Décsei Attila
Fotó: Facebook/Rmdsz Beszterce-Naszód
A tavaly szeptemberi helyhatósági választásokon az RMDSZ részvételével román pártszövetség színeiben megyei tanácsosi mandátumot szerzett Décsei Atillát jelöli alprefektusnak a szövetség Beszterce-Naszód megyében.
2021. február 09., 12:312021. február 09., 12:31
2021. február 09., 15:502021. február 09., 15:50
Az alakulat Beszterce-Naszód megyei szervezetének Facebook-oldalán közzétett bejegyzés szerint az RMDSZ megyei állandó tanácsa döntött arról, hogy a megyei szervezet elnökét jelölik az alprefektusi tisztségre.
Tanulmányait a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kémia és vegyészmérnöki karán végezte, mesteri diplomáját pedig környezetvédelemből szerezte. 2000–2007 között az ifjúsági szervezet tagjaként, majd alelnökeként tevékenykedett. 2001-től tagja az érdekvédelmi szervezetnek, amelynek keretében a helyi szervezetekért felelős ügyvezető alelnök. 2010-től megválasztották az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei elnökének.
A PSD–ALDE–Pro Románia román pártok alkotta koalíció negyedik tagjaként közös listán indítja jelöltjeit a besztercei és a Beszterce–Naszód megyei önkormányzat tanácsosi mandátumaiért az RMDSZ.
Mint a közösségi felületen közzétett poszt aláhúzza: „elnöki munkájának fő céljául tűzte ki, hogy megyei szinten visszaszerezze a magyar közösség képviseletét a megyei tanácsban. 12 év eredményes munka után sikerült ezt megvalósítani és 2020-tól, az érdekvédelmi szervezet nevében, megyei tanácsosként képviseli a magyar közösséget.” A Facebook-bejegyzés szerint Décsei Atillának megfelelő tapasztalata van az alprefektusi teendők ellátásához.
Décsei Atilla a Krónika kérdésére elmondta, a Megyei Állandó Tanács döntése, hogy őt nevesíti a Beszterce-Naszód megyei alprefektusi tisztségre, az RMDSZ ügyvezető elnökségével való konzultáció után történt.
„Nem volt egy könnyű döntés, hiszen az RMDSZ-nek a tavalyi év során sikerült visszakerülni a Beszterce-Naszód megyei önkormányzatba.
– jelentette ki lapunknak Décsei, hozzátéve, hogy a megyei tanácsosság nem fér össze az alprefektusi tisztséggel, így neki le kell mondania mandátumáról.
Emlékeztetett, hogy az RMDSZ tavaly szeptemberben a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) és Pro Románia Párt alkotta koalíció negyedik tagjaként indult a helyhatósági választásokon és jutott be több mint egy évtizedes kihagyás után a megyei önkormányzatba.
Az, hogy visszalépésével most épp az RMDSZ jelöltje következik a listán, egy szerencsés konstelláció eredménye, mely azután állt elő, hogy az egyik PSD-s tanácsos parlamenti képviselői mandátumot szerzett. Helyére a legnagyobb ellenzéki párt nevesített új tanácsost, így egy újabb visszalépésnél a szövetség jelöltje következik.
– hangsúlyozta lapunknak az RMDSZ Beszterce–Naszód megyei elnöke. Décsei Atilla elmondta, hogy az észak-erdélyi szórványmegyében a koalíciós tárgyalások eredményeként a prefektust a Nemzeti Liberális Párt (PNL), míg a másik alprefektust az USR–PLUS szövetség adja.
A megyei tanácsnak ezzel szemben szociáldemokrata párti elnöke van, aki a PSD–ALDE–Pro Romania–RMDSZ koalíció támogatásával jutott tisztségbe és a koalíciónak van többsége az döntéshozó testületben. Így az RMDSZ-es alprefektus akár egyfajta összekötő kapocs is lehet a két megyei intézmény között.
– jelentette ki az alprefektusi tisztség kapcsán Décsei Atilla. Ugyanakkor úgy vélte, mivel az RMDSZ kormányon van, a szövetség képviselőinek kötelessége minél többet lobbizni a Beszterce–Naszód magyarságért. Emlékeztetett, hogy a tavaly őszi helyhatósági választásokon az RMDSZ-nek jobb eredményt sikerült elérni, mint négy évvel korábban, több településen van polgármestere, alpolgármestere, helyi önkormányzati képviselői.
A megyeszékhelyt ezzel szemben többéves próbálkozás után a PNL szerezte meg. A besztercei tanácsba az ellenzéki koalíciónak csupán 5 tanácsost sikerült bejuttatni, ezek egyike az RMDSZ-es Máthé Attila, így a szövetség az alig több mint öt százalékos magyarsággal rendelkező Besztercén, illetve Beszterce–Naszód megyében is részt vesz a döntéshozatalban.
Nem volt káros hatással az RMDSZ Beszterce–Naszód megyei szereplésére, hogy a szervezet a megyei és a besztercei önkormányzat szintjén román pártokkal lépett koalícióra, és azokkal közös listán indította jelöltjeit – értékelte a Krónikának Décsei Attila.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
szóljon hozzá!