Fortélyok, hogy biztosan sikerüljön a savanyú káposzta

Elengedhetetlen eleme az erdélyi gasztronómiának a savanyú káposzta, amit október folyamán kell eltenni •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Elengedhetetlen eleme az erdélyi gasztronómiának a savanyú káposzta, amit október folyamán kell eltenni

Fotó: Erdély Bálint Előd

Sokan nem akarnak lemondani a saját készítésű savanyú káposztáról akkor sem, ha tömbházban élnek, hiszen az erdélyi gasztronómiának elengedhetetlen része a sok vitamint tartalmazó, rengetegféleképpen elkészíthető eledel. A káposztaeltevés sikerének titkairól Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót, a Krónika volt munkatársát kérdeztük.

Kiss Judit

2024. szeptember 28., 18:542024. szeptember 28., 18:54

2024. szeptember 28., 18:552024. szeptember 28., 18:55

Közeleg a savanyú káposzta eltevésének ideje: hagyományosan október elején szokták eltenni, és ha jó a pince, eláll húsvétig, vagy akár még tovább is. Háromszéken egyes helyeken például hagyományosan húsvétkor főzték meg az utolsó töltött káposztát a hordóból – manapság nagyobb, csavaros tetős műanyag edényből – kivett káposztából.

Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró: „a káposztaeltevésnek két nagy buktatója van, az egyik, ha téli káposzta helyett nyári kerül a hordóba, a másik a nem megfelelő só-víz arány” •  Fotó: Bartalis Előd Galéria

Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró: „a káposztaeltevésnek két nagy buktatója van, az egyik, ha téli káposzta helyett nyári kerül a hordóba, a másik a nem megfelelő só-víz arány”

Fotó: Bartalis Előd

Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót arról faggattuk,

melyek lennének a legfontosabb fortélyai a sikeres káposztaeltevésnek és mik a buktatók – hiszen megeshet, hogy a káposzta megpuhul, vagy esetleg elromlik.

Elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy a télire való káposztát októberben mindenképp el kell sózni, főleg abban az esetben, ha karácsonykor töltött káposztát szeretnénk főzni belőle. Természetesen a sózás időpontja vidékenként változhat, hiszen egyértelmű, hogy a Bánságban hamarabb érik a káposzta, mint a sokkal hűvösebb Székelyföldön: ahol hamarabb érik, ott korábban sózzák, ahol később érik, ott akár november elején is sózhatják.

„A káposztaeltevésnek két nagy buktatója van, az egyik, ha téli káposzta helyett nyári kerül a hordóba, a másik a nem megfelelő só-víz arány. Az előbbit azzal lehet kivédeni, ha megbízható, ismerős termelőtől vesszük a káposztát, hiszen a jó kertésznek az a célja, hogy megtartsa a vásárlóit, nem fog „ránk sózni” sem nyári, sem éretlen káposztát” – tanácsolta Jánossy Alíz.

A savanyú káposzta sokak kedvence, hiszen nemcsak rendkívül egészséges, de ízletes is •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

A savanyú káposzta sokak kedvence, hiszen nemcsak rendkívül egészséges, de ízletes is

Fotó: Erdély Bálint Előd

Hozzáfűzte, ami a só-víz arányt illeti, bele kell tenni a megfelelő mennyiségű sót a hordóba, egyébként vagy be sem indul a tejsavas erjedés, vagy megpuhul a káposzta.

Idézet
Magyarán, ha kissé sós lesz a káposztánk, nem olyan nagy baj, mintha nem lenne benne a kellő mennyiségű só. Ha pedig minden optimális, akkor nemcsak húsvétig áll el a káposzta, hanem beéri az újat.

Nekem például most is van a pincében tartott hordómban még két fej káposztám, amit tavaly október 20. körül sóztam el, s még mindig zsenge, ropogós, és a leve is tiszta, mint a gyöngy” – mondta a gasztronómiai szakíró.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Hozzátette, ezért szerzi be évtizedek óta a Szárhegyi Védjegyes Káposztát Lukács Géza kertészbarátjától, és szintén az ő alaposan kikísérletezett receptje szerint sózza. Géza kertész 10 liter vízhez 42-45 deka sót tesz, nem fúrja ki a káposzta torzsáját, és nem tesz a helyébe sót, mert szerinte szükség van a torzsában lévő cukrokra az erjedés beindulásához.

