2012. augusztus 03., 08:342012. augusztus 03., 08:34
Az idősebb generáció tagjai közül sem emlékszik már mindenki Moka Béla nevére. Ám a vele kapcsolatos események már a legtöbbekben felrémlenek: a Bihar megyei kisvárosból, Margittáról származó férfi 1971-ben hatodmagával eltérített egy repülőgépet a nagyváradi reptéren. El is repültek Bécsig, ahol menekülttáborba kerültek.
Az eset európai premiernek számított, olyan ugyanis azelőtt még sohasem történt, hogy valaki a földről térítsen el egy polgári légi járatot az eredeti úti céltól eltérő irányba, az azelőtti géprablások egytől egyig a levegőben történtek. Az is szinte hihetetlen, hogy az akció sikerült: a gépeltérítők eljutottak a vasfüggönyön túlra, ahol legtöbben nevüket megváltoztatva, esetleg még egy-két határral odébb lépve élnek ma is.
Eddig a történet veleje. Ám a legfurcsább részletek még csak most következnek: Moka Béla néhány évvel később, máig tisztázatlan okokból hazaszökött Romániába, ahol elfogták, és börtönbe vitték. Előbb Rahován, majd 12 esztendeig, a Ceauşescu által 1987-ben kihirdetett teljes körű amnesztiáig Szamosújváron raboskodott. Azt pedig még nem is említettük, hogy a gépeltérítéskor Mokának már hiányzott a fél lába, azt ugyanis alig tizennyolc esztendősen, egy traktorbalesetben elvesztette.
A rokkantságát leszámítva kitűnő egészségnek örvendő, ma 74 esztendős Béla bácsi történetét már több könyvben és újságcikkben megírták. A Magyar Nemzetben megjelent írásra egy budapesti filmstúdió is felfigyelt, és egy pályázat alapján finanszírozást is nyert a magyar közmédiát fenntartó MTVA-tól, vagyis a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alaptól arra, hogy a Moka Béla története munkacímmel ellátott filmet a köztévé számára elkészítse.
Fazakas Péter rendező és Lajos Tamás producer már többször járt Margittán, többórás interjúkat rögzítve Béla bácsival, aki feleségével éli az aktív és optimista nyugdíjasok életét a rendes, kerttel és szőlőssel körbevett margittai házban, július közepén pedig egy nyolcfős stábbal megtámogatva a kisvárosba érkeztek, hogy a film néhány jelenetét az eredeti helyszíneken forgassák le.
A stáb kedd délután érkezik meg Mokáékhoz, nem kis felzúdulást keltve a csendes, magánházakból álló kis utca lakói körében. Amikor a két személyautó és a nagy szürke mikrobusz megáll a kapu előtt, és rendre előkerülnek a forgatáshoz szükséges eszközök, a kamera, a mikrofonok, a derítéshez használt méretes hungarocelltábla, bizony sok szomszéd kikukucskál az ablakán. Béla bácsi felesége, Inci néni a vidéki ember kedvességével készül a filmesek érkezésére: előhozza a kovászos uborkát, a magyarországi vendégek körében ismeretlen, ám annál nagyobb sikert arató telemeát, a házikolbászt és a töltött tojást.
Nem mentség, hogy a fiúk már Váradon, valamelyik elegáns kerthelyiségben megebédeltek: Béla bácsi folyamatosan biztatja a csapatot, „csípjenek” az ételből, igyanak a pálinkából, a saját kertben „termett” borból. A négy-öt órás interjú felvétele alatt sem mutat fáradtságot, holott már csak koránál fogva is elvárható lenne, hogy néha-néha szünetet kérjen.
Kijelenti: nem büszke arra, amit tett, és biztosan nem próbálná meg még egyszer – mégis megállíthatatlanul dől belőle a szó, amikor a nevezetes esetről kérdezik. Tíz hónapig készült az akcióra, amelynek veszélyeivel tisztában volt, ám egyvalamit biztosan tudott: Nicolae Ceauşescu Romániájából el kell mennie. Azelőtt is többször megpróbálkozott már a szökéssel: minden elképzelhető indokkal és úti céllal kért turistaútlevelet, de nem kapott. Fél lábával úszni is megtanult, mert fejébe vette, hogy Magyarországra szökik, és ott átússza a Fertő-tavat.
