keresztül minden nap egy alkalommal vagy erőteljesen megrázzuk a hordót, vagy gumislagon keresztül belefújunk a hordóba.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ez azt a célt szolgálja, hogy a hordóban lévő sós oldat koncentrációja egyforma legyen az alján is a tetején is. A sóoldatnak az a tulajdonsága, hogy só lemegy az aljába, így az alsó réteg sósabb lesz, mint a felső.

Ha viszont minden nap megmozgatjuk, akkor keverednek a rétegek, és ugyanolyan koncentrációjú lesz az alja is, mint a teteje. Közben a sós lé a káposztán felhabzik, zavaros lesz, az is megtörténhet, hogy kifut, de ez nem azt jelenti, hogy valamit elrontottunk,

hanem azt, hogy a tejsavas erjedés a legnagyobb rendben zajlik. Jánossy Alíz azt mondta, hogy két hét után a hordót a helyére állíthatjuk a pincében – ahol az optimális hőmérséklet 10 Celsius-fok –, innentől már nem kell mozgatni, és az erjedés is megcsendesedik. Ekkor még mindig nincs kész a savanyú káposzta, mert ehhez még kell legalább hat hét, az erjedés ugyanis továbbra is zajlik, csak sokkal lassúbb ütemben. Az októberben elsózott káposztát többnyire december elején már meg lehet kóstolni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Erkély és pince

Sokan nem akarnak lemondani a saját készítésű savanyú káposztáról akkor sem, ha tömbházban élnek. A gasztronómiai szakírót arról is megkérdeztük, mit javasolna a tömbházak erkélyén, illetve a hűvös, egyenletes hőmérsékletű pincékben eltett káposzták esetében és hogy különbözik-e valamiben a két módszer.

„Meglehetősen nagy a különbség a savanyú káposzta egyenletes hőmérsékletű pincében illetve tömbház teraszán, kamarájában vagy konyhájában tárolása között – mindkettőt próbáltam.

Idézet
A pincében tárolás egyszerű, mert csak arra kell figyelnünk, hogy ha kivettünk egy fej káposztát a hordóból, a többit továbbra is gondosan nyomtassuk le, hogy a sós víz ellepje, mert ami kilóg a vízből, az megpuhulhat, tönkremehet. Tömbházban viszont ezen kívül nem árt figyelni még néhány dologra”

– hívta fel a figyelmet.

Mint sorolta, ha az erkélyre tesszük a káposztát, figyeljünk a kinti hőmérsékletre, mert ahol előfordul a mínusz 5-10 fokos hőmérséklet, ott megfagyhat a hordóban a káposzta annak ellenére, hogy sós vízben van. Attól nem kell tartanunk, hogy a fagyott káposzta tönkremegy, mert szépen kienged, és utána még mindig használható, de ha befagy a hordó, nem lehet kivenni belőle a káposztát.

„Ha bent van a konyhában, megy a szaga, ami eléggé kellemetlen, ráadásul a melegben fölesedni fog a teteje. Ez azt jelenti, hogy a tetejére fehér lepedék képződik, ami tulajdonképpen egy penészfajta, és attól keletkezik, hogy a meleg hatására tovább zajlik az erjedés. Tudni kell, hogy ez a fehér réteg nem rontja meg a káposztát, csak minden egyes alkalommal le kell szedni a hordó tetejéről, a leve pedig csak szűrve fogyasztható” – magyarázta Jánossy Alíz.

Hozzátette, ez ellen bele lehet tenni például egy negyven literes hordóba egy mokkáskanálnyi borként, ami az erjedést leállítja, és penészgombákat is kiöli.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A borként fel kell oldani kevés káposztalében, majd úgy beletenni a hordóba, és összerázni. Természetesen, a borként csak azután szabad beletenni a hordóba, miután a káposzta már finom, savanyú, szép, citromsárga színű, vagyis megérett.

