A kolozsvári regionális sürgősségi kórház látványterve. Felépítése továbbra is a távoli jövő ködébe vész
Fotó: spitalregionalcluj.ro
Romániában a kórházak és más állami egészségügyi intézmények épülnek a legnehezebben. A kolozsvári regionális sürgősségi kórház például 15 éve készül, de a megyei önkormányzatok hatáskörébe tartozó projekteknek sem szerencsésebb a sorsuk. Vákár Istvánnal, a Kolozs Megyei Tanács alelnökével azt jártuk körül, mi a magyarázata az egészségügyi infrastruktúra fejlesztését akadályozó bürokráciának.
2023. június 20., 09:232023. június 20., 09:23
2023. június 20., 10:532023. június 20., 10:53
A múlt heti kormányváltás során nem minden szakbizottságban ment simán a miniszterjelöltek meghallgatása. A legnagyobb viták Alexandru Rafila egészségügyi miniszter programja körül alakultak ki, akit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselői azzal vádoltak, hogy mandátuma alatt semmit nem tett a regionális sürgősségi kórházak, elsősorban a kolozsvári intézmény felépítéséért.
Az előzetes tervek szerint a 2,5 milliárd lejes összbefektetéssel készülő regionális sürgősségi kórházat az ország legnagyobb községébe, a Kolozsvár melletti Szászfenesre tervezik, azonban a 15 évvel ezelőtt született elképzelés továbbra is csak papíron létezik. Az új kórháznak weboldalt és látványterveket készítettek, amelyekből többek között az is kiderül, hogy 849 kórházi ággyal működne.
A kolozsvári regionális kórház körüli csend azért elgondolkoztató, mert az uniós finanszírozás lehívásához 2027-ig kell befejezni az építkezéseket és átadni az épületegyüttest rendeltetésének. Egyelőre azonban egy kapavágást sem ejtettek a szászfenesi telken, ahova az egészségügyi minisztérium felügyelete alá tartozó új intézmény épülne.
Elsőként a kolozsvári regionális kórház kap támogatást az európai uniótól, a most jóváhagyott közel 50 millió eurós összeg a gigaberuházás tíz százalékát fedezi.
Közelebbi részletekkel a Kolozs Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke, Vákár István sem tudott szolgálni a Krónikának. A regionális sürgősségi kórház projektjét kivették a megyei tanács kezéből: az önkormányzatnak sok rálátása nincs arra, hogy mi folyik a bukaresti szakminisztériumban a szászfenesi megaberuházással kapcsolatban.
Az uniós finanszírozáshoz idejében le kell hívni a pénzeket, de már hallottunk olyant, hogy emiatt elúsztak uniós források” – nyilatkozta a Krónikának az RMDSZ-es politikus.
Romániában azonban nem csak azok a kórházprojektek vannak nehéz helyzetben, amelyekről a bukaresti egészségügyi minisztérium bürokratái döntenek, hanem a megyei és a helyi önkormányzatok felügyelete alá tartozó egészségügyi intézmények is, amelyek szintén sok szállal függnek a fővárostól. Példa rá a Kolozs Megyei Tanács által elindított korházberuházások rövid története. Ezek közül a neuropszichiátriai kórház gyerekrészlegének új, Monostori úti épülete készült el, és várhatóan év végéig használatba adják. A sikeres beruházás titka, hogy mindent a megyei tanács fizet, így nem kell várni a központi költségvetésre, vagy uniós finanszírozásra.
Ez a várakozás akár hosszú éveket is jelenthet, holott Kolozs megye vezetése mindkét beruházás számára elkészítette a részletes építkezési terveket, és beszerezte a szükséges engedélyeket. Ha Bukarestben megtörténne a rábólintás és a megígért uniós finanszírozás, holnaptól indulhatna az építkezés.
,,Kolozsvár, Kolozs megye azért van nehéz helyzetben, mert Bukarestben, de az ország más részeiben is kialakult rólunk egyféle előítélet, hogy ide jön a legtöbb pénz, és mi jól állunk anyagilag. Ami azért is igazságtalan, mert ezzel azt büntetik, aki dolgozik. Ezeknek a beruházásoknak előkészítettük a teljes és részletes ügyiratcsomóját, amely sorban áll finanszírozásért olyan városokkal vagy megyékkel, ahol csak egy megvalósítható tanulmányt rendelt az önkormányzat” – összegzi a Krónikának a romániai egészségügyi beruházások nehéz helyzetét Vákár István. Emiatt történt már meg, hogy több kész projektet is elvittek Kolozsvárról vagy Kolozs megyéből az ország más vidékeire.
Fotó: spitalregionalcluj.ro
A megye vezetősége azonban nem akarja feladni egyetlen egészségügyi projektjét sem.
a fejlesztések pedig a megye kisebb kórházaiban is folytatódnak.
A Borháncs telepre tervezett új gyerekkórház a Mócok úti épületegyüttesből költözne ki a külváros egyik szép szegletébe, ahol a tervek szerint barátságos ,,gyerekfalu” várná a gyógyuló kicsiket. Az új kórház a mostanihoz képest teljesen más környezetet nyújt majd gyerekeknek és szülőknek egyaránt.
Az üres telket a kolozsvári agrártudományi egyetemtől kapta cserébe a megyei önkormányzat. Ha az új kórház elkészül, a régi épületei az egyetemet illetik meg, ahova bentlakásokat épít majd a felsőoktatási intézmény.
,,Hozzászoktunk ahhoz, hogy pár lépéssel mindig előbbre járjunk. Ez azt jelenti, hogy sok terv készül, beszerezzük az építkezési meg egyéb engedélyeket, és várunk a sorunkra Bukarestben, várjuk a finanszírozást. Soha nem lehet tudni, hogy melyik projektre mikor lesz kormánytámogatás, ezért készenlétben kell állni, ha fejleszteni akarunk” – mutatott rá Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke.
Nagy szükség van regionális kórházra Erdélyben, ennek azonban úgynevezett kiválósági központként kellene működnie és az egész régióból fogadnia a komplexebb eseteket – vélekednek a leendő intézmény funkciójáról a Krónikának nyilatkozó szakemberek.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!