Erdélyben a mesterséges intelligenciát jelenleg leginkább kisebb, rugalmasabb cégek alkalmazzák
Fotó: Freepik.com
A mesterséges intelligencia forradalma nem csupán a Szilícium-völgy privilégiuma. A Szabó Levente és társa által alapított Neural1, NeuralStudio és NeuralBlocks nevű cégek nemcsak Erdély, hanem Románia szintjén is élen járnak az MI-megoldások fejlesztésében. Szabó Leventével – aki mára a mesterséges intelligencia igazi szakértőjévé vált – többek között az MI erdélyi jövőjéről beszélgettünk.
2025. április 09., 14:222025. április 09., 14:22
Az erdélyi vállalkozói színtér egyre aktívabban kapcsolódik be a globális technológiai forradalomba, amelyet napjainkban a mesterséges intelligencia (MI, angol rövidítése AI) vezérel. Már nemcsak fogyasztói, hanem formálói is vagyunk a jövőt meghatározó innovációnak – akár Kolozsváron, akár Marosvásárhelyen vagy Székelyudvarhelyen. Ebben a gyorsan változó világban az olyan vállalkozók, mint Szabó Levente és társa, Székely Szabolcs, kulcsszerepet játszanak: összekötik a helyi tudást a globális lehetőségekkel, miközben felelősen gondolkodnak az MI társadalmi hatásairól is.
Szabó Levente neve nem ismeretlen azok számára, akik követik a mesterséges intelligencia fejlődését magyar nyelvterületen. Erdélyi származású üzletemberként és gondolkodóként régóta dolgozik azon, hogy az MI ne csupán technológiai eszköz legyen, hanem értelmezhető, társadalmilag beágyazott jelenség is.
– mondja Levente. „Az a kérdés, hogy erdélyi vállalkozóként, közösségként hogyan állunk ehhez hozzá. Meg akarjuk érteni? Részt akarunk venni a formálásában? Vagy csak sodródunk az árral?” – magyarázza a vállalkozó, aki már 2006 táján érdeklődni kezdett a mesterséges intelligencia iránt, ami akkor még igazán gyerekcipőben járt.
Székely Szabolccsal kezdetben egy mobilalkalmazás-fejlesztő cégük volt, melynek keretén belül már elindítottak egy, a mesterséges intelligenciát érintő kutatási, fejlesztési „részlegecskét”, majd 2015 körül, amikor szerte a világban fellendült az érdeklődés az MI iránt, a két vállalkozó elkötelezte magát az életünket megreformáló innováció megismerése, fejlesztése, használatának kiaknázása mellett.
Szabó Levente a Krónikának kifejtette, hogy az erdélyi vállalkozások számára az MI nem fenyegetés, hanem hatalmas lehetőség. Automatizáció, ügyfélanalitika, nyelvi feldolgozás – ezek ma már nemcsak a multik luxusa: hála a széles körben elérhető mesterséges intelligenciának, a kis- és középvállalkozások is beépíthetik működésükbe.
A szakember szerint a mesterséges intelligencia hatalmas segítség lehet a vállalkozások mindennapjaiban, de ehhez érteni kell, hogy mit csinál a technológia. Az a vállalkozás, amelyik vakon bízza magát az MI-re, éppúgy kockázatot vállal, mint az, amelyik teljesen elutasítja – figyelmeztet Szabó Levente.
A szakember rámutatott, hogy az automatizálás elsősorban a szellemi, nem a fizikai munkára vonatkozik:
– magyarázta, kiemelve, hogy meglátása szerint a mesterséges intelligencia gyökeresen átalakítja például a programozás világát. A kódírás ma már sok esetben az MI feladata, de ez nem jelenti azt, hogy a fejlesztők szerepe eltűnne. A szoftverfejlesztés ugyanis sokkal több, mint csak kód – továbbra is szükség van emberi gondolkodásra, tervezésre és ellenőrzésre. Az viszont biztos, hogy a fejlesztés olcsóbbá, gyorsabbá és elérhetőbbé válik.
Ugyanez a tendencia figyelhető meg más, nagy szövegfeldolgozást igénylő szakmákban is – például a jog területén.
A végső döntés, ellenőrzés továbbra is az ember feladata marad, de a munkafolyamat jelentősen lerövidül és hatékonyabbá válik. Fontos azonban tudni: a technológia nem tévedhetetlen, olykor „kitalál” nem létező információkat is – ezért az emberi felügyelet elengedhetetlen.
Emellett a mesterséges intelligencia az üzleti világban is egyre több belső folyamatot képes automatizálni. Akár egy egyszerű Excel-munkából kiindulva – adatok értelmezése, másolása, e-mailek küldése – sok olyan lépés van, amit a cégek személyre szabott MI-megoldásokkal hatékonyabbá tehetnek.
Szabó Levente kifejtette, hogy bár állami támogatás nincs, illetve kifejezetten mesterséges intelligenciára épülő startupok még csak elszórtan léteznek, a nemzetközi példák – főleg a Szilícium-völgyből – jó irányt mutathatnak.
A kihívás inkább a piaci tájékozódásban van: jelenleg kevés szakértő és tanácsadó áll rendelkezésre, aki segíteni tudna a vállalkozásoknak eligazodni az MI lehetőségei között – még ha sokan is ismerik a ChatGPT-t.
Szabó Levente szerint éppen ezért fontos lenne, hogy a helyi IT-közösség nyisson ebbe az irányba, mert az MI nemcsak külföldön, hanem Erdélyben is valós versenyelőnyt teremthet. Saját cégük most kifejezetten erdélyi vállalkozásokkal dolgozik kisebb pilot projekteken, amelyek célja egyszerű, de időigényes üzleti folyamatok automatizálása. Ezekből pedig hosszú távon egy erős, helyi technológiai ökoszisztéma is kinőhet.
A mesterséges intelligencia rengeteg lehetőséget jelent az erdélyi vállalkozóknak
Fotó: Freepik.com
Szerinte a technológiai innovációhoz nemcsak pénzre és adatra van szükség, hanem kreativitásra, nyitottságra és közösségi gondolkodásra is. Szabó Levente szerint ezekben erősek vagyunk, csak tudatosítani kell.
Tapasztalatai szerint a mesterséges intelligenciát jelenleg leginkább kisebb, rugalmasabb cégek alkalmazzák, amelyek gyorsan tudnak dönteni, és nyitottak az új technológiákra.
Ráadásul a szoftverfejlesztés összességében is olcsóbbá vált az MI-eszközök miatt, így egy-egy testre szabott megoldás akár hetek alatt elkészülhet, nem kell évekre előre tervezni.
Az MI jelenleg főként szöveges feladatokban jeleskedik, de a számok világa sincs messze. Bár a nyelvi modellek maguk nem számológépek, új irány az „ügynökalapú rendszerek” fejlődése: ezek olyan intelligens MI-k, amelyek hozzáférést kapnak valódi szoftvereszközökhöz – mint egy Excel, számológép, vagy akár egy böngésző. Így már képesek összetettebb, többlépéses feladatok végrehajtására is.
A könyvelés például az egyik terület, ahol – főleg az USA-ban – már komoly változások zajlanak az MI-alapú automatizáció miatt. Itt is igaz: ha megkapják a megfelelő eszközöket, ezek az intelligens rendszerek precíz munkát tudnak végezni.
Szabó Levente szerint a mesterséges intelligencia világába való belépés nem kell, hogy bonyolult legyen.
Kezdhetjük azzal, hogy végiggondoljuk: hol van a vállalkozásunkban olyan terület, ahol sok szöveget kell feldolgozni, ötletelni, generálni, vagy akár hangalapú információkat kezelni. Ezekre a feladatokra már most kiválóan alkalmasak az MI-eszközök.
A szakember azt is hozzátette, hogy az MI egy nagy lehetősége a beszéd is, egyre inkább használható ügyfélszolgálatosként, a humán erőforrás részlegen, az Egyesült Államokban már alkalmazási interjúkat is végeztetnek vele. Egy másik erőssége a magyarázás, az oktatás: Szabó Levente szerint a tanulásban mind felnőttek, mind pedig a gyerekek vonatkozásában nagyon fontos szerepe lesz a jövőben, mert „egy türelmes, személyre szabott, a személyes igényekhez igazodó tanár az MI”.
A sajtóban vagy a közösségi médiában egyre nagyobb teret kapnak a mesterséges intelligenciával generált képek, ami új kihívások elé állítja a fotóművészetet is. A jelenség kapcsán Mira Marincaș fotóművész és Angyalosi Beáta fotós beszélt tapasztalatairól.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Az írásbeli házi feladatok okafogyottá váltak a mesterséges intelligencia térhódítása miatt – szögezte le Daniel David oktatási és kutatási miniszter.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
1 hozzászólás