Anyanyelvhasználata miatt ért retorzió egy magyar nemzetiségű személyt Kolozsváron Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos a kincses városban – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán. Kolozsváron nem először történik magyarokkal szembeni incidens anyanyelvhasználatuk miatt.
2025. február 05., 12:282025. február 05., 12:28
2025. február 05., 12:442025. február 05., 12:44
A történtekről a személyes kitettség miatt mindössze az Sz. Cs. monogrammal emlegetett kolozsvári hölgy számolt be a lapnak. Mint részletezte, február másodikán hívnia kellett a 112-es sürgősségi számot, ugyanis édesanyja barátja nagyon rosszul érezte magát, a szövegértési és beszélési nehézségekkel küszködő 68 éves férfin sztrókra utaló tünetek jelentkeztek.
„A mentőszolgálat munkatársainak a helyszínre érkezését követően rendkívül felháborító dolog történt. Anyanyelvén, azaz magyarul próbáltam megnyugtatni az idős férfit, hogy itt vannak a mentőszolgálat munkatársai, az orvos gondozásba veszi, s minden rendben lesz. Egyértelmű volt, hogy csak hozzá szólok, vele beszélek, őt nyugtatom.
– idézte fel az érintett.
A kolozsvári hölgy arról is beszámolt, hogy a mentőorvos akkor is ingerült hangon követelte a román nyelv használatát, amikor a magánlakásban a nagyothalló édesanyjának anyanyelvén, azaz magyarul magyarázta, mi történik a barátjával, a hölgy ugyanis nagyon aggódott a férfi egészségi állapota miatt.
„A kezelőorvos ekkor is igen ingerülten szólt hozzám. Ekkor már jeleztem neki, hogy nem az orvosi ellátással kapcsolatos beszélgetés folyik, hanem csupán anyanyelvén elmagyarázza az édesanyjának a helyzetet, hogy jobban megértse.
– számolt be a hölgy. Aki a történtek nyomán megkereste a Kolozs Megyei Mentőszolgálatot, illetve jogi segítséget kért Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselőtől.
„Úgy értettem, hogy mentőszolgálatunk képviselője csodálatosan ellátta a feladatát, ám azt kérte, a jelenlevők románul beszéljenek, hogy a páciens érdekében minden információhoz hozzáférhessen. Jelenleg ennél többet nem tudok mondani. Meghallgatjuk az érintett alkalmazottunk változatát, még ezen a héten kivizsgáljuk az ügyet, és választ adunk a panaszlevélre” – mondta az igazgató.
Csoma Botond rendkívül súlyosként értékelte az esetet. „A diszkriminációt tulajdonképpen a segítségnyújtó követte el a rászorulóval, azaz a kiszolgáltatott emberrel szemben is” – fogalmazott az RMDSZ kolozsvári parlamenti képviselője. Jelezte egyúttal, hogy egyeztetett Vass Leventével, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselőjével, az alsóház egészségügyi bizottságának a tagjával, akivel
„Jómagam a parlamentben is szóvá fogom tenni az esetet, elmondom, mennyire embertelen rászólni olyan emberre, aki orvosi segítséget kér, hogy ne használja az anyanyelvét, s egy magánlakásban zajló beszélgetés során feltétlenül beszéljen románul. Úgy gondolom, egyértelmű fellépésre van szükség az illetékes hatóságok részéről” – szögezte le a jogász-honatya.
Az egészségügyi diszkrimináció amúgy nem előzmény nélküli a kincses városban: 2016-ban megbírságolta az Országos Diszkriminációellenes Tanács a kolozsvári gyermekkórházat és annak orvosát, mert utóbbi megalázott egy székelyföldi magyar lányt hiányos román nyelvtudása miatt.
A kolozsvári sürgősségi gyermekkórház feljelentés hiányában nem vizsgálhatja ki az orvosa által diszkriminált magyar pácienst ért incidenst – áll az intézmény válaszában. Az RMDSZ a diszkriminációellenes tanácsnál tett panaszt.
Megbírságolta az Országos Diszkriminációellenes Tanács a kolozsvári gyermekkórházat és annak orvosát, mert utóbbi megalázott egy székelyföldi magyar lányt hiányos román nyelvtudása miatt.
Az elmúlt héten 247-en fordultak légúti megbetegedésekkel az Arad Megyei Sürgősségi Kórházhoz, kétharmaduk kiskorú volt. Az orvosok szerint az influenzajárvány miatt gyakoribbak és súlyosabbak a légúti megbetegedések.
Széles körben vitát váltott ki a bukaresti oktatási minisztérium által március 6-áig közvitára bocsájtott új középiskolai kerettanterv.
Úthasználati díjat vezet be a Brassói önkormányzat április 15-től. A 3,5 tonnánál nagyobb autók sofőrjei/üzemeltetői különböző tarifákat kell majd fizessenek a 16 olyan szakasz úthasználatáért, amelyeken jelenleg súlykorlátozás van érvényben.
A rendőrség továbbra is keresi azt a két kamasz lányt, akik a szilágycsehi családi típusú szociális központból megszöktek. A szilágycsehi gyermekvédelem egyik munkatársa a Krónikának elmondta, hogy az utóbbi években több megrögzött távozójuk is volt.
Kitoloncoltak hat vietnámi és egy bangladesi állampolgárt Romániából, emellett öt évre kiutasították őket az Európai Unió. A férfiak munkavállalási vízummal, legálisan érkeztek Romániába, de Nyugat-Európába akartak „dobbantani”, csakhogy elfogták őket.
A mindössze 9 éves kézdivásárhelyi műkorcsolyázó, Nagy-Rozsnyai Lotti Belgrádban is bizonyította tehetségét.
Tizenhárommillió eurós uniós forrásból újították fel a kolozsvári vasutas parkot, az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség ma zárta le a pályázatot.
Szilágycsehben vasárnap eltűnt két kislányt keres a rendőrség, a fiatalok egy szociális intézmény lakói.
Márciusban lesz négy esztendeje, hogy kinevezték Arad megye prefektusává Tóth Csabát. Eddigi tevékenységéről, a közintézményekben általa elképzelt szemléletváltás meghonosításáról és a négy választás által dominált tavalyi évről beszélt a Krónikának.
Árokba borult a lopott kocsival az a szilágysági fiatalember, aki egy zilahi ház udvaráról kötötte el a járművet. A bíróság elrendelte 30 napos előzetes letartóztatását, a lopott kocsi megkerült.
szóljon hozzá!