Fotó: Facebook/Cristian Roth-Gross
Beomlott a vermesi templom tetőzetének egyik része a hétvégén – közölte az épület megmentésén fáradozó Petrus Italus Trust Egyesület. A besztercei civilek a Műemlékmentő projekt keretében végeztek sürgős állagmegőrzési munkálatokat az épületen.
2022. november 28., 19:092022. november 28., 19:09
2022. november 28., 19:202022. november 28., 19:20
Beomlott a vermesi evangélikus templom tetőzete az elmúlt hétvégén – adta hírül Facebook-oldalán a besztercei Petrus Italus Trust Egyesület. A civil szervezet hónapok óta próbálja megmenteni az összeomlástól Beszterce-Naszód megye egyik legértékesebb szász műemlék épületét, és bár a templomhajó egyik részét sikerült megerősíteni, a másik része beomlott. „Bár számítottunk rá, attól még nem kevésbé szomorú, ami történt: beomlott a vermesi templomhajó tetőzetének egyik része. (…) Itt a tizenkettedik órában léptünk közbe, és azt reméltük, hogy a többi részét is megerősíthetjük” – írta bejegyzésében a civil szervezet.
A civilek bejegyzésükben rámutatnak: a tragédia is mutatja, mekkora szükség van a beavatkozásra, hiszen a nyáron elvégzett munkálatok révén sikerült megmenteni a templom legértékesebb részét.
Az istenházán a Műemlékmentő (Ambulanța pentru Monumente) néven futó projekt keretében végeztek sürgős állagmegőrzési munkálatokat. Első körben a templom legrégebbi részét, a karzatot erősítették meg, mely fölé védőtetőt is építettek, hogy lehetővé válhasson a hosszú távú restaurálás. A beavatkozás azért volt szükséges, hogy megelőzzék a víz beszűrődését, és megvédjék a templom legértékesebb részeit: a karzat gótikus boltozatát, a belső falfestményeket és a karzat külső falán talált 14. századi freskót.
Fotó: Facebook/Cristian Roth-Gross
A megye déli részén, Szászlekence közelében található Vermes (német nevén Wermesch) vártemploma egyike a térség értékes műemlék épületeinek. Gótikus stílusban épült a 16. században, de az építkezés során egy korábbi, 14. századi templom falait is belefoglalták. Ezeken kívül és belül is nagy felületen falfestményeket találtak, melyeket a 18. századi barokk stílusú átalakítás során sem mentek tönkre. A templom közelében lévő harangláb szintén műemlék, a 16. században épült, de az egykori papi lak és iskola is része az értékes együttesnek.
A vermesi templom csak egyike az észak-erdélyi megye pusztuló szász templomainak. A Német Demokrata Fórum megyei elnöke, Cristian Roth-Gross tavaly nyílt levélben hívta fel a figyelmet a Beszterce-Naszód megyei szász épített örökség siralmas helyzetére. A megyei és országos hatóságokhoz intézett felhívásában rámutatott: pár éven, de akár hónapokon belül összedőlhet az észak-erdélyi szászok épített örökségének egy része. A politikus szerint mintegy tíz egykori szász templomnál lenne szükség sürgős beavatkozásra, miután a helyi szász közösségek kihaltak, a Németországba, Ausztriába kivándorolt szászok pedig elöregedtek, kevésbé képesek támogatni itthon hagyott értékeiket.
Hangsúlyozta, az illetékeseknek sürgős beavatkozást kellene eszközölniük az ingatlanokon, biztonságossá kellene tenni ezeket, amíg sor kerülhetne a teljes felújításukra, restaurálásukra.
Az észak-erdélyi megyében tavaly már történt hasonló tragédia: a magyarlakta Tacs régi, használaton kívül álló református templomának a tornya dőlt össze. A 18. században épült templomból a kazettás mennyezet volt a legértékesebb, ennek megmentését és a református gyülekezet által jelenleg használt templomba való átmenekítését a Teleki László Alapítvány vállalta magára.
Beomlott a Beszterce-Naszód megyei Vermes evangélikus vártemplomának tetőzete.
Megmenekül az összeomlástól a Beszterce-Naszód megyei Vermes evangélikus vártemploma, miután az Örökségvédelmi Intézet támogatja annak restaurálási tervét – adták hírül a gótikus vártemplom megmentésén fáradozó civilek.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!