Fotó: Gábos Albin
A krónikus betegségekben szenvedő romániai páciensek ezentúl magánkórházakban is kezeltethetik magukat úgy, hogy az államnak kell megtérítenie a kezelés költségeit – döntött kedden a bukaresti kormány.
2020. február 05., 01:172020. február 05., 01:17
2020. február 05., 01:262020. február 05., 01:26
A Ludovic Orban vezette liberális kabinet maratoni, mintegy hét órát tartó ülésén 25, azonnal hatályba lépő sürgősségi kormányrendelet szerepelt napirenden. A rekord számú rendelet elfogadásának oka, hogy szerdán a parlament a tavaly novemberben hivatalába lépett kormány sorsáról szavaz az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítvány miatt. A kabinet az esetleges megbukása előtt el akarta fogadni a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára fontos jogszabály-módosításokat.
Kifejtette, hogy eddig a krónikus betegek csak akkor kerülhettek magánkórházakba kezelés végett, ha az állami kórházaknak már nem volt kapacitásuk ellátni valamennyi beteget. Most azonban a betegeknek eleve felkínálják, hogy válasszanak az állami és a magánkórházak között, és amennyiben ez utóbbit választják, Turcan szerint ugyanolyan ingyenes ellátásban részesülnek, mint az állami kórházakban, az állami egészségügyi programokhoz tartozó betegségek kezelési költségeit ugyanis az országos egészségbiztosítási pénztár (CNAS) fogja fizetni.
A kormányfőhelyettes szerint a rendelet „életeket ment”, mert például egy agyvérzést vagy szívinfarktust követően a beteget a legközelebbi kórházba lehet majd szállítani, függetlenül attól, hogy az állami vagy magántulajdonban van. „A páciensnek semmit sem kell fizetnie” – állítja Turcan. A liberális politikus szerint a pácienseknek lehetőségük lesz választani a kórházak közül, és majd „oda mennek, ahol jobb ellátásra számítanak”. A miniszterelnök-helyettes leszögezte: liberalizálják, de nem privatizálják az egészségügyi szolgáltatásokat.
Az MTI tájékoztatása szerint az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői azt vetették a kormány szemére, hogy ezzel a döntéssel lényegében privatizálta az egészségügyet, az intézkedés következtében a betegeknek fizetniük kell az ellátásért, így csak a jómódú páciensek engedhetik meg maguknak a kórházi kezelést. Az ellenzéki pártok és egyes szakértők attól tartanak, hogy a magánkórházak felszámolnak majd vizitdíjat, így nem lesz ingyenes a kezelés, hiszen az állami egészségbiztosító jelenleg is a kezelések reális árához képest alacsonyabb összeget térít meg a kórházaknak, így az amúgy sem elegendő pénzért jelenleg több kórház fog versenyezni egymással. A román média által ismertetett tervezet ugyanakkor kifejezetten tiltja a kórházaknak, hogy vizitdíjat vezessenek be.
Ludovic Orban kormányfő egyébként a napokban cáfolta az ellenzéki vádakat, leszögezve: nem az egészségügyi rendszer privatizálását vagy a részben térítéses ellátás bevezetését célozza a kormány által közvitára bocsátott törvénytervezet, amely lehetőséget nyújt az állampolgároknak, hogy kiválasszák, melyik kórházban akarnak orvosi ellátást kapni. A miniszterelnök pénteken úgy nyilatkozott: az egészségügyi rendszer módosítására tett javaslatok az állampolgárok javát szolgálják, és lehetőséget adnak nekik, hogy kiválasszák az egészségügyi szolgáltatót az országos egészségbiztosítási pénztár által biztosított alapokból finanszírozott programok esetében.
„Az egészségügyi rendszer privatizálásáról szóló aberrációk, és az, hogy a magánkórházakban részben térítéses lesz az ellátás, szemenszedett hazugság. Senki nem változtatja meg a kórházak szervezési struktúráját, senki nem vezeti be a részben fizetéses szolgáltatást az országos egészségügyi programok esetében, függetlenül attól, hogy a páciens állami vagy magánkórházba megy. A PSD szemtelensége egetverő, hiszen ők vezették be 2019-ben rendelettel a részben térítéses ellátást a magánszférában, és most ők találták ki ezt a hazugságot” – fejtette ki a PNL elnöke, hozzátéve: az országos egészségügyi programokon keresztül biztosított szolgáltatásokért a páciensnek nem kell fizetnie sem az állami, sem a magánintézményekben.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
1 hozzászólás