Csombor, kapor, birsalma

Sokan csombort, kaprot, birsalmát, szőlőlevelet, tormát is tesznek a hordóba a káposzta meg a só mellé. Megkérdeztük Jánossy Alízt, ő mit javasol a káposzta mellé.

„Csombort és kaprot szoktam a hordó aljába tenni, más fűszert nem. Természetesen, aki szereti, tehet bele birsalmát és szőlőlevelet, sőt, csöves kukoricát is, mert szép sárga színt ad a káposztának. A tormát, a céklát vagy a lila káposztát viszont nem javaslom. A torma megedzi a káposztát – vagy ahogy nagyanyám mondta: megacintosodik – ami növeli aztán a főzési időt, mert kemények lesznek a káposztalevelek” – tanácsolja a gasztronómiai szakíró, hozzátéve, hogy a savanyúságokba is azért szokás tormát tenni, hogy roppanós maradjon a zöldség.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Mint kifejtette,

a cékla és a lila káposzta festékanyaga kioldódik, ami ugyan szép színt kölcsönöz a lének, de a káposzta beszürkül tőle, és nem őrzi meg a szép citromsárga színét, amilyennek lennie kellene.

Jánossy Alíztól azt is megkérdeztük, mennyi idő alatt érik meg általában a káposzta, és mitől függ ennek az időnek a hossza, valamint hogy időközben mi a teendő.

A savanyú káposztából számos finom húsmentes eledel is készíthető •  Fotó: Rédai Attila Galéria

A savanyú káposztából számos finom húsmentes eledel is készíthető

Fotó: Rédai Attila

Elmondta, miután a káposztát minél szorosabban beraktuk a hordóba, rátöltjük a sós vizet, annyit, amennyi teljesen ellepi. A 10 liter hideg vízben teljesen feloldjuk a 42-45 deka sót, majd az oldatot rátöltjük a káposztára – a műveletet addig ismételjük, amíg a káposztát teljesen ellepi a sós víz. Ezután a hordót lehetőleg olyan helyre állítjuk, ahol stabilan 14-15 Celsius-fok van – ez ugyanis az ideális hőmérséklet a tejsavas erjedéshez –, majd két héten keresztül minden nap egy alkalommal vagy erőteljesen megrázzuk a hordót, vagy gumislagon keresztül belefújunk a hordóba.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ez azt a célt szolgálja, hogy a hordóban lévő sós oldat koncentrációja egyforma legyen az alján is a tetején is. A sóoldatnak az a tulajdonsága, hogy só lemegy az aljába, így az alsó réteg sósabb lesz, mint a felső.

Ha viszont minden nap megmozgatjuk, akkor keverednek a rétegek, és ugyanolyan koncentrációjú lesz az alja is, mint a teteje. Közben a sós lé a káposztán felhabzik, zavaros lesz, az is megtörténhet, hogy kifut, de ez nem azt jelenti, hogy valamit elrontottunk,

hanem azt, hogy a tejsavas erjedés a legnagyobb rendben zajlik. Jánossy Alíz azt mondta, hogy két hét után a hordót a helyére állíthatjuk a pincében – ahol az optimális hőmérséklet 10 Celsius-fok –, innentől már nem kell mozgatni, és az erjedés is megcsendesedik. Ekkor még mindig nincs kész a savanyú káposzta, mert ehhez még kell legalább hat hét, az erjedés ugyanis továbbra is zajlik, csak sokkal lassúbb ütemben. Az októberben elsózott káposztát többnyire december elején már meg lehet kóstolni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Erkély és pince

Sokan nem akarnak lemondani a saját készítésű savanyú káposztáról akkor sem, ha tömbházban élnek. A gasztronómiai szakírót arról is megkérdeztük, mit javasolna a tömbházak erkélyén, illetve a hűvös, egyenletes hőmérsékletű pincékben eltett káposzták esetében és hogy különbözik-e valamiben a két módszer.

„Meglehetősen nagy a különbség a savanyú káposzta egyenletes hőmérsékletű pincében illetve tömbház teraszán, kamarájában vagy konyhájában tárolása között – mindkettőt próbáltam.

Idézet
A pincében tárolás egyszerű, mert csak arra kell figyelnünk, hogy ha kivettünk egy fej káposztát a hordóból, a többit továbbra is gondosan nyomtassuk le, hogy a sós víz ellepje, mert ami kilóg a vízből, az megpuhulhat, tönkremehet. Tömbházban viszont ezen kívül nem árt figyelni még néhány dologra”

– hívta fel a figyelmet.

Mint sorolta, ha az erkélyre tesszük a káposztát, figyeljünk a kinti hőmérsékletre, mert ahol előfordul a mínusz 5-10 fokos hőmérséklet, ott megfagyhat a hordóban a káposzta annak ellenére, hogy sós vízben van. Attól nem kell tartanunk, hogy a fagyott káposzta tönkremegy, mert szépen kienged, és utána még mindig használható, de ha befagy a hordó, nem lehet kivenni belőle a káposztát.

„Ha bent van a konyhában, megy a szaga, ami eléggé kellemetlen, ráadásul a melegben fölesedni fog a teteje. Ez azt jelenti, hogy a tetejére fehér lepedék képződik, ami tulajdonképpen egy penészfajta, és attól keletkezik, hogy a meleg hatására tovább zajlik az erjedés. Tudni kell, hogy ez a fehér réteg nem rontja meg a káposztát, csak minden egyes alkalommal le kell szedni a hordó tetejéről, a leve pedig csak szűrve fogyasztható” – magyarázta Jánossy Alíz.

Hozzátette, ez ellen bele lehet tenni például egy negyven literes hordóba egy mokkáskanálnyi borként, ami az erjedést leállítja, és penészgombákat is kiöli.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A borként fel kell oldani kevés káposztalében, majd úgy beletenni a hordóba, és összerázni. Természetesen, a borként csak azután szabad beletenni a hordóba, miután a káposzta már finom, savanyú, szép, citromsárga színű, vagyis megérett.

Régi csíkmadarasi vegetáriánus ételek

A töltött és rakott káposztát, a székelykáposztát Erdélyben mindenki ismeri. Azt kértük a gasztronómiai szakírótól, javasoljon különlegesebb, talán kevesek által ismert és művelt savanyúkáposzta-ételt, recepttel együtt, és jó vegetáriánus receptet is kértünk tőle. Elmondta, valóban a felsorolt három étel a legnépszerűbb a savanyú káposztás ételek közül, de igazából ennél lényegesen több ilyen ételünk van, és nemcsak húsos változatban.

Idézet
Például Csíkmadarason a böjtös töltelékes káposzta legalább öt-hatféle változatát főzik, de a rakott káposzta is készülhet húsmentesen. Az alábbiakban két receptet osztok meg,

amelyek közül az egyik az én hús nélküli rakott káposztám, amit mindig nagyon kedvelnek a vegetáriánus vendégeim; a másik pedig egy régi recept, amit három évvel ezelőtt árult el nekem egy galócási néni, majd később kipróbáltam” – mondta Jánossy Alíz.

Októberben vágják a káposztát a székelyföldi Szépvízen •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Októberben vágják a káposztát a székelyföldi Szépvízen

Fotó: Pinti Attila

Gombás-zöldséges rakott káposzta

Hozzávalók:

A párolt káposztához: 1 kis fej savanyú káposzta, 2 evőkanál napraforgóolaj.

A párolt rizshez: 1 pohár rizs, 2 pohár forró víz, pici olaj, só. A zöldséges raguhoz: 1 nagy fej hagyma, 1 sárgarépa, diónyi zeller, 3 evőkanál fagyasztott zöldborsó, 30 dkg fagyasztott, vegyes erdei gomba, 2 evőkanál napraforgóolaj, pirospaprika, só, bors.

Elkészítése:

A savanyú káposzta leveleit lefejtjük, hideg vízben átmossuk, leormózzuk – vagyis a vastag ereit kivágjuk, majd egymásba göngyölve éles késsel, hajszálvékonyra vágjuk. Az apró káposztát olajon, kevés vizet öntve alá, puhára pároljuk. A rizst pici olajon üvegesre dinszteljük, hozzáöntjük a forró vizet, sózzuk és addig kavargatjuk, amíg zubogva forr. Ekkor lefödjük, és a fedőre konyharuhát teszünk, hogy a saját gőzében megpárolódjon a rizs. A raguhoz a zöldségeket megpucoljuk, apró kockára vágjuk, majd az olajon rendre megpároljuk, a hagymával és a nyers zöldségekkel kezdve, végül hozzáadva a fagyasztott zöldborsót meg a gombát is. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk pirospaprikával, és addig pároljuk, míg a zöldségek megpuhulnak. Egy tűzálló üvegedény aljára tesszük a párolt káposzta felét, rárakjuk a ragu felét, aztán a párolt rizst, majd a ragu, illetve a káposzta maradékát. Előmelegített sütőben (180 fokos) összemelegítjük az egészet. Tálaláskor tejfölt adhatunk mellé. Erdei gomba helyett használhatunk termesztettet is.

