„Beutalnák” a közellátásba a magánkórházakat – Számos kérdést felvet az állami támogatás kiterjesztése

Fekszik a betegnek. A kezdeményezés a páciens érdekeit szolgálja •  Fotó: Gábos Albin

Fekszik a betegnek. A kezdeményezés a páciens érdekeit szolgálja

Fotó: Gábos Albin

Megosztja az orvostársadalmat az egészségügyi minisztérium kezdeményezése, miszerint a magánszolgáltatókat is bevonnák az állami biztosítási pénztár által támogatott intézmények körébe. Bár a kezdeményezés a betegek érdekeit szolgálja, félő, hogy a több feladatot ellátó, ám eddig is alulfinanszírozott közkórházak húzzák a rövidebbet.

Bíró Blanka

2020. február 03., 08:242020. február 03., 08:24

2020. február 03., 09:062020. február 03., 09:06

 A magánkórházakra és magánklinikákra is kiterjesztené az országos egészségügyi programok révén biztosított ellátást a szaktárca. Az egészségügyi reform 2006/95-ös számú törvényének módosítását célzó sürgősségi rendelet tervezetét közvitára bocsátották a minisztérium honlapján. A Krónika által megszólaltatott szakemberek szerint a kezdeményezést olyan szabályozással kell megerősíteni, amely szavatolja a közszféra fenntarthatóságát; ugyanakkor az államnak olyan szintre kellene fejlesztenie a közkórházakat, hogy felvehessék a versenyt.

Veszélyben a közkórházak

Romániában a biztosított krónikus betegek – például a rákos betegek, a HIV-vírussal fertőzöttek, a tüdőbetegek, a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők – az országos egészségügyi programok révén részesülnek ellátásban. Ha a tervezet életbe lép, e tekintetben nem lenne diszkrimináció a köz- és a magánszféra között. Jelenleg a magánkórházak csak abban az esetben számolhatnak el pénzt a programokból, ha olyan szolgáltatást biztosítanak, amely a közkórházban nem elérhető.

„Ha korszerűsítünk az egészségügyben, előkerül a magánosítás szelleme. Azt szeretnénk, ha a beteg állna a rendszer középpontjában, és bízzuk rá a választást” – mondta Victor Costache egészségügyi miniszter, hozzátéve, nem privatizálnak, hanem liberalizálják a szolgáltatásokhoz való hozzáférést. Hangsúlyozta, csak a felszerelést és az egészségügyi anyagok értékét térítik meg a programok révén, a szolgáltatóknak fel kell vállalniuk az esetleges anyagi veszteségeket. A szociáldemokraták viszont azért aggódnak, hogy veszélybe kerülnek a közkórházak, valamint azok a betegek, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy kifizessék a magánszféra által felszámolt pluszköltségeket. „Ha a magánkórházak több pénzt kapnak az államtól, csökken a közkórházak költségvetése. Miből fizetik majd az orvosokat, és ez milyen hatással lesz a betegellátásra?” – teszi fel a kérdést Florian Bodog volt egészségügyi miniszter, a PSD szenátora.

A jelenlegi miniszter is elismeri, hogy a szolgáltatások értékét újra kell számolni, ugyanakkor leszögezte, hogy a betegeknek nem kell több pénzt kifizetniük a zsebükből, ha kiterjesztik az országos programokat a magánszférára.

Részletes szabályozás a közszféra védelmében

Meglehetnek az előnyei az országos egészségügyi programok kiterjesztésének a magánszférára, ám megfelelő, részletesen kidolgozott szabályozást kell mellérendelni a közszféra védelmére, hogy az fenntartható legyen – szögezte le megkeresésünkre Vass Levente. Az RMDSZ szakpolitikusa rámutatott, jót tesz az egészségügyi rendszernek, hogy a közbeszédbe kerülnek ezek a kérdések: a vitára szükség van, minden felet meghallgatva, nyitottan kell kezelni a kérdést. „Egészségpolitikai szempontból kell megközelíteni a Nemzeti Liberális Párt kezdeményezését, és a Szociáldemokrata Párt ellenvéleményét is”– szögezte le Vass levente.

Emlékeztetett, hogy három hónappal ezelőtt éppen szociáldemokrata javaslatra fogadta el a parlament, hogy a magánkórházak az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt finanszírozáson kívül pluszpénzt kérhetnek a betegektől. „Mi ezt aggályosnak tartottuk, az RMDSZ nem szavazta meg. Felhívtuk a figyelmet, hogy újabb törvénycsomagokra van szükség a betegek és a közszféra fenntarthatóságának védelmére. Ez irányban nem történt semmi, sőt a liberális kormány megfejelte egy újabb kezdeményezéssel, amely ismét a magánkórházakat segíti” – részletezte a Maros megyei parlamenti képviselő. Szerinte

a jogszabály elfogadása során pontosan tisztázni kell, hogy a kórházak finanszírozására szánt teljes összegből mennyi fordítható a magánszférára, hiszen ha ez az arány túllép egy határt, veszélybe kerülhet a közszféra.

Vass Levente ugyanakkor kifejtette, a kezdeményezésnek megvannak a pozitívumai, hiszen több ízben javasolták, hogy a biztosítás a beteget kövesse, és ne az legyen a szempont, hogy melyik egészségügyi intézménynél veszi igénybe a szolgáltatást. Ha egy betegnek csípőprotézisre van szüksége, és a magánkórház mellett dönt, akkor a protézis értékét mindenképpen fizesse ki a biztosító – érvelt a szakpolitikus. Hozzátette, a megfelelő szabályozás mellett, ez a kezdeményezés reális alternatívákat nyithat meg azzal, hogy a magánszektor előrukkol az innovációval. Ez megakadályozhatja, hogy a betegek külföldi kórházakban keressék a gyógyulást, arra hivatkozva, hogy az ottani innovatív megoldások a hazai egészségügyi rendszerben nem elérhetők – emiatt az ország évente 100 millió eurót fizet ki a külföldi kezelésekre, mutatott rá Vass Levente.

Szűrőpróba. A közvitára bocsátott tervezet szerint a biztosítással rendelkező beteg választhatna közkórház és magánklinika között •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Szűrőpróba. A közvitára bocsátott tervezet szerint a biztosítással rendelkező beteg választhatna közkórház és magánklinika között

Fotó: Veres Nándor

Ne korlátozzák, hanem kövessék a közpénzt

Nem korlátozó, hanem megengedő törvényekre van szükség Romániában – szögezte le lapunknak Benedek Imre. A marosvásárhelyi egyetemi professzor, a Kardiomed magánkórház alapítója kifejtette, a jogszabályokra általában az jellemző, hogy csak egy csoportnak biztosítanak jogokat.

Idézet
A romániai törvényekre, az egészségügy szabályozására a fanarióta, kommunista mentalitás jellemző. Meg kell engedni, hogy mindenütt használják a közpénzt, természetesen annak maximális utánkövetésével. Üdvözlendő, hogy most alternatív megoldással próbálkoznak. Lehet, hogy nem lesz tökéletes, de utánkövetéssel a hibák kivédhetők”

– szögezte le az orvos.

Hozzátette, az elmúlt időszakban az egyetemi intézményekben, a közkórházakban romlott a teljesítmény, ez pedig oda vezetett, hogy például a marosvásárhelyi egyetemi kórházból a brassói magánkórházakba küldik a betegeket, vagy hatalmas összegeket fizet ki a állam a bécsi magánkórházaknak, mert a betegek elégedetlenek a hazai egészségügyi szolgáltatásokkal. Az állami kórházakban megfelelő felszereltségre, szakemberekre, és a munkához való viszonyulás megváltozására lenne szükség. „Elfogadhatatlan, hogy a közszférában fél kettőig dolgoznak az orvosok, utána a beteg már hiába áll az ajtó előtt. Az egyetemi oktatás drasztikusan leromlott. Eljött a verseny ideje. Nem lehet, hogy azt mondom, gyertek hozzám, meggyógyítalak, aztán elteszem a közpénzt, és mégsem gyógyítalak meg” – részletezte az orvosprofesszor. Benedek Imre szerint jelenleg az állam becsapja a közkórházakat, az adófizetőket, sőt a magánszolgáltatókat is, ezen a hozzáálláson változtatni kell.

Az egészségügyi magánszolgáltatók munkáltatói szövetsége (PALMED) egyébként üdvözli a kezdeményezést. Szerintük mindez abban segít majd, hogy a betegeknek ne kelljen várakozniuk, ugyanakkor ők is hangsúlyozzák: a pénznek a biztosított beteget kell követnie, függetlenül attól, hol kér ellátást.

A szövetség képviselői szerint a módosítással felszámolják a jelenlegi diszkriminációt, hiszen a köz- és magánkórházak az általuk nyújtott szolgáltatásokkal arányosan részesülnek finanszírozásban, miközben a betegek a rendszerben maradnak, és nem csorbul az ellátáshoz való joguk.

Nem tisztességes versenyhelyzet

Ezzel szemben András-Nagy Róbert szerint a kezdeményezés nem teremt tisztességes versenyhelyzetet a köz- és a magánkórházak között, hiszen egy újabb kaput nyit meg arra, hogy a magánszféra tovább szélesítse szolgáltatásainak kínálatát, miközben kevesebb feladatot drágábban lát el. A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház igazgatója úgy véli, az egészségügyi intézmények közötti versennyel nincs gond, hiszen az a betegek érdekét szolgálja, ám első lépésben az államnak arról kellene gondoskodnia, hogy a közkórházak megfelelő infrastrukturális és felszereltségi szintre jussanak, hogy azonos feltételekkel indulhassanak a versenyben. Az igazgató szerint a szakemberek szempontjából jelenleg sincs különbség, hiszen senkinek nem érdeke, hogy olyan orvost foglalkoztasson, akire panaszkodnak a betegek. A közkórházaknak ugyanakkor a magánszférához képest több feladatot kell ellátniuk: a sürgősségi eseteken kívül például fel kell legyenek készülve egy katasztrófa sérültjeinek ellátására, ami a magánkórházakat nem érinti, terheli. Ugyanakkor más a betegszelekció, hiszen a magánkórház egyéb költségeket is felszámol: csak azok a betegek veszik igénybe szolgáltatásaikat, akik felvállalják a pluszkiadásokat.

András-Nagy Róbert azt is jelezte, ugyanazért a szolgáltatásért más a közkórház és a magánkórház jövedelme. Példaként említette, hogy egy epeműtétért 2500 lejt számol el az egészségbiztosító, ám a magánkórház hotelszolgáltatás címen még felszámol 7–10 ezer lejt, tehát háromszoros a jövedelme. Mindezeket figyelembe véve az igazgató a jelenlegi helyzetben visszásnak találja a kormány kezdeményezését.

Alulfinanszírozásra figyelmeztet a szakszervezet

Eközben a Sanitas szakszervezet arra figyelmeztet, hogy az elmúlt évben nagyon kevés pénzt kapott a romániai egészségügyi rendszer, a legkevesebbet az Európai Unió országai közül. Közleményükben leszögezik, az ágazat krónikus alulfinanszírozottsággal küzd, ráadásul a kormány még azt a kevés pénzt is „szétszórja a magánszféra zsebeibe” anélkül, hogy a döntésről konzultálna az érintettekkel. Emlékeztetnek, hogy az egészségügyi magánszolgáltatások után kizárólag abban az esetben köthet szerződést a biztosító, ha azok elérhetetlenek a közszférában. Utóbbinak kell biztosítania az alapellátást azok számára is, akik nem engedhetik meg maguknak a magánszolgáltatásokat, ezért a Sanitas követeli, hogy a minisztérium hozzon nyilvánosságra egy tanulmányt, amely alátámasztja a kezdeményezést, vagyis hogy annak milyen konkrét hatása lesz az anyagi források eloszlására, és a betegek ellátására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint
2025. július 06., vasárnap

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre

Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre
2025. július 05., szombat

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség
2025. július 05., szombat

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől

Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől
2025. július 05., szombat

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán

Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán
2025. július 05., szombat

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet

Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet
2025. július 05., szombat

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja

A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja
2025. július 04., péntek

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök

Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök
2025. július 04., péntek

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben

Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben
2025. július 04., péntek

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen

Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen