Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A magán egészségügyi intézmények által felszámolható vizitdíj bevezetésének elhalasztásáról döntött kedden a szenátus egészségügyi bizottsága: az illetéket 2025. április 21-éig biztosan nem alkalmazhatják.
2020. február 25., 16:042020. február 25., 16:04
A testület kedden tárgyalta az egészségügyi reform törvényét módosító sürgősségi kormányrendeletet, amelynek értelmében a páciensek magánkórházakban is igénybe vehetik az országos egészségügyi programok keretében nyújtott szolgáltatásokat. A bizottság elnöke, László Attila elmondta, a rendelet eredetileg 2021-et szabta meg a vizitdíj bevezetésének dátumaként, egy módosító javaslat elfogadásával azonban ezt 2025. április 1-jére változtatták.
– mondta az Agerpres hírügynökség szerint.
A magánkórházak képviselői bejelentették, az állami térítés mellett a vizitdíjra is igényt tartanak. Azzal érvelnek, hogy az állami egészségbiztosító jelenleg a kezelések reális árához képest alacsonyabb összeget térít meg nekik.
A szenátor arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben a testület, majd a szenátus és a képviselőház plénuma is teljes egészében elutasítja a rendeletet, fennállna annak a kockázata, hogy hatályba lép a téma kapcsán tavaly elfogadott sürgősségi kormányrendelet, „és már holnaptól vizitdíjat kellene fizetnünk bizonyos helyzetekben a magánszolgáltatóknak”. Az egészségügyi reform törvényét módosító sürgősségi kormányrendeletet törvényerőre emelő tervezet most a szenátus plénuma elé kerül, majd a képviselőház szavaz róla döntő kamaraként.
A krónikus betegségekben szenvedő romániai páciensek ezentúl magánkórházakban is kezeltethetik magukat úgy, hogy az államnak kell megtérítenie a kezelés költségeit – döntött kedden a bukaresti kormány.
Megosztja az orvostársadalmat az egészségügyi minisztérium kezdeményezése, miszerint a magánszolgáltatókat is bevonnák az állami biztosítási pénztár által támogatott intézmények körébe.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
szóljon hozzá!