Fotó: Dan Air/Facebook
Kevesebb mint két héttel a légikikötő felavatását követően felfüggesztheti járatait a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtéren a létesítmény infrastrukturális adottságaival elégedetlen Dan Air légitársaság.
2023. június 26., 20:212023. június 26., 20:21
2023. június 26., 22:242023. június 26., 22:24
A társaság hétfői tájékoztatása szerint körvonalazódó döntésében alapvetően közrejátszik, hogy a Cenk alatti város repülőterén hiányzik a járatok „méltányos” működéséhez elengedhetetlen infrastruktúra. A Dan Air példaként említi a Brassót Londonnal összekötő járatának három nappal ezelőtti 6 órás késését. Mindez annak nyomán következett be, hogy a repülőgép egyik hajtóműve beszippantott egy madarat, ám az emiatt elengedhetetlen műszaki elhárításra és átvizsgálásra alkalmas szakszolgálat Brassóban nincs, legközelebb Craiován vagy Bukarestben található.
A légitársaság már korábban értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a brassói virtuális irányítótornyot nem például a Bukarest közeli, naponta több száz járat le- és felszállását koordináló Otopeni, hanem a foghíjas személyzettel rendelkező aradi reptér hatáskörébe vonták. „Felmerül a kérdés, mi a magyarázat arra, hogy a menetrend szerinti járatokkal nem rendelkező aradi légikikötő non stop nyitva tart, miközben az aradi irányítótorony által felügyelt brassói repülőtér 19 órakor bezár, holott a Dan Air menetrend szerinti járatokat műkodtet itt” – szerepel a légitársaság közleményében.
Amennyire régóta várta a térség a brassói nemzetközi repülőteret, annyira nem alakulnak kedvezően a dolgok: a Dan Air a légiforgalom-irányító szolgálat után nekiment a légikikötő menedzsmentjének is, nem kevesebbet állítva, mint hogy átverték őket.
Sőt a Dan Iuhaş pilóta által 2017-ben alapított Dan Air a hétvégén azzal vádolta a ROMATSA légiforgalom-irányítóit, hogy veszélybe sodorják az utasok életét. Június 24-én, szombaton ugyanis csak késéssel engedték leszállni a Cenk alatti városban a társaság Madrid–Brașov–Bukarest-járatát, amely a rossz időjárási viszonyok miatt kerülő úton érkezett be a román légtérbe, és emiatt fogytán volt az üzemanyaga. A román légiforgalom-irányítók előbb zöld jelzést adtak a felszállásra Brassóból egy másik gépnek, és csak utána szállhatott le a Dan Air járata – 83 utassal a fedélzetén –, amely azonban a késés miatt csak 19 óra után repülhetett volna tovább Bukarestbe, de mivel ekkor már bezár a légikikötő, az utasokat autóbuszokkal szállították a román fővárosba.
A Dan Air – amely jelenleg egyedüli légitársaságként üzemel menetrend szerinti járatokat a brassói repülőtéren – közölte, hogy itteni tevékenysége esetleges felfüggesztéséről kedden fog konkrét információkkal szolgálni Matt Ian David vezérigazgató.
Mint arról korábban beszámoltunk, nemrég a Dan Air a légiforgalom-irányító szolgálat (ROMATSA) után élesen kitámadta a brassói légikikötő menedzsmentjét is, nem kevesebbet állítva, mint hogy átverték őket azzal, hogy nem üzemeltetik a nap minden órájában a létesítményt, mindössze 19 óráig.
A Románia első zöldmezős beruházásaként létrehozott, a Székelyföldet is kiszolgáló Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtéren június 15-én indult el a légi közlekedés. Megvalósítására 18 éve vártak a térség lakói, az építkezést 2020-ban kezdték el. A beruházásra a tulajdonos Brassó megyei önkormányzat több mint 100 millió eurót költött, részben hitelből. A korábbi bejelentés szerint a kezdeti időszakban évi 300 ezer, néhány év múlva évi egymillió utasra számítanak.
És eljött az oly régóta várt nap: hivatalosan is beindul a légi közlekedés a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren. Csütörtökön reggel szállt le az első repülőgép a légikikötőben.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!