Felgyorsíthatja a magyarság asszimilációját az erdélyi városok gyors gazdasági fejlődése

Nagyváradi látkép. A gyors ütemű infrastruktúrafejlesztés gazdaságilag egyre vonzóbbá teszi a partiumi várost •  Fotó: Oradea.ro

Nagyváradi látkép. A gyors ütemű infrastruktúrafejlesztés gazdaságilag egyre vonzóbbá teszi a partiumi várost

Fotó: Oradea.ro

Számos tanulmány, felmérés és kimutatás lát napvilágot a romániai megyék gazdasági teljesítményéről, jólétéről sokszor egymásnak ellentmondó adatokkal. Az ország három legfejlettebb városát – Bukarestet, Kolozsvárt és Temesvárt – szeretné utolérni a többi térség is, az ezt segítő mutatók azonban jórészt csak papíron szépítik meg a valóságot. Ugyanakkor az ország gazdasági fejlődése szoros összefüggésben áll az autópályák és a gyorsvasutak építésével. A jelenségről, gazdasági szigetekről Szilágyi Ferenc egyetemi oktatóval, a Partiumi Keresztény Egyetem Gazdaságtudományi Tanszékének dékánjával beszélgettünk.

Makkay József

2024. január 24., 19:032024. január 24., 19:03

– Különböző felmérések jelennek meg a romániai megyék fejlettségi szintjéről. Mennyire megbízható kimutatások ezek?

– Elöljáróban nyomatékosítanám, hogy szubjektíven érzékeljük egy-egy megye fejlettségét. Nem biztos, hogy amit érzékelünk, az mindig alátámasztható adatokkal. Pontosabban fogalmazva bármit alá lehet adatokkal támasztani, sőt ennek az ellenkezőjét is. Nagyon összetett jelenségről van szó, a fejlettségre nem létezik egyetlen objektív mérőszám. A szakemberek úgynevezett indikátorokat használnak, amelyek sokfélék lehetnek. Egyes mutatók a társadalomra, a gazdaságra vagy a jövedelmekre vonatkoznak, de önmagában egyik sem fejezi ki teljes mértékben a tulajdonképpeni fejlettséget. Ezekre a mérésekre nincs egységes globális szinten elfogadott módszertan. Különböző csoportok, kutatók eltérő módon számítják, és mindenki olyan elemet domborít ki, ami számára fontos.   

– Egy friss felmérés szerint Bukarest után változatlanul Kolozs megye áll a második helyen, viszont meglepetésszerűen meglódult Szilágy megye a látványos fejlődésével. Mennyire reális ez az eredmény?   

Idézet
Bizonyára van olyam mutató, amely szerint Szilágy megye gyorsan fejlődik, valójában azonban a mutatók többségénél a Szilágyság periféria.

Néhány összehasonlító adat: ha a cégek aggregált forgalmának megyékre leosztott értékét nézzük, akkor Bihar megye gazdasági teljesítményének kétharmadát Nagyvárad adja. Ugyanakkor Nagyvárad gazdasági teljesítménye nagyobb, mint az egész Szatmár megyéjé. És ha tovább megyünk, Szatmárnémeti gazdasága egymagában nagyobb forgalmú, mint az egész Szilágy megyéé. Ha ezeket a mutatókat összevetjük, az jön ki, hogy a nagyvárosok gazdaságától függ a megye teljesítménye és egy régión belül minél nagyobb egy város, annál jobban teljesít.

Szilágyi Ferenc egyetemi oktató szerint csínján kell bánni a fejlettséget mutató adatokkal Galéria

Szilágyi Ferenc egyetemi oktató szerint csínján kell bánni a fejlettséget mutató adatokkal

– Ha a hazai össztermék (GDP) alapján hasonlítjuk össze a megyéket, illetve a településeket, ez közelebb visz a valós képhez?

– Ez az indikátor megyei szinten jól kiszámítható, azonban nem biztos, hogy a lakosság is érzékeli. Mondok egy példát: Ploiești-en a kőolajfinomító teljesítménye annyira meg tudja emelni a megye mutatóit, hogy papíron szépen fest, de a lakossági jövedelmekben ez nem biztos, hogy észrevehető.

Idézet
A mutatókkal az a legnagyobb gond, hogy nem feltétlenül jelennek meg az emberek mindennapjaiban.

Hasonló tévhithez vezethet a fogyasztás mérése, amelyet kulturális sajátosságok is befolyásolnak. Közismert tény, hogy a román lakosság nagyobb mértékben fogyaszt – akár arányaiban kisebb jövedelemből is –, mint például a magyar. Ezt a mérést a magyarországi média tavaly felfuttatta, hogy fogyasztás tekintetében Románia utolérte Magyarországot.

