Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód
Nem volt káros hatással az RMDSZ Beszterce–Naszód megyei szereplésére, hogy a szervezet a megyei és a besztercei önkormányzat szintjén román pártokkal lépett koalícióra, és azokkal közös listán indította jelöltjeit – értékelte a Krónikának Décsei Attila.
2020. szeptember 30., 17:122020. szeptember 30., 17:12
2020. szeptember 30., 17:172020. szeptember 30., 17:17
Az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei elnöke szerint a döntés nem befolyásolta negatívan a helyi szervezeteket, sőt a szövetség saját listával több községben duplázni tudott, így összességében hét önkormányzati képviselői mandátummal többet szerzett, mint ezelőtt négy évvel. A még a Szociáldemokrata Párt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), illetve a Pro Románia Párt alkotta koalíció révén pedig sikerült megőrizni a besztercei tanácsosi helyet, és 12 év után visszakerülni a megyei önkormányzatba.
– nyilatkozta lapunknak Décsei Attila, aki szerint a szavazatok számából egyértelműen kitűnik, hogy saját listával sem a besztercei, sem a megyei tanácsban nem ugrotta volna meg az 5 százalékos választási küszöböt az RMDSZ. Hozzátette, bár a román pártokkal kötött alkunak bírálói is akadtak, vélhetően ezek úgysem szavaztak volna a szövetségre.
Emellett sikerült megőrizni a polgármesteri széket Árpástó községben, ahova a megye legnagyobb magyar települése, Magyardécse tartozik, és 7 tanácsosával a helyi önkormányzatban is egyszerű többsége van a szövetségnek.
A megye legnagyobb magyar településeként Magyardécse polgármestert és RMDSZ-es többséget adott Árpástó községben
Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód
Az RMDSZ-nek volt a legtöbb helyi tanácsosi listára leadott szavazata Szentmáté községben is, de a polgármesteri széket a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vitte el;
Eggyel több mandátumot szereztek az eddiginél Kékesen, Rettegen és Magyarnemegyén is, míg Apanagyfaluban az azonos szavazatszám miatt sorshúzással dőlt el, hogy nem jut harmadik mandátum a szövetségnek. „A sors nem volt kedvező számunkra” – fogalmazott Décsei.
Óradnán és Szászlekence községben is lett RMDSZ-es tanácsos, utóbbihoz egyetlen magyar falu, Cegőtelke tartozik. Bethlenben szintén sikerült megőrizni az önkormányzati jelenlétet.
Décsei Attila koalíciós partnerei között
Fotó: Facebook/Décsei Attila
A községi sikerek ellenére Besztercén már nincs akkora szükség az RMDSZ voksára, mint eddig. „Nem mondhatni, hogy a mérleg nyelve lennénk, ez a megyei tanácsra is érvényes” – fogalmazott a megyei elnök, aki szerint a megyeszékhelyen a polgármesteri tisztséget is elnyert PNL-nek egyszerű többsége van.
a PNL 12, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) 4 mandátumot szerzett. Így mindkét önkormányzatban a PMP képezi a mérleg nyelvét. Ennek megyei elnöke, Ionuţ Simionca képviselő az Agerpresnek úgy nyilatkozott, első opcióként a liberálisokkal működnének együtt.
Ami a PSD–ALDE–Pro Románia–RMDSZ-koalíciót illeti, az RMDSZ megyei elnöke szerint „politikai együttműködés volt, csak a választásokra idejére volt érvényes”, így a jövőben nem kötelező fenntartani. „Jómagam RMDSZ-színekben kerültem be a megyei önkormányzatba, és az a kötelességem, hogy a magyar közösség gondjaira keressek megoldást” – összegzett a Krónikának a koalíciós lista 6. helyezettjeként megyei tanácsosi mandátumot szerző Décsei Attila.
Több szórvány megyében, illetve megyeszékhelyen nem ugrotta meg a megyei vagy helyi tanácsba való bejutáshoz szükséges küszöböt az RMDSZ. Több helyen a korábbi koalíciók fennmaradásában bíznak.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!