Vincze Loránt, Hegedüs Csilla, Kelemen Hunor, Oltean Csongor és Winkler Gyula a kolozsvári kampánystarton
Fotó: Rostás Szabolcs
Nagyon fontos, hogy ott legyünk az Európai Unióban, az Európai Parlamentben, és a döntéseket befolyásolni tudjuk – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök az RMDSZ Erős Európát, fejlődő Erdélyt! címmel ellátott EP-választási programjának csütörtöki kolozsvári bemutatásán.
2019. április 04., 16:522019. április 04., 16:52
2019. április 05., 08:162019. április 05., 08:16
A kincses város egyik főtéri kávézójának pincehelyiségében, az alakulat jelöltlistája első négy helyére rangsorolt politikus részvételével rendezett eseményen az RMDSZ elnöke rendkívül fontosnak nevezte a május 26-i megmérettetést. Közölte, a szövetség ambiciózus programmal vág neki a választásnak, igyekszik minden olyan kérdésre választ adni, amiről úgy gondolja, hogy fontosak az erdélyi magyarság, Románia, az EU szempontjából.
„Hiszünk abban, hogy az EU a következő években, évtizedekben a változások tartalmává tudja tenni az őshonos kisebbségek védelmét is. Kárpát-medencei összefogást, erős képviseletet szeretnénk, mert a kisebbségi kérdés erdélyi, felvidéki, de vajdasági, kárpátaljai kérdés is” – hangoztatta a szövetségi elnök. Elmondta, az RMDSZ álláspontja 29 éve változatlan a tekintetben, hogy nincs alternatívája az Uniónak, se a magyar közösség, se Románia, se a tagállamok számára. Szerinte egyetlen tagállam, még a nagyon erős Németország se tudná felvenni egyedül a versenyt az Egyesült Államokkal, Kínával vagy Indiával. „Azt szeretnénk, ha bele tudnánk szólni a döntésekbe, okos ember ugyanis mindig úgy alakítja a helyzetet, hogy ott legyen, ahol fontos döntések születnek” – fogalmazta meg a május végi választások tétjét Kelemen Hunor, aki szerint változnia kell az EU-nak, változni is fog, és nem az intézményekről kell szólnia, hanem a közösségekről, emberekről, problémáikról, régiókról.
Az RMDSZ programjának, választási stratégiájának gazdasági fejezetét ismertető Winkler Gyula EP-képviselő szerint az RMDSZ célja, hogy az emberek, a családok szolgálatába állítsa a gazdaságot fenntartható versenyképesség, szociális védőháló révén. A 2021-ben kezdődő új, hétéves költségvetési ciklus kapcsán a szövetség EP-listavezetője felhívta a figyelmet, hogy a kohéziós alapok, a közös agrárpolitika területalapú támogatásai legalább 70 ezer magyar gazdát, több mint 200 ezer magyar embert érintenek Erdélyben. „Közelebb kell vinni a döntéseket az ezekben érdekelt emberekhez, ezen belül azt szeretnénk, ha érzékenyebbek lennének a helyi igényekre az agrártámogatások, le kell egyszerűsíteni a pályázati eljárást, csökkenteni kell a bürokráciát” – fejtette ki Winkler Gyula, aki a tagállamokkal szembeni kettős mérce megszüntetését is fontosnak nevezte.
Szerinte a Minority SafePack kidolgozása érdekében nyolc évvel ezelőtt kezdett munkával sikerült legyőzni sok erdélyi magyar kishitűséget, hiszen megvalósítottak egy nagy európai kisebbségi összefogást, nyomást gyakoroltak az EU-ra, amely ezentúl már nem söpörheti a szőnyeg alá az európai őshonos kisebbségek védelmét. „Törvényt szeretnénk, amely védi anyanyelvünket, kultúránkat, amellyel az EU elismeri és védi jelképeinket, hogy senki ne űzzön csúfot a székely és magyar himnuszból. Szeretnénk, ha az EU a kisebbségi jogaink őre lenne, ha békén hagynák a székely zászlót, és azt is, hogy ne korlátozhassa a román állam anyanyelvünk használatát” – hangoztatta az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke. Vincze célként fogalmazta meg, hogy az EU vegye át a kisebbségi kompetenciák egy részét a tagállamoktól, kötelezze az országokat ezek betartására, és adott esetben szankciókat is kiróna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök fürkészi az erdélyi magyarok és az EU jövőjét a képviselőjelöltek részvételével tartott programbemutatón
Fotó: Rostás Szabolcs
Hegedüs Csilla ügyvezető alelnök elmondta, több tiszteletet várnak a kisebbségi közösségek számára az EU részéről, amelynek el kell ismernie mindazt, amivel az őshonos kisebbségek hozzájárultak Európához. Az EP-lista harmadik helyét elfoglaló jelölt fontosnak nevezte elhozni az EU döntéshozóit Erdélybe, szerinte ugyanis másképp néz ki, ha helyben szembesülnek a közösséget sújtó problémákkal, amelynek megoldásában ezáltal partnerekké válhatnak.
Oltean Csongor, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnöke úgy vélte, az RMDSZ nem csak beszél, hanem foglalkozik is a fiatalokkal, ezt bizonyítják szerinte az ifjúságnak szervezett programok is. Közölte, a szövetség feladata olyan otthon teremteni a fiatal nemzedék számára, ahol jó élni és ahová jó hazatérni, ugyanakkor hangsúlyozta a versenyképesség létrehozását az oktatásban, finanszírozási környezet megteremtését a vállalkozói szándék támogatása érdekében, emellett ösztönözni az innovatív és kreatív gondolkodást.
Újságírói kérdésre válaszolva Kelemen Hunor elmondta, az RMDSZ úgy vág neki a kampánynak, hogy átlépi az 5 százalékos küszöböt, nem számol más forgatókönyvvel. „Nem kell foglalkoznunk mással, határozottan állítom, hogy meglesz az öt százalék” – szögezte le a politikus. Hozzátette, mindez abszolút számra lebontva mintegy 380 ezer körüli szavazatot jelent, amelynek megszerzésére szerinte már csak azért is képes lesz a szövetség, mert 320 ezer aláírást gyűjtött össze a megmérettetésen való indulás érdekében.
Kelemen Hunor elmondta azt is, a magyarországi kormánypártokkal 2012 óta ápolt stratégiai partnerség – amit az RMDSZ tovább kíván építeni – nem feltételez elvárásokat, kötelező témákat a felek részéről. Elmondta, Orbán Viktor kormányfővel, a Fidesz elnökével és Semjén Zsolt kormányfőhelyettessel, a KDNP elnökével a jövőben is együtt vesznek részt a választási kampányokban, nemzetpolitikai szempontból fontos üzeneteket tudnak megfogalmazni, és „csak” ügyek vannak, amelyeket együtt tudnak képviselni.
Lapunk kérdésére, mi az oka annak, hogy a választási program bemutatásán nem volt jelen Sógor Csaba jelenlegi EP-képviselő, az RMDSZ elnöke nem tudott konkrét választ adni, azt viszont megerősítette, hogy ő is kapott meghívót. Kelemen Hunor közölte, az RMDSZ-nek a továbbiakban is szüksége van – a jelöltlista ötödik helyére sorolt – Sógor Csabára. „A kapun kívül nem hagyunk senkit” – fogalmazott a szövetségi elnök.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
1 hozzászólás