Bár számítottak rá, mégis nagyon fáj a vermesi templomtető beomlása

•  Fotó: Facebook/Cristian Roth-Gross

Fotó: Facebook/Cristian Roth-Gross

Beomlott a vermesi templom tetőzetének egyik része a hétvégén – közölte az épület megmentésén fáradozó Petrus Italus Trust Egyesület. A besztercei civilek a Műemlékmentő projekt keretében végeztek sürgős állagmegőrzési munkálatokat az épületen.

Pap Melinda

2022. november 28., 19:092022. november 28., 19:09

2022. november 28., 19:202022. november 28., 19:20

Beomlott a vermesi evangélikus templom tetőzete az elmúlt hétvégén – adta hírül Facebook-oldalán a besztercei Petrus Italus Trust Egyesület. A civil szervezet hónapok óta próbálja megmenteni az összeomlástól Beszterce-Naszód megye egyik legértékesebb szász műemlék épületét, és bár a templomhajó egyik részét sikerült megerősíteni, a másik része beomlott. „Bár számítottunk rá, attól még nem kevésbé szomorú, ami történt: beomlott a vermesi templomhajó tetőzetének egyik része. (…) Itt a tizenkettedik órában léptünk közbe, és azt reméltük, hogy a többi részét is megerősíthetjük” – írta bejegyzésében a civil szervezet.

Hangsúlyozta, hogy a templomhajónak azon része, ahol állagmegerősítési munkálatokat végeztek, épen maradt, a hajónak a felújítás előtt álló részén szakadt be a tetőzet.

A civilek bejegyzésükben rámutatnak: a tragédia is mutatja, mekkora szükség van a beavatkozásra, hiszen a nyáron elvégzett munkálatok révén sikerült megmenteni a templom legértékesebb részét.

Megmenekült értékek

Az istenházán a Műemlékmentő (Ambulanța pentru Monumente) néven futó projekt keretében végeztek sürgős állagmegőrzési munkálatokat. Első körben a templom legrégebbi részét, a karzatot erősítették meg, mely fölé védőtetőt is építettek, hogy lehetővé válhasson a hosszú távú restaurálás. A beavatkozás azért volt szükséges, hogy megelőzzék a víz beszűrődését, és megvédjék a templom legértékesebb részeit: a karzat gótikus boltozatát, a belső falfestményeket és a karzat külső falán talált 14. századi freskót.

•  Fotó: Facebook/Cristian Roth-Gross Galéria

Fotó: Facebook/Cristian Roth-Gross

Beszterce-Naszód megye egyik legértékesebb szász templomát a Németországba kivándorolt szász közösség a helyi ortodox egyházra bízta, de a görögkeleti vallás követői nem sokáig használták a gótikus stílusban épült ingatlant: új hajlékot építettek, és megfeledkeztek ígéretükről.

A megye déli részén, Szászlekence közelében található Vermes (német nevén Wermesch) vártemploma egyike a térség értékes műemlék épületeinek. Gótikus stílusban épült a 16. században, de az építkezés során egy korábbi, 14. századi templom falait is belefoglalták. Ezeken kívül és belül is nagy felületen falfestményeket találtak, melyeket a 18. századi barokk stílusú átalakítás során sem mentek tönkre. A templom közelében lévő harangláb szintén műemlék, a 16. században épült, de az egykori papi lak és iskola is része az értékes együttesnek.

A többi is veszélyben van

A vermesi templom csak egyike az észak-erdélyi megye pusztuló szász templomainak. A Német Demokrata Fórum megyei elnöke, Cristian Roth-Gross tavaly nyílt levélben hívta fel a figyelmet a Beszterce-Naszód megyei szász épített örökség siralmas helyzetére. A megyei és országos hatóságokhoz intézett felhívásában rámutatott: pár éven, de akár hónapokon belül összedőlhet az észak-erdélyi szászok épített örökségének egy része. A politikus szerint mintegy tíz egykori szász templomnál lenne szükség sürgős beavatkozásra, miután a helyi szász közösségek kihaltak, a Németországba, Ausztriába kivándorolt szászok pedig elöregedtek, kevésbé képesek támogatni itthon hagyott értékeiket.

A német politikus szerint nemcsak az evangélikus egyház tulajdonában lévő egykori szász templomok állapota katasztrofális, hanem azon istenházáké is, melyeket a szász egyház hívek hiányában más – ortodox, református – egyházaknak engedett át, épp azzal a céllal, hogy gondját viseljék az épületeknek.

Hangsúlyozta, az illetékeseknek sürgős beavatkozást kellene eszközölniük az ingatlanokon, biztonságossá kellene tenni ezeket, amíg sor kerülhetne a teljes felújításukra, restaurálásukra.

Az észak-erdélyi megyében tavaly már történt hasonló tragédia: a magyarlakta Tacs régi, használaton kívül álló református templomának a tornya dőlt össze. A 18. században épült templomból a kazettás mennyezet volt a legértékesebb, ennek megmentését és a református gyülekezet által jelenleg használt templomba való átmenekítését a Teleki László Alapítvány vállalta magára.

korábban írtuk

Beomlott a vermesi evangélikus templom tetőzete
Beomlott a vermesi evangélikus templom tetőzete

Beomlott a Beszterce-Naszód megyei Vermes evangélikus vártemplomának tetőzete.

korábban írtuk

Van pénz a vermesi templommentésre
Van pénz a vermesi templommentésre

Megmenekül az összeomlástól a Beszterce-Naszód megyei Vermes evangélikus vártemploma, miután az Örökségvédelmi Intézet támogatja annak restaurálási tervét – adták hírül a gótikus vártemplom megmentésén fáradozó civilek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Együttműködnek a rendőrséggel a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított szökevényhez közel álló személyek

Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.

Együttműködnek a rendőrséggel a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított szökevényhez közel álló személyek
2025. július 12., szombat

Életben tartani a kézi kaszálást – a miniszterelnök-helyettes is kaszált Csíkszentkirályon

Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Életben tartani a kézi kaszálást – a miniszterelnök-helyettes is kaszált Csíkszentkirályon
2025. július 12., szombat

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban

Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.

Motoros szenvedett halálos balesetet egy kalotaszegi faluban
2025. július 12., szombat

Háromszéken garázdálkodó brassói férfit vettek őrizetbe: telefonos csalókra hívja fel a figyelmet a rendőrség

Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.

Háromszéken garázdálkodó brassói férfit vettek őrizetbe: telefonos csalókra hívja fel a figyelmet a rendőrség
2025. július 12., szombat

Ne vágjátok le a szárnyainkat! – a MAKOSZ az ösztöndíjak csökkentéséről

A Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) közölte, feladatának érzi, hogy hangot adjon a diákoknak és pedagógusoknak.

Ne vágjátok le a szárnyainkat! – a MAKOSZ az ösztöndíjak csökkentéséről
2025. július 11., péntek

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon

Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon
2025. július 11., péntek

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy

A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy
2025. július 11., péntek

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában

Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában
2025. július 11., péntek

Nem kerül túl sokba az sem, ha valaki egy hétig hagyja az autóját a kolozsvári reptér melletti parkolóban

Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.

Nem kerül túl sokba az sem, ha valaki egy hétig hagyja az autóját a kolozsvári reptér melletti parkolóban
2025. július 11., péntek

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése

Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése