Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód
Nem volt káros hatással az RMDSZ Beszterce–Naszód megyei szereplésére, hogy a szervezet a megyei és a besztercei önkormányzat szintjén román pártokkal lépett koalícióra, és azokkal közös listán indította jelöltjeit – értékelte a Krónikának Décsei Attila.
2020. szeptember 30., 17:122020. szeptember 30., 17:12
2020. szeptember 30., 17:172020. szeptember 30., 17:17
Az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei elnöke szerint a döntés nem befolyásolta negatívan a helyi szervezeteket, sőt a szövetség saját listával több községben duplázni tudott, így összességében hét önkormányzati képviselői mandátummal többet szerzett, mint ezelőtt négy évvel. A még a Szociáldemokrata Párt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), illetve a Pro Románia Párt alkotta koalíció révén pedig sikerült megőrizni a besztercei tanácsosi helyet, és 12 év után visszakerülni a megyei önkormányzatba.
– nyilatkozta lapunknak Décsei Attila, aki szerint a szavazatok számából egyértelműen kitűnik, hogy saját listával sem a besztercei, sem a megyei tanácsban nem ugrotta volna meg az 5 százalékos választási küszöböt az RMDSZ. Hozzátette, bár a román pártokkal kötött alkunak bírálói is akadtak, vélhetően ezek úgysem szavaztak volna a szövetségre.
Emellett sikerült megőrizni a polgármesteri széket Árpástó községben, ahova a megye legnagyobb magyar települése, Magyardécse tartozik, és 7 tanácsosával a helyi önkormányzatban is egyszerű többsége van a szövetségnek.
A megye legnagyobb magyar településeként Magyardécse polgármestert és RMDSZ-es többséget adott Árpástó községben
Fotó: Facebook/RMDSZ Beszterce-Naszód
Az RMDSZ-nek volt a legtöbb helyi tanácsosi listára leadott szavazata Szentmáté községben is, de a polgármesteri széket a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vitte el;
Eggyel több mandátumot szereztek az eddiginél Kékesen, Rettegen és Magyarnemegyén is, míg Apanagyfaluban az azonos szavazatszám miatt sorshúzással dőlt el, hogy nem jut harmadik mandátum a szövetségnek. „A sors nem volt kedvező számunkra” – fogalmazott Décsei.
Óradnán és Szászlekence községben is lett RMDSZ-es tanácsos, utóbbihoz egyetlen magyar falu, Cegőtelke tartozik. Bethlenben szintén sikerült megőrizni az önkormányzati jelenlétet.
Décsei Attila koalíciós partnerei között
Fotó: Facebook/Décsei Attila
A községi sikerek ellenére Besztercén már nincs akkora szükség az RMDSZ voksára, mint eddig. „Nem mondhatni, hogy a mérleg nyelve lennénk, ez a megyei tanácsra is érvényes” – fogalmazott a megyei elnök, aki szerint a megyeszékhelyen a polgármesteri tisztséget is elnyert PNL-nek egyszerű többsége van.
a PNL 12, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) 4 mandátumot szerzett. Így mindkét önkormányzatban a PMP képezi a mérleg nyelvét. Ennek megyei elnöke, Ionuţ Simionca képviselő az Agerpresnek úgy nyilatkozott, első opcióként a liberálisokkal működnének együtt.
Ami a PSD–ALDE–Pro Románia–RMDSZ-koalíciót illeti, az RMDSZ megyei elnöke szerint „politikai együttműködés volt, csak a választásokra idejére volt érvényes”, így a jövőben nem kötelező fenntartani. „Jómagam RMDSZ-színekben kerültem be a megyei önkormányzatba, és az a kötelességem, hogy a magyar közösség gondjaira keressek megoldást” – összegzett a Krónikának a koalíciós lista 6. helyezettjeként megyei tanácsosi mandátumot szerző Décsei Attila.
Több szórvány megyében, illetve megyeszékhelyen nem ugrotta meg a megyei vagy helyi tanácsba való bejutáshoz szükséges küszöböt az RMDSZ. Több helyen a korábbi koalíciók fennmaradásában bíznak.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!