Fenntartásokkal fogadott törvényes műemléktoldás: műépítészek szerint felesleges aggódni a marosvásárhelyi épületbővítés miatt

Fokozzák a helyhiányt a toldások: a szűk közös udvar még jobban összezsugorodott •  Fotó: Haáz Vince

Fokozzák a helyhiányt a toldások: a szűk közös udvar még jobban összezsugorodott

Fotó: Haáz Vince

Megosztja a közvéleményt a marosvásárhelyi igazságügyi palota, valamint az egykori királyi tábla épületeinek renoválása és bővítése. Míg a tervezők arra törekedtek, hogy az új szárnyak hozzátoldásával egyik műemlék sem sérüljön, a vásárhelyi lakók egy része nem tartja szerencsés megoldásnak a több száz éves ingatlanok kiegészítését.

Szucher Ervin

2020. február 14., 09:112020. február 14., 09:11

2020. február 14., 09:212020. február 14., 09:21

Az akut helyhiány a magyarázata annak a jelentős beruházásnak, amelyet az igazságügyi tárca végez a marosvásárhelyi bíróságnak, törvényszéknek, táblabíróságnak és ügyészségnek otthont adó két műemlék épületen. Az 1700-as, illetve 1800-as évek végén épült Bolyai téri impozáns ingatlanokhoz, az igazságügyi palotához, valamint az egykori királyi tábla épületéhez egy-egy újabb részt toldanak hozzá – a tervezők szerint a korhű építkezési stílus megőrzésével. Az utóbbi hónapokban mégis egyre több, városa építészeti öröksége iránt elkötelezett marosvásárhelyi fejezte ki aggodalmát a két épület „megtoldásával” kapcsolatosan.

Stílusegységet ígérnek a tervezők

Keresztes Géza műépítész szerint nincs mitől tartani, mindkét épületet a lehető legszakszerűbben bővítik. Mint érvelt,

Bukarestben öt minisztérium hagyta jóvá a beruházást, és a műemlékvédelem is áldását adta a tervre.

„Eleve az volt a kikötés, hogy a régi épületek stílusához kell igazítani az újak homlokzatát. Ebből nem lehetett, és nem is akartunk engedni” – szögezte le lapunknak Keresztes. Ugyanakkor hozzátette, hogy a megrendelő részéről – a törvényszéken történt elnökcsere után – voltak némi tervmódosítási próbálkozások, azonban a szakemberek nem voltak hajlandók kompromisszumos megoldásokhoz folyamodni. Ebbe valószínűleg a finanszírozó Országos Befektetési Társaság (CNI) sem egyezett volna bele.

Az igazságügyi minisztérium műemlékek iránti érdektelensége már korábban is megmutatkozott. A több mint kétszáz éves Kendeffy-palota felújítási tervét végző Guttmann Szabolcs a Krónikának elmondta, hogy mivel a szaktárca nem irányozott elő egyetlen fillért sem a falak kép- és kőkutatására, az általa vezetett csapat önkéntes alapon végezte el azt.

Idézet
A minisztériumnak és a CNI-nek sokkal egyszerűbb volt kihagynia az előtanulmányok finanszírozását, holott két rend díszítőfestésre is bukkantunk. Annyit tudtunk elérni, hogy konzerválás végett, az újravakolás helyett meszelést ajánlottunk, ugyanakkor javasoltuk az igazságügyi tárca illetékeseinek, hogy amennyiben majd jobb idők köszöntenek be, vegye fontolóra az épületbelső restaurálásának lehetőségét”

– fejtette ki a kolozsvári műépítész.

A város építészeti kincsei

Mindkét bővítésre szoruló ingatlan a város építészeti kincsei közé tartozik. A törvényszéknek otthont adó Bolyai téri valamikori főúri palota a 18. század vége felé épült. A Teleki Tékával szemben álló impozáns épületet Kendeffy Elek és Bethlen Krisztina fia, Kendeffy Ádám 1826-ig birtokolta, majd elcserélte a királyi tábla két főtéri épületével. A palotát ekkor Sófalvi József tervei alapján, Schaffner Ignác kőművespallér, Thomas Rupert ácspallér és mások közreműködésével tették alkalmassá az új funkció ellátására. „Ezt követően 1849-ig, a Habsburg-tartományként különálló Erdélyi Nagyfejedelemség korszakának végéig itt székelt az erdélyi Királyi Ítélőtábla, de a későbbiekben is, gyakorlatilag napjainkig, folyamatosan joghatósági szervek használják az épületet. A telekhez eredetileg melléképületek és a jelenlegi Retyezát utcáig terjedő nagyméretű kert tartozott – a későbbiekben ezen a területen épült fel a bíróság dualizmus kori épülete, illetve a börtön” – írja Orbán János művészettörténész az 1789-re datált épületről.

A szomszédos, Bíróság utcai, eklektikus stílusú épületet bő évszázaddal későbben, 1895–97 között emelték. A téglalap alaprajzú épület szimmetrikus szerkesztésű utcai homlokzatának földszintje rusztikázott, míg emeleti részei, főleg az ablakok környéke, gazdag vakolatdíszítéssel ékesített. Az épület két belső udvart is magában foglal, ide nyílnak a minden szinten körbefutó körfolyosók.

A két épület közelségét a toldások még inkább fokozzák: az amúgy is szűk közös udvar teljesen összezsugorodott. Az igazságügyi minisztérium azzal sem számolt, hogy az épületek bővítésével a parkolási gondok is növekedni fognak.

A Bolyai téren és a közeli kis utcákban reggel 8 óra után szinte lehetetlen helyet találni. Bár a környék belvárosnak számít, a tömegközlekedési eszközök elkerülik.

De mi lesz a falfestménnyel
meg a címerrel?

Nemcsak az új szárnyak arculata, a régi épületek renoválása is több kérdést felvet. Magyar szemszögből a legfontosabb az épületbelsőkben lévő díszítéseket illeti. Amint Guttmann Szabolcs elmondta, a Kendeffy-ház freskóinak „újravarázsolásáról” egyelőre szó sem lehet.

Komoly kihívást jelent a másik épület falfestményeinek felújítása; ezek a képek egyszer már zavarónak bizonyultak, ezért a száz évvel ezelőtt berendezkedett román hatalom az eltüntetésükről döntött.

Mintegy hetvenöt esztendőn keresztül, az 1920-as impériumváltástól az 1995-ben végzett általános felújításig a négy festményt vakolat, rejtette. Ezek a magyar jog fejlődése szempontjából négy kiemelkedő férfiút ábrázolnak: II. András királyt, az Aranybulla kiadóját, Mátyás királyt, az igazságost, Werbőczy Istvánt, a Tripartitum szerzőjét, és Deák Ferencet, „a haza bölcsét”. Szintén a múlt eltüntetése volt azok célja is, akik a Kendeffy-palota belsejében lévő 1789-es emléktábláról levésték a kígyós bethleni Bethlen címert. Ennek kijavítása – a már említett érdektelenség miatt – teljesen bizonytalan.

Átalakított szállodák

A munkálatok befejezéséig a városi bíróság, valamint a megyei törvényszék polgári és közigazgatási részlege ideiglenesen a Marosvásárhely koronkai kijáratánál lévő Hotel Businessbe költözött. A bíróságok bűnügyi részlege a Dózsa György utcai Ciao Szállodában kapott helyet. Mindkét épület a Szociáldemokrata Párthoz közel álló Vlas család tulajdonát képezi. „Az adminisztrációs munka lebonyolítására a törvényszék tizenöt irodát, míg a bíróság nyolcat foglal el. A törvényszéknek ezenkívül három tárgyalóterme és egy tanácsterme van. A bíróságnak ugyancsak három tárgyalóterme van, amelyek befogadóképessége és felszereltsége megfelel a követelményeknek” – állítja Veronica Szasz, a törvényszék elnöke. Az igazságügyi szervek négyzetméterenkénti 8 eurós házbért fizetnek a turisztikai egység tulajdonosának. Az összeg havi több tízezer euróra rúg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése

Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése
2025. július 10., csütörtök

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
2025. július 10., csütörtök

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak

A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak
2025. július 10., csütörtök

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra

A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra
2025. július 10., csütörtök

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem
2025. július 10., csütörtök

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt

Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt
2025. július 10., csütörtök

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit

Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit
2025. július 10., csütörtök

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt

Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt
2025. július 10., csütörtök

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)

A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)
2025. július 09., szerda

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat

Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat