Újra kell értelmezni a mesterséges intelligencia korában a fotóművészetet

mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligenciát felhasználva távolította el a zajokat a képről a kolozsvári fotós

Fotó: Angyalosi Beáta

A sajtóban vagy a közösségi média különböző felületein egyre nagyobb teret kapnak a mesterséges intelligenciával generált képek, ami új kihívások elé állítja a fotóművészetet is. A jelenség kapcsán Mira Marincaș fotóművész és Angyalosi Beáta fotós a Krónikának arról beszélt, művészetnek tekinthetőek-e az AI-val létrehozott alkotások, illetve miként befolyásolja a mesterséges intelligencia használata az alkotói folyamatot.

Deák Szidónia

2025. április 06., 10:202025. április 06., 10:20

Ma már szinte mindennapos, hogy belefutunk egy-egy mesterséges intelligencia (AI) által generált képbe. A különböző stílusban elkészített, néha részletgazdag, máskor a realitásnak nem megfelelő elemekkel létrehozott alkotások kapcsán felmerül a kérdés, hogy műfajilag hogyan határozhatóak meg, illetve hatásukra újraértelmeződik-e fotóművészet.

A téma kapcsán Mira Marincaș fotóművész, a Sapientia EMTE fotó-film-média szakának oktatója megkeresésünkre elmondta, különbséget kell tenni a mesterséges intelligenciával szerkesztett és generált képek között. Mint fogalmazott,

ma már elkerülhetetlen az AI-technológia használata,
ugyanis a telefonok, számítógépek adatlapjában található chip is mesterséges intelligenciára épül.

mesterséges intelligencia Galéria

Állatfotók retusálásakor hasznos eszköznek bizonyul az szerkesztőprogramokban megtalálható mesterségesintelligencia-funkció

Fotó: Angyalosi Beáta

Rámutatott, a fotóművészetben helye van a mesterséges intelligenciának, főleg szerkesztéskor, pixelek felnagyításakor, színzaj eltávolításakor hasznosíthatóak sikerrel a szerkesztőprogramok AI-funkciói, ugyanis használatukkal felgyorsítható és egy technikai nyűgtől szabadítható meg a képalkotási és -szerkesztési folyamat.

A mesterséges intelligenciával generált kép művészet, de nem fotográfia

Rámutatott, a mesterséges intelligenciával generált képek külön műfajt képeznek, a 3D-rajzolással, kollázsolással rokoníthatóak leginkább.

Idézet
Az AI generált kép külön műfaj, nem tartom fotográfiának, ezek az alkotások egy külön művészeti ágat jelentenek”

– mondta Mira Marincaș. Hozzátette, a sajtóban azért gyakori ez a megoldás, mert sokkal gyorsabb a létrehozni egy AI-képet, mint egy fotót elkészíteni. Ezenkívül a szoftverprogram könnyen használható az újságírók számára is, hiszen egy kép generálásához csupán kulcsszavakat kell megadni, és ezekért az alkotásokért jogdíjat sem kell fizetni. „A fogyasztói szokásoktól függ, hogy mekkora teret nyernek a mesterséges intelligenciával létrehozott képek, tömegtermékek lesznek, vagy sem. Megoldatlan probléma ugyanakkor a képek kapcsán a szerzői jog is, egyelőre kérdés, miként szabályozható ezeknek az alkotásoknak a használata” – hívta fel a figyelmet a fotóművész.

mesterséges intelligencia Galéria

Az AI-nak köszönhetően lerövidül a retusálás, és több idő marad a kreatív munkára

Fotó: Angyalosi Beáta

Megkerülhető-e egyáltalán a mesterséges intelligencia használata?

Arra a kérdésünkre, hogy megkerülhető-e az AI használata a fotóművészetben, az egyetemi oktató elmondta, csak abban az esetben tekinthetünk el a mesterséges intelligenciától, ha visszamegyünk az alapokhoz, az analóg fotográfiához (ami kémiailag generált képnek nevezhető). „Kérdés továbbá, ha beszkenneljük és a számítógépen megnyitjuk ezeket a fotókat, elkerülhetjük-e a mesterséges intelligencia használatát, figyelembe véve, hogy a gépek adatlapján található chip is – amibe mesterséges intelligencia van beépítve – hagy automatikusan egyfajta lenyomatot az alkotáson” – fogalmazott az egyetemi oktatató.

Rámutatott, a fotográfia feltételezi a fény használatát és egy olyan gép igénybevételét, ami ezt rögzíti. Ebben az értelemben

a mesterséges intelligenciával generált kép nem tekinthető fotográfiának, hiszen nem fényt használ, hanem egy adatbázis képeiből kollázsolt alkotást értelmez újra.

„AI generált képek inkább a festészethez, kollázshoz, 3D rajzoláshoz hasonlóak, kódokból és kulcsszavakból indulnak ki, semmi közük nincs a fényhez, emiatt inkább külön művészeti ágnak, műfajnak tartom, és nem fotográfiának” – hangsúlyozta a fotóművész. Hozzátette, a fotóművészet, mióta a világ a világ, reciklál, beépít új elemeket, újrakontextualizál, és egy üzenetet továbbít. „Ez a vegyes technika is belefér véleményem szerint a művészetbe, és az, hogy kölcsönhatást gyakorolnak egymásra, újfajta értelmezést igényel. Egyéni döntés mennyire mélyülünk el a használatában addig, amíg külön műfajként tekintünk rá” – mutatott rá Mira Marincaș.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy

a mesterséges intelligenciával készült képek hasznos eszközök is lehetnek az alkotói munkában,

ugyanis projektek tervezése esetén használhatóak úgynevezett moodboardként (hangulattábla), valamint reklámkészítéskor a képek segítségével lehet ötletelni is. Mint fogalmazott, ezek a megoldások idő- és költséghatékonyak, ugyanis nem kell már a kezdeti, kísérleti fázisoknál egy teljes stábot létrehozni, stúdiót kialakítani.

mesterséges intelligencia Galéria

A mesterséges intelligenciával generált képek külön műfajt képviselnek

Fotó: pixabay.com

Fotókat „ment meg” a mesterséges intelligencia

Angyalosi Beáta kolozsvári fényképész számára a mesterséges intelligencia egy eszköz, amely sok szempontból segíti az alkotói folyamatot. A fiatal fotós a Krónikának elmondta, bizonyos szempontból az AI hatására átértékelődik a fényképezés, de nem kell attól tartani, hogy a generált képek kiszorítják a fotókat, ugyanis két különböző műfajról van szó.

Idézet
Az ember által készített fénykép nagyobb hitelességgel bír, ezért a generált képek nem jelentenek veszélyt a fotózásra akkor sem, ha egyre jobban fejlődik a mesterséges intelligencia.

Generálhatok bármit, de az nem lesz személyes, és minőségileg sem fogja megállni a helyét” – mondta a kolozsvári fotós. Hozzátette, a sajtóban lehet, hogy egyre több generált kép látható, de az a sajtóorgánum, amelyik nem ChatGPT-vel íratja a cikkeit, a fotókat sem fogja AI segítségével generálni. „A mesterséges intelligencia talán a stock- és reklámfotósoknak nehezítette meg a dolgát, sok lap inkább generál magának illusztrációként képet, mert olcsóbb, mint egy fényképész munkáját megfizetni. Más téren viszont a fotó mindig is értékesebb marad, és megőrzi művészi egyediségét” – mutatott rá Angyalosi Beáta.

Kitért arra is, hogy az AI használata számos etikai kérdést felvet, véleménye szerint elfogadhatatlan, ha valaki a kulcsszavakkal generált képet saját alkotásnak tekinti. „Ellenben ha egy fotós a saját alkotását kombinálja egy generált képpel, és feltünteti, hogy a végleges alkotás mesterséges intelligenciával létrehozott képet is tartalmaz, az korrekt megoldás” – fogalmazott a kolozsvári fotós. Hozzátette, az alkotási folyamatban kiegészítő eszközként tekint a mesterséges intelligencia adta lehetőségekre, leginkább a fotók minőségének a javítására használja. Rámutatott, a Photoshop új funkciói AI-alapúak, ami hasznos abból a szempontból, hogy jól használható zajtalanításra,

lerövidíti a retusálásra szánt időt, így több idő marad a kreatív munkára.

„Egy alkalommal a Duna-deltában készíttetem fotókat az ott élő madarakról. Naplementekor a mozgó csónakban ültem, amikor észrevettem egy nyugovóra térő pelikáncsapatot. Lélegzetelállító volt a környezet, és a madarak elhelyezkedése is optimális volt, így muszáj volt kattintanom. Nagyon zajos lett a kép, de a mesterséges intelligenciának köszönhetően meg tudtam menteni” – idézte fel a természetfotóival több díjat is nyert Angyalosi Beáta.

korábban írtuk

Mesterséges intelligenciával keltik életre a Jókai-univerzumot
Mesterséges intelligenciával keltik életre a Jókai-univerzumot

A mesterséges intelligencia (AI) eszközeivel építi fel Jókai Mór regényeinek világát a Jók.ai Labor. A Jókai-bicentenárium alkalmából létrehozott honlap az AI segítségével nyújt izgalmas feladatokat az író műveinek és korszakának mélyebb megismeréséhez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma

Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma
2025. július 04., péntek

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába
2025. július 04., péntek

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján

A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján
2025. július 03., csütörtök

Bölényborjút kapott lencsevégre az erdészet kamerája

Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.

Bölényborjút kapott lencsevégre az erdészet kamerája
2025. július 03., csütörtök

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton

Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton
Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton
2025. július 03., csütörtök

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton

2025. július 02., szerda

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni

Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni
2025. július 01., kedd

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint

A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint
2025. június 30., hétfő

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn

Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn
2025. június 29., vasárnap

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába

Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába
2025. június 29., vasárnap

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros

A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros