Anyanyelvhasználata miatt ért retorzió egy magyar nemzetiségű személyt Kolozsváron Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos a kincses városban – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán. Kolozsváron nem először történik magyarokkal szembeni incidens anyanyelvhasználatuk miatt.
2025. február 05., 12:282025. február 05., 12:28
2025. február 05., 12:442025. február 05., 12:44
A történtekről a személyes kitettség miatt mindössze az Sz. Cs. monogrammal emlegetett kolozsvári hölgy számolt be a lapnak. Mint részletezte, február másodikán hívnia kellett a 112-es sürgősségi számot, ugyanis édesanyja barátja nagyon rosszul érezte magát, a szövegértési és beszélési nehézségekkel küszködő 68 éves férfin sztrókra utaló tünetek jelentkeztek.
„A mentőszolgálat munkatársainak a helyszínre érkezését követően rendkívül felháborító dolog történt. Anyanyelvén, azaz magyarul próbáltam megnyugtatni az idős férfit, hogy itt vannak a mentőszolgálat munkatársai, az orvos gondozásba veszi, s minden rendben lesz. Egyértelmű volt, hogy csak hozzá szólok, vele beszélek, őt nyugtatom.
– idézte fel az érintett.
A kolozsvári hölgy arról is beszámolt, hogy a mentőorvos akkor is ingerült hangon követelte a román nyelv használatát, amikor a magánlakásban a nagyothalló édesanyjának anyanyelvén, azaz magyarul magyarázta, mi történik a barátjával, a hölgy ugyanis nagyon aggódott a férfi egészségi állapota miatt.
„A kezelőorvos ekkor is igen ingerülten szólt hozzám. Ekkor már jeleztem neki, hogy nem az orvosi ellátással kapcsolatos beszélgetés folyik, hanem csupán anyanyelvén elmagyarázza az édesanyjának a helyzetet, hogy jobban megértse.
– számolt be a hölgy. Aki a történtek nyomán megkereste a Kolozs Megyei Mentőszolgálatot, illetve jogi segítséget kért Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselőtől.
„Úgy értettem, hogy mentőszolgálatunk képviselője csodálatosan ellátta a feladatát, ám azt kérte, a jelenlevők románul beszéljenek, hogy a páciens érdekében minden információhoz hozzáférhessen. Jelenleg ennél többet nem tudok mondani. Meghallgatjuk az érintett alkalmazottunk változatát, még ezen a héten kivizsgáljuk az ügyet, és választ adunk a panaszlevélre” – mondta az igazgató.
Csoma Botond rendkívül súlyosként értékelte az esetet. „A diszkriminációt tulajdonképpen a segítségnyújtó követte el a rászorulóval, azaz a kiszolgáltatott emberrel szemben is” – fogalmazott az RMDSZ kolozsvári parlamenti képviselője. Jelezte egyúttal, hogy egyeztetett Vass Leventével, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselőjével, az alsóház egészségügyi bizottságának a tagjával, akivel
„Jómagam a parlamentben is szóvá fogom tenni az esetet, elmondom, mennyire embertelen rászólni olyan emberre, aki orvosi segítséget kér, hogy ne használja az anyanyelvét, s egy magánlakásban zajló beszélgetés során feltétlenül beszéljen románul. Úgy gondolom, egyértelmű fellépésre van szükség az illetékes hatóságok részéről” – szögezte le a jogász-honatya.
Az egészségügyi diszkrimináció amúgy nem előzmény nélküli a kincses városban: 2016-ban megbírságolta az Országos Diszkriminációellenes Tanács a kolozsvári gyermekkórházat és annak orvosát, mert utóbbi megalázott egy székelyföldi magyar lányt hiányos román nyelvtudása miatt.
A kolozsvári sürgősségi gyermekkórház feljelentés hiányában nem vizsgálhatja ki az orvosa által diszkriminált magyar pácienst ért incidenst – áll az intézmény válaszában. Az RMDSZ a diszkriminációellenes tanácsnál tett panaszt.
Megbírságolta az Országos Diszkriminációellenes Tanács a kolozsvári gyermekkórházat és annak orvosát, mert utóbbi megalázott egy székelyföldi magyar lányt hiányos román nyelvtudása miatt.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!