Kiváló vegetáriánus fogás lehet a gombás-zöldséges rakott káposzta •  Fotó: Jánossy Alíz Galéria

Kiváló vegetáriánus fogás lehet a gombás-zöldséges rakott káposzta

Fotó: Jánossy Alíz

Káposztás piroska

Hozzávalók:

A krumplis tésztához: 1 kg burgonya, 20-25 dkg liszt, csipetnyi só. A töltelékhez és a rétegezéshez: 1 közepes fej savanyú káposzta, 20-25 dkg füstölt szalonna.

A káposztás piroska receptjét is megosztotta a gasztronómiai szakíró •  Fotó: Jánossy Alíz Galéria

A káposztás piroska receptjét is megosztotta a gasztronómiai szakíró

Fotó: Jánossy Alíz

Elkészítése:

A káposzta leveleit lebontjuk, leormózzuk – vagyis a vastag ereit kivágjuk – egymásba göngyöljük, és éles késsel szép, vékony szálasra vágjuk. Ezzel párhuzamosan a szalonnát felszeleteljük, kb. 1 cm szélességben a szeleteket bevagdossuk, majd egy serpenyőben kipirítjuk. Az így nyert pirított, kakastaréjformájú szalonnapörcöket tálalásig félretesszük. A kiolvadt zsiradékot kettéosztjuk, a felén puhára pároljuk a vágott káposztát, a maradék zsírt szintén félretesszük. Ha már puha a káposzta, egyharmadát kivesszük az edényből a töltelékhez, langyosra hűtjük, majd apró darabkákra vágjuk, és teljesen kihűtjük. Közben a burgonyát héjában megfőzzük, még forrón meghámozzuk, majd krumplinyomóval áttörjük – hagyjuk teljesen kihűlni. Ha már hideg a tört burgonya, sózzuk, kisebb adagokban hozzáadjuk a lisztet, és könnyen formázható tésztát gyúrunk belőle. Az így nyert tésztát kinyújtjuk, négyzetekre vágjuk, mindegyik közepébe teszünk kiskanálnyit a tölteléknek megaprított párolt káposztából, az átlók mentén kettéhajtjuk, széleit lenyomogatjuk, majd a két hegyesebb sarkát összefogva, batyut formázunk belőlük. Az így nyert batyukat bő, sós vízben kifőzzük, lecsepegtetjük, majd a maradék szalonnazsíron, piros, ropogósra sütjük – így lesznek a batyukból piroskák. Ezután egy tűzálló edény aljába kevés párolt vágott káposztát terítünk, rásorakoztatjuk a piroskákat, megszórjuk megint káposztával – vagyis a rétegezést addig folytatjuk, amíg az alapanyagaink elfogynak. A tetejére mindenképp vágott káposztának kell kerülnie! A tűzálló üvegedényt, 180 Celsius-fokra hevített sütőbe tesszük, és kb. 10-15 perc alatt az egészet átforrósítjuk. Tálaláskor a piroskákat vágott káposztával és pirított szalonnával tesszük a tányérra, adhatunk tejfölt is melléje. A piroskákat tölthetjük másfajta töltelékkel is, és akár édesre is hangolhatjuk az ízvilágát. Sőt, ezt is elkészíthetjük teljesen húsmentesen, ha a szalonnát olajjal helyettesítjük. A liszt mennyisége függ a burgonya víztartalmától, ezért csak annyit gyúrjunk hozzá, amennyitől összeáll.

korábban írtuk

Nagyanyáink főztje és a reformkonyha – Jánossy Alíz felelős szerkesztő a 100 recept – 100 háziasszony című sorozatról
Nagyanyáink főztje és a reformkonyha – Jánossy Alíz felelős szerkesztő a 100 recept – 100 háziasszony című sorozatról

Jánossy Alíz gasztronómiai szakírót, felelős szerkesztőt, a Krónika volt munkatársát a 100 recept – 100 háziasszony című, az egész Székelyföldet átfogó, de magyarországi vidékekre is összpontosító könyvsorozatról kérdeztük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba
2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek