Nem gyógyítanak ingyen. A magánkórházak szolgáltatásaihoz csak az fér hozzá, aki meg tudja fi zetni a borsos árat
Fotó: Pinti Attila
A magánkórházak képviselői bejelentették, az állami térítés mellett a vizitdíjra is igényt tartanak. Azzal érvelnek, hogy állami egészségbiztosító jelenleg a kezelések reális árához képest alacsonyabb összeget térít meg nekik.
2020. február 07., 10:592020. február 07., 10:59
2020. február 07., 11:052020. február 07., 11:05
Úgy tűnik, hiába döntötte el a kormány, hogy a krónikus betegségekben szenvedők ezentúl az állam költségén kezeltethetik magukat a magánkórházakban is, mert a szolgáltatók az állami térítés mellett a vizitdíjra is igényt tartanak. Azzal érvelnek, hogy állami egészségbiztosító jelenleg a kezelések reális árához képest alacsonyabb összeget térít meg. A Magán Egészségügyi Szolgáltatók Munkáltatói Szövetsége (PALMED) csütörtökön bejelentette, fontolóra veszik, hogy nem írnak alá szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS).
A legnagyobb romániai magánkórházakat és klinikákat – Medlife, Sanador, Regina Maria, Polisano, Monza, Medicover, Ponderas, Synevo –, vagyis
Ezt különben Victor Costache – most már ügyvivő – egészségügyi miniszter is elismerte, arról beszélt, a szolgáltatások értékét újra kell számolni. Ugyanakkor arról biztosította a betegeket, hogy nem kell pluszt pénzt kifizetniük.
Ha a magánszolgáltatók beváltják a fenyegetésüket, és nem írnak alá szerződést az állami egészségbiztosítóval, annak az lehet a következménye, hogy semmilyen, az állam által támogatott vizsgálatot vagy kezelést nem végeznek el – tehát mindenért a betegnek kell a teljes árat kifizetnie.
A PALMED tagjai egyrészt üdvözlik a kedden elfogadott, az egészségügyre vonatkozó sürgősségi kormányrendeletet, amely lehetőséget biztosít a betegnek, hogy válasszon a köz- és a magánkórház közül, hiszen az állami egészségügyi programokhoz tartozó betegségek kezelési költségeit nekik is megtéríti az országos egészségbiztosítási pénztár (CNAS). Ugyanakkor aggódnak, hogy eltörölték a vizitdíj lehetőségét, tehát a betegtől nem vehetnek el semmilyen címen pluszpénzt. Erről nem egyeztettek előzetesen, így a következő időszakban elemzik, hogy ilyen körülmények között aláírnak-e szerződést az állami egészségbiztosítóval – közölték a munkáltatói szövetség képviselői. Mint nyilatkoztak, az ellátás, a kezelések valós értéke, például a hosszas kórházi bennfekvés gyakran a két-háromszorosa annak, amit az egészségbiztosító elszámol és megtérít. A különbözetet eddig a vizitdíjból fedezték, azonban ezt most megtiltották.
Tavaly a szociáldemokrata kormány elfogadott egy sürgősségi rendeletet a magánszférában részben térítéses ellátásról, ez éppen arról szólt, hogy az állam annyit fizet ki a magánkórháznak is az ellátásért, mint a közkórháznak, a különbözetet felszámolhatja a betegnek. Ennek alkalmazását az azóta megbukott liberális kormány a jövő évre halasztotta.
„Ellenkező esetben az évi mintegy ötmillió páciens, aki eddig a magánszolgáltatókat vette igénybe, kénytelen lesz a teljes ellátást zsebből kifizetni”– állítják a munkáltatói szövetség képviselői. Emlékeztetnek, hogy Romániában minden ötödik összetett műtéti beavatkozást a magánszférában végeznek el. Az ellenzék már korábban figyelmeztetett, hogy a magánszféra próbálkozik a vizitdíjjal, így a szolgáltatásaikhoz csak az fér hozzá, aki ki tudja fizetni. András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója korábban lapunknak szemléltette a helyzetet: egy epeműtétért 2500 lejt számol el az egészségbiztosító a közkórháznak és a magánkórháznak is, ám a magánkórház hotelszolgáltatás címen még felszámol a betegnek 7–10 ezer lejt, tehát ugyanazért az ellátásért háromszoros a jövedelme, mint a közkórháznak.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!