Régi csíkmadarasi vegetáriánus ételek

A töltött és rakott káposztát, a székelykáposztát Erdélyben mindenki ismeri. Azt kértük a gasztronómiai szakírótól, javasoljon különlegesebb, talán kevesek által ismert és művelt savanyúkáposzta-ételt, recepttel együtt, és jó vegetáriánus receptet is kértünk tőle. Elmondta, valóban a felsorolt három étel a legnépszerűbb a savanyú káposztás ételek közül, de igazából ennél lényegesen több ilyen ételünk van, és nemcsak húsos változatban.

Idézet
Például Csíkmadarason a böjtös töltelékes káposzta legalább öt-hatféle változatát főzik, de a rakott káposzta is készülhet húsmentesen. Az alábbiakban két receptet osztok meg,

amelyek közül az egyik az én hús nélküli rakott káposztám, amit mindig nagyon kedvelnek a vegetáriánus vendégeim; a másik pedig egy régi recept, amit három évvel ezelőtt árult el nekem egy galócási néni, majd később kipróbáltam” – mondta Jánossy Alíz.

Októberben vágják a káposztát a székelyföldi Szépvízen •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Októberben vágják a káposztát a székelyföldi Szépvízen

Fotó: Pinti Attila

Gombás-zöldséges rakott káposzta

Hozzávalók:

A párolt káposztához: 1 kis fej savanyú káposzta, 2 evőkanál napraforgóolaj.

A párolt rizshez: 1 pohár rizs, 2 pohár forró víz, pici olaj, só. A zöldséges raguhoz: 1 nagy fej hagyma, 1 sárgarépa, diónyi zeller, 3 evőkanál fagyasztott zöldborsó, 30 dkg fagyasztott, vegyes erdei gomba, 2 evőkanál napraforgóolaj, pirospaprika, só, bors.

Elkészítése:

A savanyú káposzta leveleit lefejtjük, hideg vízben átmossuk, leormózzuk – vagyis a vastag ereit kivágjuk, majd egymásba göngyölve éles késsel, hajszálvékonyra vágjuk. Az apró káposztát olajon, kevés vizet öntve alá, puhára pároljuk. A rizst pici olajon üvegesre dinszteljük, hozzáöntjük a forró vizet, sózzuk és addig kavargatjuk, amíg zubogva forr. Ekkor lefödjük, és a fedőre konyharuhát teszünk, hogy a saját gőzében megpárolódjon a rizs. A raguhoz a zöldségeket megpucoljuk, apró kockára vágjuk, majd az olajon rendre megpároljuk, a hagymával és a nyers zöldségekkel kezdve, végül hozzáadva a fagyasztott zöldborsót meg a gombát is. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk pirospaprikával, és addig pároljuk, míg a zöldségek megpuhulnak. Egy tűzálló üvegedény aljára tesszük a párolt káposzta felét, rárakjuk a ragu felét, aztán a párolt rizst, majd a ragu, illetve a káposzta maradékát. Előmelegített sütőben (180 fokos) összemelegítjük az egészet. Tálaláskor tejfölt adhatunk mellé. Erdei gomba helyett használhatunk termesztettet is.

Kiváló vegetáriánus fogás lehet a gombás-zöldséges rakott káposzta •  Fotó: Jánossy Alíz Galéria

Kiváló vegetáriánus fogás lehet a gombás-zöldséges rakott káposzta

Fotó: Jánossy Alíz

Káposztás piroska

Hozzávalók:

A krumplis tésztához: 1 kg burgonya, 20-25 dkg liszt, csipetnyi só. A töltelékhez és a rétegezéshez: 1 közepes fej savanyú káposzta, 20-25 dkg füstölt szalonna.

A káposztás piroska receptjét is megosztotta a gasztronómiai szakíró •  Fotó: Jánossy Alíz Galéria

A káposztás piroska receptjét is megosztotta a gasztronómiai szakíró

Fotó: Jánossy Alíz

Elkészítése:

A káposzta leveleit lebontjuk, leormózzuk – vagyis a vastag ereit kivágjuk – egymásba göngyöljük, és éles késsel szép, vékony szálasra vágjuk. Ezzel párhuzamosan a szalonnát felszeleteljük, kb. 1 cm szélességben a szeleteket bevagdossuk, majd egy serpenyőben kipirítjuk. Az így nyert pirított, kakastaréjformájú szalonnapörcöket tálalásig félretesszük. A kiolvadt zsiradékot kettéosztjuk, a felén puhára pároljuk a vágott káposztát, a maradék zsírt szintén félretesszük. Ha már puha a káposzta, egyharmadát kivesszük az edényből a töltelékhez, langyosra hűtjük, majd apró darabkákra vágjuk, és teljesen kihűtjük. Közben a burgonyát héjában megfőzzük, még forrón meghámozzuk, majd krumplinyomóval áttörjük – hagyjuk teljesen kihűlni. Ha már hideg a tört burgonya, sózzuk, kisebb adagokban hozzáadjuk a lisztet, és könnyen formázható tésztát gyúrunk belőle. Az így nyert tésztát kinyújtjuk, négyzetekre vágjuk, mindegyik közepébe teszünk kiskanálnyit a tölteléknek megaprított párolt káposztából, az átlók mentén kettéhajtjuk, széleit lenyomogatjuk, majd a két hegyesebb sarkát összefogva, batyut formázunk belőlük. Az így nyert batyukat bő, sós vízben kifőzzük, lecsepegtetjük, majd a maradék szalonnazsíron, piros, ropogósra sütjük – így lesznek a batyukból piroskák. Ezután egy tűzálló edény aljába kevés párolt vágott káposztát terítünk, rásorakoztatjuk a piroskákat, megszórjuk megint káposztával – vagyis a rétegezést addig folytatjuk, amíg az alapanyagaink elfogynak. A tetejére mindenképp vágott káposztának kell kerülnie! A tűzálló üvegedényt, 180 Celsius-fokra hevített sütőbe tesszük, és kb. 10-15 perc alatt az egészet átforrósítjuk. Tálaláskor a piroskákat vágott káposztával és pirított szalonnával tesszük a tányérra, adhatunk tejfölt is melléje. A piroskákat tölthetjük másfajta töltelékkel is, és akár édesre is hangolhatjuk az ízvilágát. Sőt, ezt is elkészíthetjük teljesen húsmentesen, ha a szalonnát olajjal helyettesítjük. A liszt mennyisége függ a burgonya víztartalmától, ezért csak annyit gyúrjunk hozzá, amennyitől összeáll.

korábban írtuk

Nagyanyáink főztje és a reformkonyha – Jánossy Alíz felelős szerkesztő a 100 recept – 100 háziasszony című sorozatról
Nagyanyáink főztje és a reformkonyha – Jánossy Alíz felelős szerkesztő a 100 recept – 100 háziasszony című sorozatról

Jánossy Alíz gasztronómiai szakírót, felelős szerkesztőt, a Krónika volt munkatársát a 100 recept – 100 háziasszony című, az egész Székelyföldet átfogó, de magyarországi vidékekre is összpontosító könyvsorozatról kérdeztük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Sportot űznek a jogosítvány nélküli vezetésből

Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.

Sportot űznek a jogosítvány nélküli vezetésből
2025. május 21., szerda

„Újraértékelnék” Apáczai Csere János szellemi örökségét Kolozsváron

Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.

„Újraértékelnék” Apáczai Csere János szellemi örökségét Kolozsváron
2025. május 21., szerda

Több erdélyi megyét ,,uraló” drogbanda került a rácsok mögé

Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.

Több erdélyi megyét ,,uraló” drogbanda került a rácsok mögé
2025. május 21., szerda

Tíz nap alatt hétszer riasztottak medve miatt Hargita megyében, de kevesebb a bejelentés, mint tavaly

Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.

Tíz nap alatt hétszer riasztottak medve miatt Hargita megyében, de kevesebb a bejelentés, mint tavaly
2025. május 21., szerda

Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat

A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.

Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat
2025. május 21., szerda

Böcskei László püspök: helytelenítem a váradi önkormányzat kilakoltatási felszólítását, minden támogatást megadok a premontrei apátnak

Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.

Böcskei László püspök: helytelenítem a váradi önkormányzat kilakoltatási felszólítását, minden támogatást megadok a premontrei apátnak
2025. május 21., szerda

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)

Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)
2025. május 20., kedd

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban

A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban
2025. május 20., kedd

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon

A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon
2025. május 20., kedd

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból