Erdélyi magyar mérlegen a választás elhalasztott lehetősége

Bíznak a kitartásban. A politikusok remélik, hogy az erdélyi magyar közösség prioritásait csak átmenetileg befolyásolja a koronavírus-járvány •  Fotó: Barabás Ákos

Bíznak a kitartásban. A politikusok remélik, hogy az erdélyi magyar közösség prioritásait csak átmenetileg befolyásolja a koronavírus-járvány

Fotó: Barabás Ákos

A politikai pártok életét is alaposan felborította a járványhelyzet, hiszen a koronavírus választási évben „rontott be” Romániába. A szükségállapotban hozott óvintézkedések részeként elhalasztották a júniusra tervezett önkormányzati választásokat is. Erdélyi magyar pártok képviselőit, illetve a „frontvárosoknak” tekintett megyeszékhelyek magyar polgármesterjelöltjeit faggattuk arról, hogyan befolyásolja tevékenységüket, kampányukat és esélyeiket a jelenlegi rendkívüli helyzet.

Krónika

2020. április 24., 14:342020. április 24., 14:34

2020. április 24., 14:462020. április 24., 14:46

Az RMDSZ jelöltlistái gyakorlatilag készen vannak, a szövetség a meglévő csapattal várja az őszi önkormányzati megmérettetést – tájékoztatta lapunkat Hegedüs Csilla. Az RMDSZ szóvivőjét arról kérdeztük, hogyan befolyásolja a szövetség országos kampánystratégiáját a nyári helyhatósági választások elhalasztása. Megkeresésünkre leszögezte,

egyelőre azzal foglalkoznak, hogy segítsenek a közösségnek átvészelni ezt a nehéz periódust.

Az erdélyi magyar közösség prioritásait átmenetileg befolyásolja a koronavírus-járvány, de a hosszú távú cél továbbra is az marad, hogy a magyarság erős, gyarapodó közösségként éljen Erdélyben.

A szóvivő emlékeztetett, hogy Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke volt az első romániai politikus, aki kimondta: el kell halasztani a júniusi önkormányzati választásokat, majd március 18-án javaslatot tett a többi politikai pártnak, hogy halasszák el hat hónappal, ez év októberéig a megmérettetést, hiszen az országnak, a lakosságnak most mások a prioritásai.

Idézet
A kormánynak elsősorban a világjárvánnyal szembeni védekezésre kell összpontosítania, arra, hogy próbálja életben tartani a gazdaságot”

– szögezte le Hegedüs Csilla. Szerinte a kormány, az állam intézményei, a bankszektor közös feladata, hogy a kis és közepes vállalkozások számára dolgozzon ki beavatkozási tervet, különben a romániai gazdaság nem éli túl a járványhelyzetet.

Hegedüs Csilla •  Fotó: Facebook/RMDSZ Galéria

Hegedüs Csilla

Fotó: Facebook/RMDSZ

A szóvivő arra is kitért, hogy mivel az önkormányzati képviselők mandátuma júniusban lejár, a parlamentnek meg kell szavaznia egy törvényt, amellyel – a vészhelyzetre való tekintettel – meghosszabbítják a mandátumokat. A kormány április elején jelentette be, hogy elhalasztják a júniusban esedékes önkormányzati választásokat, a polgármesterek, önkormányzati képviselők, megyei tanácselnökök mandátumát pedig december 31-ig meghosszabbítják, így előreláthatóan az önkormányzati választások októberben, a parlamenti választások pedig novemberben lesznek megtartva. „Hacsak a vírus másképp nem dönt” – tette hozzá Hegedüs Csilla.

korábban írtuk

Szeptemberben lehetnek a helyhatósági választások, felmerült az elektronikus szavazás lehetősége
Szeptemberben lehetnek a helyhatósági választások, felmerült az elektronikus szavazás lehetősége

Szeptemberben lehetne megszervezni a helyhatósági választásokat, feltéve, hogy a világjárvány első hulláma július végén lejár – mondta csütörtök este Ludovic Orban.

Március elején még „sistergett a politikai élet”

A szóvivő felidézte, hogy március elején az RMDSZ-ben még a júniusban esedékes önkormányzati választások előkészítésén dolgoztak. A Szövetségi Képviselők Tanácsa által januárban meghozott döntés értelmében március 15-ig kellett valamennyi helyi, megyei, illetve területi szervezetnek nevesítenie a jelöltjeit a helyi és megyei tanácsokba, illetve a polgármester- vagy megyeitanácselnök-jelölteket. Figyelembe vették, hogy változott a választási rendszer: a megyei tanácsok elnökeit ismét a választópolgárok, és nem a megyei önkormányzati képviselők választják meg. „Sistergett tehát a politikai élet: volt, ahol állóurnás, volt ahol mozgóurnás előválasztást tartottak az RMDSZ szervezetei, így próbálva minél nagyobb legitimitást adni a jelölteknek. Másutt, főleg az interetnikus vagy a szórványközösségekben, helyi és megyei küldöttgyűléseken történt a jelöltek rangsorolása” – mutatott rá Hegedüs Csilla.

Az RMDSZ-nek kiemelt célja volt Marosvásárhelyt „kimenteni a húsz éve regnáló polgármester, Dorin Forea karmaiból”. Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármesterjelölt körül kialakulni látszott a politikai összefogás. Ám ezek a kérdések egyelőre lekerültek a napirendről.

„Az RMDSZ most azt teszi, amit ebben a helyzetben elvár az erdélyi magyar közösség: polgármestereink, önkormányzati vezetőink a járvány megfékezéséért dolgoznak, és a közösségünket tájékoztatjuk pontosan, gyorsan és hitelesen a kialakult helyzettel kapcsolatban. Emellett egy olyan gazdasági javaslatcsomagot nyújtottunk be a kormánynak, amely a kis és közepes vállalkozások gazdasági életképességének fenntartását, megmentését célozza” – fogalmazta meg Hegedüs Csilla. Abban bíznak, hogy a választások halasztása nem befolyásolja az esélyeket, az erdélyi magyar emberek bizalmat szavaznak az RMDSZ jelöltjeinek.

Kérdésünkre Hegedüs Csilla elmondta, Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere ebben a helyzetben is bebizonyította, hogy kiváló városgazda, gyorsan meghozta és életbe léptette a szükséges döntéseket, ezért azt gondolják, hogy az elmúlt négy év eredményeinek köszönhetően jó eséllyel indul a megmérettetésen. Marosvásárhelyen viszont a jelenlegi polgármester, Dorin Florea, akárcsak az elmúlt húsz évben, most sincs a helyzet magaslatán. „Marosvásárhelyen az emberek elégedetlenek, változást akarnak. Reméljük, hogy Soós Zoltán személyében magyar polgármestere lesz a városnak” – szögezte le az RMDSZ szóvivője.

EMSZ: fő a járvány leküzdése, amúgy minden a régi

„Most az a prioritás, hogy azokon a településeken, ahol a szövetségnek polgármesterei, tanácsosai vannak,

Idézet
tegyünk meg mindent azért, hogy a lehető legkisebb veszteséggel legyünk túl ezen az időszakon”

– jelentette ki a Krónika megkeresésére Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke, a Magyar Polgári Párttal (MPP) közösen megalakított Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) társelnöke. Hozzátette: politikai szempontból a stratégiájukon igazából semmit nem változtatott a jelenlegi állás: a szövetség működik, a két párt közös kongresszusán eldöntöttek szerint készülnek a politikai szövetség bejegyzésére, a járvány miatt viszont az eredetileg vártnál néhány hónappal tovább fog tartani ez a folyamat, hiszen a bíróságok jelenleg zárva vannak.

Kérdésünkre, hogy tervezik-e a két alakulat fúziójából létrejövő párt bejegyzését még az ősszel esedékes önkormányzati választások előtt, Csomortányi nemmel válaszolt, jelezve, ezt a helyhatósági voksolás után kívánják megejteni.

A két kisebb erdélyi magyar párt viszonya az RMDSZ-szel jelen állás szerint változatlan. „Az a szomorú állapot áll fenn, hogy eddig az RMDSZ mereven elzárkózott a tárgyalásoktól, holott mi tartjuk magunkat ahhoz a megállapításunkhoz, miszerint fel fog értékelődni az önkormányzatok szerepe. Nem tudjuk, hogy mi történik a parlamenti választásokon, ki alakít kormányt, milyen súlya lesz a magyarságnak a parlamentben. Ezért lenne nagyon fontos, hogy megtartsuk a pozícióinkat, sőt, ha lehet, akkor újabb pozíciókat szerezzünk az önkormányzatokban, és itt elsősorban nemcsak a szövetségre gondolok, hanem általában az erdélyi magyarságra” – válaszolta a pártelnök, amikor a szórványról, illetve az úgynevezett frontvárosokról faggattuk.

Csomortányi István •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Csomortányi István

Fotó: Haáz Vince

Mint hangsúlyozta:

a közös cél az eredmény maximálása kellene hogy legyen, ehhez pedig az kellene, hogy ott, ahol ez szükséges, legyen megállapodás a magyar alakulatok között.

Ritka kivételnek számít egyelőre a marosvásárhelyi helyzet, ahol sikerült megállapodásra jutniuk még a koronavírus-járvány begyűrűzése előtt. „Mi ott tettünk egy nagyon fontos gesztust, nem kértünk semmit, ezt aláhúzom, azért, hogy az amúgy RMDSZ-tagsággal rendelkező Soós Zoltánt független jelöltként támogassuk” – mondta Csomortányi, aki szerint hasonlóképpen megállapodásra lenne szükség többek között Szatmárnémetiben vagy a Maros, illetve Szatmár megyei tanácselnökjelölt személyét illetően.

„És itt van a nagyváradi helyzet, ahol vissza kell szerezni a magyar alpolgármesteri pozíciót. Ez is sokkal könnyebben menne, ha létezne megállapodás a felek között, viszont úgy néz ki, hogy ezt a szövetségnek magának kell megoldania, mert itt a legmerevebbek az ellenétek” – részletezte Csomortányi. Kérdésünkre, hogy történt-e konkrét megkeresés az RMDSZ irányába, Csomortányi elmondta: a politikában ennek megvannak a szokásos útjai,

a tapogatózás részen már túl vannak, hivatalos megkeresésre pedig mindaddig nem kerül sor, amíg nem látják, hogy a nem hivatalos megkereséseknek mi az eredménye. Azok pedig egyelőre nem jártak sikerrel.

„Bízunk abban, hogy ahogy túl vagyunk a válsághelyzeten, akkor változik az RMDSZ álláspontja is, és végre elkezdhetünk valóban beszélgetni a pontos helyszínek sorsáról” – fogalmazott a pártelnök.

Talán nagyobb lesz a kompromisszumkészség

Amikor arról kérdeztük, hogy ebből a szempontból a halasztás reményt adhat-e az összefogásra, a nagyváradi politikus így fogalmazott:

Idézet
annyiban mindenképp pozitívum, hogy ilyen megpróbáltatások után talán nagyobb lesz a kompromisszumkészség az RMDSZ részéről is”.

„Azt gondolom, hogy miután elég súlyos gazdasági válságnak néz elébe Románia és ezzel együtt az egész erdélyi magyarság, nem folytatódhat az a fajta monopóliumépítés, amit az elmúlt 25 évben láttunk, mindenkinek engednie kell a magáéból. Azt gondolom, hogy mi a szükséges gesztusokat korábban is megtettük – Vásárhely kapcsán –, ezúttal is tárgyalókészek vagyunk, várjuk, hogy a túloldalon is ilyen típusú magatartás legyen már végre” – szögezte le Csomortányi.

Az olyan tömbmagyar területek kapcsán, mint a Székelyföld vagy az Érmellék, a politikus jelezte, saját jelölteket indítanak. „Az, hogy mi a szórványterületek, a kritikus helyzetek kapcsán keressük a megállapodás lehetőségét az RMDSZ-szel, nem jelenti azt, hogy tömbterületen a versenynek ne lenne létjogosultsága. Igenis van, tömbterületen a verseny a demokráciának a része a magyar közösségen belül is.

Idézet
A Székelyföldön vagy az Érmelléken, ott, ahol 80–90 százalékban magyarok élnek, annak kell győznie, aki a jobb, az ügyesebb, akinek jobb ajánlata van a választók felé. És ott bizony a verseny meglesz minden körülmények között”

– hangsúlyozta Csomortányi István.

Kereskényi Gábor: a kézfogásos RMDSZ-ben hiszek

„Most kisebb dolgunk is nagyobb annál, hogy a kampánnyal törődjünk” – mondta a Krónikának Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti újrázni készülő polgármestere. Az RMDSZ-es elöljáró szerint az előválasztásokat megtartották, de a jelenlegi helyzetre senki nem volt felkészülve. „A csapat megvan, készen áll. Valószínűsítem, hogy amint vége lesz rendkívüli helyzetnek, bele fogunk sétálni a kampányidőszakba” – vetítette előre az RMDSZ-es politikus, aki szerint konkrét időpont nincs ugyan, de becslések szerint leghamarabb szeptemberben szervezhetik meg a helyhatósági választásokat. „Nem örülök ennek a helyzetnek, szerettünk volna már dolgozni, de nincs mit tenni” – tette hozzá.

Kereskényi Gábor •  Fotó: Facebook/Primăria Municipiului Satu Mare / Szatmárnémeti Galéria

Kereskényi Gábor

Fotó: Facebook/Primăria Municipiului Satu Mare / Szatmárnémeti

Bár most más prioritások vannak, a polgármester nem tart attól, hogy a rendkívüli helyzet jó vagy rossz irányba befolyásolná esélyeit.

„Az önkormányzatok tevékenysége nem állt le, sőt: a közegészségügyi teendőkkel nagyobb fokú felelősség hárult rájuk” – hívta fel a figyelmet. Más területeken is igyekeznek folytatni a munkát, kihasználva, hogy a közberuházások jó részét folytatni lehet. Ennek ellenére úgy véli, a kormánynak mihamarabb be kellene jelentenie a választások időpontját, hiszen ez a helyi közösségek számára fontos esemény, és a jelölteknek is el kell készíteni a menetrendet.

Kereskényi Gábor szerint nem kizárt, hogy az idei választások atipikusak lesznek. Rámutatott, kérdés, hogy a korlátozások feloldásával mennyire fog megváltozni az emberek mentális hozzáállása, mennyire fognak tartani az emberi kontaktusoktól.

Idézet
Én a kézfogásos RMDSZ-ben hiszek, nem vagyok híve az internetes felületeken zajló kampánynak.

Sokkal inkább szeretek elmenni, találkozni, kezet fogni az emberekkel, és kisebb-nagyobb körben elbeszélgetni velük” – fogalmazott az RMDSZ politikusa, aki szerint egy újabb járványhullám veszélye esetén erre nem lenne lehetőség. „Lehet, ez is atipikussá fogja tenni az idei választásokat, hogy a potenciális szavazók ódzkodni fognak attól, hogy kontaktusba kerüljenek a jelöltekkel. Ami nem lenne jó, hiszen a választások nem erről szólnak” – összegzett Kereskényi Gábor.

Politikai helyett segélykampányban Soós Zoltán

Az idősek és rászorultak megsegítésére állt át Soós Zoltán és kampánycsapata a szükségállapot kihirdetése után. A marosvásárhelyi magyarság polgármesterjelöltje lapunknak úgy fogalmazott, hogy az új helyzet új kihívás elé állította. Nem számított erre, de minden egyéb mellékszándék nélkül, tiszta szívből segíti azokat, akik igényt tartanak erre. Közben csapatával naponta egyeztet, és a város programján is dolgozik.

Soós Zoltán •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Soós Zoltán

Fotó: Haáz Vince

Legfontosabbnak látszó ellenfelét, a húsz éve regnáló Dorin Floreát sem támadja olyan sűrűn és intenzíven, mint eddig, hiszen, mint mondja, a jelenlegi súlyos helyzetben a kampány nem képezhet prioritást.

Kérdésünkre, hogy anyagilag mennyire érinti hátrányosan a választások őszire, netán 2021-re való elhalasztása, és ezzel együtt a kampány elnyújtása, Soós csak annyit mondott, hogy ez egy olyan helyzet, amellyel nincs mit kezdeni. Tudatában van annak, hogy Florea más anyagi keretből gazdálkodik, de ez ellen sincs mit tennie. „Elsődleges feladatom az emberek megsegítése, közben a Maros Megyei Múzeum élén is teszem a dolgomat. Minden egyéb, ami közszerepléssel jár, háttérbe szorul” – szögezte le Soós Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 03., vasárnap

Visky András már nem aligazgatója a kolozsvári színháznak, Tompa Gábor tisztázta a bejelentést

Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.

Visky András már nem aligazgatója a kolozsvári színháznak, Tompa Gábor tisztázta a bejelentést
2024. november 02., szombat

Zenés séta, világítás a Házsongárdi temetőben (képriport)

A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.

Zenés séta, világítás a Házsongárdi temetőben (képriport)
2024. november 01., péntek

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak – Második rész

Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak – Második rész
2024. november 01., péntek

Eurómilliók Ady és Csinszka erdélyi otthonának felújítására

A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.

Eurómilliók Ady és Csinszka erdélyi otthonának felújítására
2024. november 01., péntek

Átépítik „Jani bácsi hídját” a bánsági nagyvárosban

Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.

Átépítik „Jani bácsi hídját” a bánsági nagyvárosban
2024. november 01., péntek

Jövő októberig látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató kiállítás Kolozsváron

Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.

Jövő októberig látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató kiállítás Kolozsváron
2024. november 01., péntek

Jó hír a sofőröknek: hamarosan megnyitják Nagyvárad agglomerációs körgyűrűjének első szakaszát

Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.

Jó hír a sofőröknek: hamarosan megnyitják Nagyvárad agglomerációs körgyűrűjének első szakaszát
2024. november 01., péntek

Akiket holtukban sem hagytak békén: „Itt áll a temető tanúnak, / Fejfáin magyar még a szó…”

Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.

Akiket holtukban sem hagytak békén: „Itt áll a temető tanúnak, / Fejfáin magyar még a szó…”
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

2024. október 31., csütörtök

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat

Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat