Fotó: Kiss Zoltán
Felújítva kerül vissza eredeti helyére, a Farkas és Egyetem utca találkozásához Erdély második legrégibb köztéri szobra, Kolozsvár legrégebbi alkotása, a pestisjárványhoz kapcsolódó Mária-oszlop. Kiss Zoltán kőrestaurátor a szobor felújítási munkálatait ismertette a Krónikával.
2022. szeptember 22., 12:592022. szeptember 22., 12:59
A kincses városbeli Farkas utca és környéke felújítási terve keretében kerül vissza eredeti helyére a felújítás alatt álló Mária-oszlop, amely Erdély második legrégibb köztéri szobra, Kolozsváron pedig a legrégibb. A városvezetés tervei alapján újítják fel a kincses város egyik ikonikus utcáját, és a pestisjárványhoz kapcsolódó Mária-oszlopot, majd restaurálva helyezik el eredeti helyén, eddig ugyanis a Mărăști negyedben állt, a szentpéteri templom mögött. Eredetileg a piarista templom előtti téren, a Beltorda (ma Egyetem) és Farkas (ma Kogălniceanu) utca találkozásánál állt a fogadalmi oszlop. A szobor restaurálását végző szakértőcsapat vezetője, Kiss Zoltán kőrestaurátor számolt be a Krónikának a munkáról, a szobor áthelyezésének részleteiről.
A kolozsvári, barokk stílusú Mária-oszlop Erdély második legrégibb köztéri szobra, a legrégibb Nepomuki Szent János nagyszebeni szobra, amelyet 1734-ben állítottak. A kolozsvári oszlopot 1744-ben Anton Schuchbauer osztrák szobrászművész készítette Kornis Antal főkormányszéki tanácsos és felesége kérésére, hálából a pestisjárvány elmúlásáért. Gergely Balázs egykori városi tanácsos javaslata nyomán a Farkas utca környéki térrendezés keretében kerülhet vissza eredeti helyére az alkotás, amelyet a hatvanas években helyeztek át a Mărăști negyedbe, ott vészelte át a kommunista rendszer egyházellenességét.
Fotó: Kiss Zoltán
A Macalik Arnold építész tervei alapján zajló munkálatok részeként külön csapat foglalkozik a felbecsülhetetlen jelentőségű alkotás restaurálásával és eredeti talapzatára való visszahelyezésével, amelyet megtaláltak a régészek a Farkas és az Egyetem utca találkozásánál. Kiss Zoltán kifejtette, csapatukat a szobor elbontására, restaurálására és újjáépítésére szerződtették. A munkálatok előkészítése már több mint egy hónappal ezelőtt elkezdődött, és jövő évben fog befejeződni a teljes folyamat. A szétbontást-áthelyezést szeptember 14-én kezdték meg, a helyi lakosság nagy érdeklődésétől övezve. A szakember elmondta, a szobor meglepően rossz állapotban van, és ezt tulajdonképpen csak akkor tudták meg, amikor szétszedték a műalkotást, amit egykor betonnal, fémkapcsokkal illesztettek, csatoltak össze.
A Mária-oszlopot restauráló szakemberek, álló sorban balról a második Kiss Zoltán kőrestaurátor
Fotó: Kiss Zoltán
Kiss Zoltán kiemelte, hogy a szétszedés során igyekeztek vigyázni arra, hogy ne legyen nagy az anyagveszteség, ne váljanak le értékes részletek a szoborról, így hosszasak voltak az előkészületi munkák: az anyagot elő kellett szilárdítani, le kellett védeni.
– fejtette ki a restaurátor. Hozzátette, a szoborról letört több részletet évtizedek óta őrizgettek a templomnál a „gondos kezek” – többek között a kántorné: összegyűjtötték és megóvták. A letört, de meglévő részek között előkerült három amfora és három angyalka is, melyek meglepően épek, megvan minden végtagjuk. Ezek vagy ezek másolatai visszakerülhetnek eredeti helyükre. A szakember azt is elmondta, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan miket, mely részeket kell újrafaragni, pótolni, ezt csak a részletesebb vizsgálatok után fogják látni. Az újrafaragás, illetve pótlás archív fényképek, felvételek alapján fog történni, melyekből szerencsére szép számmal akad, illetve számuk nőtt is a közelmúltban.
Fotó: Kiss Zoltán
Kiss Zoltán azt is elmondta, hogy egy szobor szétszedése olyan részletekre derít fényt, amelyek nem derülnének ki, ha egy-egy alkotást a helyszínen, egyben restaurálnának. „Most kiszedtük például a szobor belsejéből a vaskapcsokat, amik az idő folyamán korrodálódnak, feszítenek, szétrepeszthetik a kőanyagot. Például a földgömb, amelyen Mária áll, három darabra van repedve. Ha az szétvált volna, kibillenthette volna az egyensúlyából az alakot, és az leeshetett volna” – részletezte.
A restaurátor azt is elmondta, hogy sajnos a kőanyag a szobor egyes részein nagyon rossz állapotban van, így az is lehet, hogy muzeális környezetet, stabilabb tárolási körülményeket igényelne, de erre vonatkozólag is csak a részletes vizsgálat után fognak biztosat mondani. A restaurálás, konzerválás a Kolozs megyei Magyarvistában zajlik majd, oda szállítják az elbontott szobor részeit.
Fotó: Kiss Zoltán
„Ez nagyon szép, különösen nagy jelentőséggel bíró munka. Érdekes, amikor egy szobrot, műemléket egyszer már szétszedtek, javítottak, és mi a restauráláskor, az újra szétszedésnél láthatjuk, hova helyeztek kapcsokat, kötőelemeket. Ilyenkor rá lehet jönni a dolog logikájára, hogy mit, miért, hogyan illesztettek össze” – zárta gondolatait a szakember.
Fotó: Kiss Zoltán
Mi, akik a nemzetet szolgáljuk, hiszünk egy békében élő, kultúrájára, nyelvére büszke, identitásában szilárd magyar nemzetben – hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó vasárnap Koltón.
Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.
Several signs of earthquakes have been detected in Romania recently. Geologist Szabolcs Harangi talked about whether an earthquake of a similar magnitude to the Bucharest earthquake that occurred in 1977 can be expected in Transylvania in the near future.
Magyarországnak a XXI. században függetlenítenie kell magát. Nem kiválva, nem blokkosodnia, nem elszakadnia, hanem függetlenednie kell – jelentette ki Lázár János építési és közlekedési miniszter a nemzeti ünnepen Nagyszalontán rendezett ünnepségen.
Közösen kell fellépniük az európai értékeket valló magyaroknak és románoknak a szélsőségesen nacionalista hangok megerősödésével szemben – figyelmeztettek a szónok az Aradon tartott március 15-i megemlékezésen.
Kolozsváron idén is több százan gyűltek össze, hogy méltón emlékezzenek meg nemzeti ünnepünkről. A megemlékezés nemcsak a történelem előtt tisztelgésről szólt, hanem a magyarság élő erejének kifejezése is volt.
Tűz ütött ki március 15-én, szombaton egy kolozsvári kollégiumban, amelynek következtében 130 személy önállóan elhagyta az épületet; személyi sérülés nem történt.
Kelemen Hunornak, az RMDSZ szövetségi elnökének politikai beszámolóját hallgatták meg a küldöttek Szövetségi Képviselők Tanácsának pénteki kolozsvári ülésén.
Cégektől lopott újrahasznosítható anyagokat egy nyolctagú marosvásárhelyi bűnbanda, az okozott kár 30 ezer euró. A rendőrök négy gyanúsítottat vettek őrizetbe.
Csak az tud igazán békét és biztonságot teremteni, aki nem csupán hisz nemzetében, hanem felelősséget is vállal azért – hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken, a Brassó megyei Bodolán rendezett ünnepségen.
szóljon hozzá!