Egyszer Orsovánál meg is próbálta átúszni a Dunát, de nem sikerült. Ekkor kezdett el motoszkálni benne a gépeltérítés ötlete, ám tudta, egyedül ezt nem tudja végrehajtani. Öt barátját szervezte be az akcióba, felesége mit sem tudott az egészről. Inci néni ma is csak a fejét rázza, amikor a filmesek arról kérdik, mit érzett, amikor meghallotta: Bélának sikerült. „Örültem is neki, hogy teljesült a vágya, de azt is tudtam, hogy többé nem láthatom” – mondja vállvonogatva.
Béla bácsi izgatottsággal vegyes hitetlenkedéssel latolgatja: két nap múlva raboskodásának egykori helyszínét, Szamosújvárt is újra láthatja. Ám a hír még délelőtt megérkezik: az előzetes szóbeli engedélyt visszavonták, legalább két hónapig nem lehet a büntetés-végrehajtási intézményben forgatni. A hivatalos indoklás szerint a börtönben „specifikus tevékenységek folynak”, és a szabadságvesztésüket töltő személyeket nem szabad zavarni.
Lajos Tamás producer véleményével a stáb egyhangúlag egyetért: a legutoljára leadott engedélyezési kérvényben túl sok volt a magyar állampolgár, és – bár Béla bácsit elmondása szerint nem verték, nem kínozták a hírhedt kommunista börtönben – a mai vezetőség fél attól, hogy a kelleténél is rosszabb fényben állítja majd be Szamosújvárt a film. Béla bácsi láthatóan megkönnyebbül a stáb számára kellemetlen hírre: sem a hosszú utazást, sem az ott töltött tizenkét esztendővel való újbóli szembesülést nem szívesen élte volna át.
Délután abban a margittai kerthelyiségben forgat a stáb, ahol Béla bácsi annak idején az utolsó egyeztetéseket végezte cinkostársaival. A ma is búfelejtőként működő nyári kert bárosa zokszó nélkül tűri, hogy a csapat órákra lefoglaljon négy-öt asztalt, sőt még abban is segít, hogy a kelleténél kíváncsibb vendégek ne zavarják a forgatást – bár előfordul, hogy ez egy csapolt sörbe kerül a gyártásvezetőnek. A munka után egy közeli étteremben folytatódik az este: Béla bácsi egykori és mostani barátai, ismerősei gyűlnek össze, hogy harmonikazenére idézzék fel közös emlékeiket. Bár a munka itt is folyik, a fényeket beállítják, a kamera forog – rövid időn belül maga a rendező is vígan nótázik a társasággal.
A másnapi program Moka Béla története egyik kulcsjelenetének felvétele, az eredeti helyszínen, vagyis a váradi reptéren. Előtte egy utolsó pillanatban kiötlött és leszervezett, ám annál izgalmasabb feladat várja a rendezőt és az operatőrt: a váradi repülőklub jóvoltából egy kisgéppel elröpülhetnek a reptér fölött, és felvételeket készíthetnek a kifutópályáról, ahová egyébként a belépés kamerával és anélkül is tilos volna annak, aki nem utazik.
A megbeszélt időpontban, reggel kilenckor be is fut a stáb, mikrobuszostól, mindenestől, a munka azonban nem várt akadályba ütközik. A kisgép pilótája, aki a filmeseket röptette volna, amint meghallja, miről szól a mozi, hátat fordít, és kisétál a mezőre, cserbenhagyva a stábot. Indoka egyszerű: azért nem akar segíteni, mert Béla bácsi a gépeltérítéskor az egyik gépészt leütötte, és ő úgy érzi, pilótaként szolidárisnak kell maradnia.
Ahhoz, hogy mégis belemenjen, a lelkére kell hatni, kicsit kérlelni, majd mikor megenyhült, elmagyarázni neki, hogy a Moka Béla története nem szeretne senkiből hőst faragni, és dokumentumfilmként épp az a célja, hogy az események jó és rossz oldalát egyaránt bemutassa. Végül nemcsak a repüléssel segíti ki a stábot a pilóta, hanem interjút is ad, amelyben szabadon elmondhatja álláspontját. Már ő megemlíti egyébként, hogy tudomása szerint az 1971-es eset nem a reptér mai területén, hanem a szomszédban, vagyis épp itt, a repülőklubnál történt.
A pilóta kijelentése kisebb zavart okoz, ám végül a stáb mégis átvonul a reptérre, amelynek igazgatója, Gheorghe Pasc kezdettől fogva nyitott és segítőkész volt a filmesekkel. Ma ő nem lehet ott, de az egyik biztonsági ember jóindulattal és látható érdeklődéssel kísérgeti a stábot a tűző napon, s még abban is segít, hogy az épp a terminál külső felújításán dolgozó munkások ne használják a flexet, amikor forog a kamera, s lehetőleg a képbe se lógjanak bele.
A tervezett anyagokat már felvették, Béla bácsiról még a mikrofon is lekerült, amikor a biztonsági őr lóhalálában megérkezik, kezében két fekete-fehér fotóval. Az igazgató küldte őket. Béla bácsi őszinte meglepetését a kamera is rögzíti: a képeken jól látszik, hogy a hetvenes években a reptér épülete jócskán a mostanitól balra, a repülőklub felé állt – így a helyszín körüli félreértések is eloszlanak.
Bár a szamosújvári forgatás letiltása nagy veszteség a film számára, a szabaddá lett pénteki napon épp elég munkája akad még a csapatnak. Igaz, előző éjjel nem sokat aludtak: a szálláshelyükön születésnapi buli volt élő zenével, hajnalig. Margittán, a település szélét jelző szocialista maradvány, betontáblánál forgatnak, beszélnek kicsit a városka történetéről és nevezetességeiről. A közeli benzinkút dolgozói nem állják meg, hogy meg ne kérdezzék, mi történik itt, ám hamar kiderül: pontosan tudják, ki az a Béla bácsi, hiszen a benzinkút tulajdonosa rokoni kapcsolatban áll vele.
Aznap este, újabb többórás interjúk után a stáb Béla bácsival együtt keresi fel azt a helyet, ahol a főszereplő félszázaddal azelőtt elvesztette a bal lábát. Ő maga azóta nem járt itt. Az árok, amelybe akkor a traktorral beborult, már nincs fele olyan széles sem, mint volt, ám még mindig több méter mély. A környékbeliek közül az idősebbje jól emlékszik az esetre – az éppen arrajárók is elmondják, itt gyakoriak a tragédiák.
Béla bácsi a maga hetvennégy esztendejével sokszor jobban bírja a gyűrődést, mint a fiatal filmesek. A margittai és váradi felvételek befejeztével, többnapi munka után a stábbal együtt Budapestre veszi az irányt, ahol a repülőgép-múzeumban egy pontosan olyan gépet készítettek elő neki, amilyennel akkor Bécsig eljutott. Bécset is újra láthatja a forgatásnak köszönhetően: a helyszínen kell megmutatnia, hol és hogyan töltötte itt az éveket. A film utómunkái valószínűleg szeptemberre fejeződnek be, s a tervek szerint Margittán is tartanak majd neki egy díszbemutatót.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Pásztori István neve az elmúlt hetekben Erdély-szerte ismertté vált, miután megnyerte Magyarország népszerű televíziós gasztronómiai műsorát, a Konyhafőnököt.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kolozs megye hegyvidékein szélvihar lesz a következő órákban – figyelmeztetett csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Felerősödő szélre, a hegyekben hóviharokra számíthatunk csütörtökön és pénteken az ország több régiójában, Erdélyben havazásra van kilátás – figyelmeztetnek a meteorológusok.
Újév napján 93 személynek nyújtottak segítséget a hegyimentők – tájékoztatott csütörtökön a Salvamont.