Idézet
Sokan úgy tálalták, hogy bezzeg Románia is megelőzte Magyarországot fejlettségben. Csakhogy nem lehet egyenlőségjelet tenni a fogyasztás és a fejlettség között.

– Napjainkban sok romániai ember számára Kolozsvár egyféle Eldorádónak számít, ahol országos viszonylatban is jól lehet keresni, emiatt sokan idetelepednek. Valóságos a kincses város gazdaságáról kialakult pozitív kép?

– A keresetek összevetése is mérvadó lehet, csak mindig hozzá kell tenni, hogy a fogyasztói kosár sem ugyanaz Kolozsváron, mint Székelyföldön például. El lehet menni Nyugat-Európába is dolgozni, ahol a romániai munkavállaló sokkel többet keres, de a megélhetés költségei is többszörösek. Nem biztos tehát, hogy hosszútávon bármi pluszt hoz a konyhára. A keresetek mellett mindig ott vannak a kiadások is. Minél több mutatót kell figyelembe venni ahhoz, hogy releváns eredményt kapjunk.

– Mi akadályozza a romániai megyék és régiók hangsúlyos fejlődését?

– A területi fejlődés tekintetében Romániának 10-15 éves lemaradása van a kelet-közép-európai országok gerincéhez képest. A lemaradás egyik oka abban keresendő, hogy a nagysebességű infrastruktúra fejlesztése sokkal későbbi fázisban következett be. Ahhoz, hogy a nagyvárosi fejlődési pólusok területileg összenőjenek, nagyon jó elérhetőséget kell közöttük kiépíteni.

Idézet
Nagy sebességgel haladó vonatokra és nagy áteresztő képességű autópályákra van szükség.

Mivel ezek hiányoznak, szigetszerű térszerkezeti modell alakult ki Romániában. Igazából három nagyváros – Bukarest, Kolozsvár és Temesvár – vonzáskörzetében jöttek létre nagy gazdasági pólusok. Környékükön alakult ki egy-egy szélesebb övezet, amit centrumtérségeknek nevezünk.

A Kolozsvárral összenőtt Szászfenes látványa. A szakember szerint több mutatóban Bukarestet is megelőzi •  Fotó: Forrás: a kezdeményezők Galéria

A Kolozsvárral összenőtt Szászfenes látványa. A szakember szerint több mutatóban Bukarestet is megelőzi

Fotó: Forrás: a kezdeményezők

– Mekkora gazdasági felhajtóerőt jelent a környékbeli térségekre a három legerősebb romániai gazdasági centrum?

– Vannak gazdaságilag feltörekvő más települések is, de azok nem tartanak lépést a vezető három nagyváros teljesítményével. Ugyanakkor a legfejlettebb nagyvárosok centrumtérségei sem fednek le teljes régiókat. Minden régiónak vannak perifériái, mindenhol nagy fejlődésbeli különbségek mutathatók ki a nagyváros és a hozzá tartozó periféria között. De az biztos, hogy a nagyvárosok vagy a regionális pólusok húzzák maguk után a régiót.

– Az autópályahálózat fejlődésével a gazdasági szigetek összenőnek?   

– Mivel Romániában is elkezdett fejlődni az infrastruktúra, megindult az az amőbásodási folyamat, ami Magyarországra már a kétezres években jellemző volt, mégpedig hogy a szigetek összenőnek. Győrtől vagy Hegyeshalomtól, a hármashatártól folytonos fejlett övezet alakult ki Budapestig, és a dél, illetve kelet fele tartó autópálya mentén összenő Miskolc, Szeged, illetve Debrecen térsége is. Hasonló folyamat indult el Romániában is. Megfigyelhető, hogy Kolozsvártól Szászsebesen át Nagyszebenig egy nagyon erős gazdasági régió kezd kialakulni, ami idővel összenő Temesvár-Arad térségével, bár Hunyad egyelőre kisebb teljesítményt nyújt. A folyamat térszerkezetileg átalakítja Romániát.

– Debrecen környékén gyors tempóban épülnek újabb és újabb üzemek, miközben Nagyvárad is dinamikusan fejlődik. A két régió gazdaságilag sikertörténetté válhat?

– Itt egy határon átnyúló centrumövezet alakulhat ki. Gazdaságilag aszimmetrikus folyamat részesei leszünk. Az elmúlt időszakban ingázás szempontjából kétirányú mozgás volt tapasztalható az országhatár térségében.

Idézet
Egy réteg a partiumi településekről Magyarországra ingázik dolgozni, miközben ez fordítva is igaz. Akik Magyarországról ingáznak Erdélybe, igazából romániaiak,

akik az olcsó árak miatt kelet-magyarországi településeken vásároltak ingatlanokat, amit lakóhelyként használnak, és napközben Nagyváradon vagy a környékén dolgoznak. Debrecen és majd Szeged erőteljes fejlődésével ez az egyensúlyi állapot azonban középtávon felborulhat. Már most látható, hogy egyre többen ingáznak debreceni vállalatokhoz, ami bizonyos idősávokban torlódást és akár egy órás várakozási időt okoz a határátkelőknél.

– Temesvár számára milyen lehetőséget biztosít a Szerbia irányába tervezett autópálya?

– Temesvár az ország egyik legfontosabb fejlődési pólusa, tőle 40 kilométerre viszont ott áll egy erős határ, amelynek túloldalán hagyományosan Európa egyik leggazdagabb térsége fekszik. A szerb Bánságként emlegetett régió napjainkban elveszítette gazdasági lendületét a 20. század végi balkáni háborúk miatt. Nem rendelkezik jelentős városi pólussal, viszont kiváló adottságai vannak.

Idézet
Ha megtörténne Szerbia európai uniós integrációja – és hosszútávon schengeni csatlakozása is –, Temesvár hirtelen egy szerb többségű, külső vonzáskörzethez juthatna, ami újabb lökést adhatna a fejlődésének.

– Az erdélyi városok gazdasági fejlődése kapcsán azt tapasztaljuk, hogy ez fokozott mértékben együtt jár az asszimilációval: a többségi lakosság soraiból egyre több a betelepülő, miközben zsugorodik a magyarság részaránya. Az erdélyi magyarság jövője szempontjából hátrányos a gazdasági boom?

– Ha Kolozsvárt vesszük alapul, a kincses város olyan mértékben teljesít, hogy több indikátor terén Bukarestet is lekörözi. Gondoljunk az ingatlanpiaci árakra, vagy a szuburbanizációra, ami Szászfenesen történik. Akkora méretű elmozdulások ezek, amelyek arányaiban meghaladják Bukarest térségét. Magyar nemzetpolitikai szempontból azonban ez nem csak előnnyé, hanem hátránnyá is válhat. Nem jobb a helyzet Nagyvárad térségében sem, ahol a határ menti régióban – a Nagyvárad-Debrecen kettős mágneses erőtérben – magyar kisebbségiként kell pozicionáljuk magunkat.

– Debrecen elszívó hatása mennyire veszélyes a partiumi magyarság számára?

– A kettős mágnes szimbólumához térnék vissza. Amíg egyforma erősek, a köztük lévő „vasreszelék” a helyén marad. Ha bármelyik túlságosan felerősödik, az egyensúly felbomlik és vagy az elvándorlás, vagy az asszimiláció válik fenyegetővé. Ebben a versenyben Debrecen sikere valójában azzal a veszéllyel fenyeget, hogy kiszívja innen a magyarságot. Nagyvárad pedig már most is egy román többségű központ, és látjuk, hogy a magyarság arányaiban milyen ütemben épül le. Nagyvárad esetleges sikere ebben a városversenyben komoly asszimilációs generátor tud lenni. Számunkra egy döntetlen helyzet lenne a legjobb. Debrecennek erőssé kell válnia, de nem szabad egyeduralkodó legyen, mert akkor mindenki oda megy. A két város közötti egyensúly kialakulásában vagyunk érdekeltek. A gazdasági teljesítmények, de a közpolitikai célok is hosszú távon képesek megváltoztatni a helyzetet. Gondoljunk a magyar családtámogatási rendszerre, ami összességében sikeres nemzetpolitikai program. Határvidéken a magyar többségű falvakban a lakosság többsége kettős állampolgár. Az egyik helyen számos családtámogatási lehetőség van, a másik országban viszont alig van ilyen. A családalapítás előtt álló, nagyon sok fiatalt ez arra serkent, hogy áttelepüljön Magyarországra. Akár tíz kilométerrel odébb, a határ túloldalán élvezheti a bőkezű családtámogatási rendszert, amivel nálunk nem rendelkezik.

Idézet
Ami nemzetpolitikai szempontból hatalmas tett és előny, az lokálisan olyan folyamatokat is generálhat, ami számunkra kedvezőtlen, mert kitelepülésre serkenti a magyarságot.

Mind a gazdasági fejlődésnek, mind a közpolitikáknak van tehát előnye és hátránya, lehetőséget és veszélyt egyaránt tartogat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban

A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban
2024. november 16., szombat

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát

Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát
2024. november 16., szombat

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást

Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást
2024. november 16., szombat

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben

Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben
2024. november 16., szombat

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében

Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében
2024. november 16., szombat

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal
2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé
2024. november 15., péntek

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában

Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában
2024. november 15., péntek

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron

Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron