Csomortányi István EMNP-elnök szerint katonatemetőnél történtek arra utalnak, hogy nyílt erőszakkal kell szembesülniük az erdélyi magyaroknak
Fotó: EMNP
Gyűlöletkeltésért és rongálásért, ismeretlen tettes ellen ügyészségi feljelentést tesz az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) az úzvölgyi katonatemetőben csütörtökön történt incidens kapcsán. Feljelentést helyezett kilátásba a Magyar Polgári Párt (MPP) is.
2019. június 07., 18:582019. június 07., 18:58
2019. június 10., 22:412019. június 10., 22:41
Csomortányi István, az EMNP országos elnöke pénteken Kolozsváron tartott sajtótájékoztatóján a csütörtöki úzvölgyi események kapcsán elmondta: alakulata Hargita megyei vezetője két nappal az incidens előtt írásban tájékoztatta a Hargita megyei főügyészt a várható rendbontásról. A politikus bejelentette: a kialakult lincshangulatot követően a néppárt ismeretlen tettes ellen, gyűlöletkeltésért és rongálásért ügyészségi feljelentést tesz a Hargita megyei ügyészségen.
Csomortányi elmondta, fontos a tisztánlátás a 90-es évekbeli fekete márciusi eseményeket idéző úzvölgyi agresszió ügyében, és mindenképpen fel kell tárni a történtek valamennyi részletét. Hozzátette, a rendelkezésükre álló videóanyagokból, valamint a helyszínen lévő tagjaik beszámolóiból egyértelműen kitűnik: imádkozó magyarokra támadt a felheccelt tömeg, és zászlórudakkal ütötték a jelenlévő békés tüntetőket. „Az erdélyi magyar közösség, mint korábban, úgy a rendszerváltást követő harminc évben is a törvényesség útját járta, ezért a jog eszközeivel teszünk meg mindent annak érdekében, hogy törvény elé állíthassuk az agresszió felelőseit" – mondta Csomortányi István.
A pártelnök hozzátette: Carmen Dan belügyminiszter felelőssége egyértelmű, jól láthatóan alkalmatlan feladata ellátására, ezért azonnali lemondását követelik. „Ugyanígy megállapítható a Hargita megyei prefektus mulasztása is, akinek szintén távoznia kell hivatalából, valamint az a tény, hogy a csendőrség nem megfelelő létszámban volt jelen, noha várható volt – miként azt a néppárt Hargita megyei elnöke két nappal az események előtt jelezte is a megyei főügyésznek –, hogy interetnikus konfliktust próbálnak meg kirobbantani. A csendőrség tehát vagy nem tudta megakadályozni az erőszakot, ebben az esetben pedig felvetül az inkompetencia és a mulasztás kérdése, vagy szándékosan nem tettek meg mindent a helyzet normalizálásáért, ez pedig még súlyosabb következményekkel kell járjon” – jelentette ki a politikus Kolozsváron.
Csomortányi szerint a hősi katonatemetőnél történtek azt sugallják, hogy a 90-es évek módszereit alkalmazva próbálnak meg ismét etnikai feszültséget kelteni, most azonban átléptek egy határt: ha eddig csak adminisztratív eszközökkel igyekeztek ellehetetleníteni a magyarokat, most már botokkal támadnak rájuk és nyílt erőszakkal kell szembesülniük. „Határozottan tiltakozunk az erőszak és a provokáció minden formája ellen, s úgy tűnik, döntési helyzetben vagyunk: választanunk kell a bukaresti adminisztráció hozta balkáni zűrzavar és gyűlöletkeltést, vagy az erdélyi tolerancia között” – szögezte le az EMNP elnöke. Közölte, nemzetközi színtéren is lépni kell, ezért a néppárt nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazza, valamint – az Európai Szabad Szövetség tagpártjaként – a külföldi sajtót és a nemzetközi politikai szereplőket is tájékoztatja az immár nemzetközivé duzzadt botrányról.
Ismeretlen tettesek ellen tesz feljelentést a Magyar Polgári Párt (MPP) – jelentette be pénteken szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében az alakulat. Az MPP közölte, az úzvölgyi katonai temetőben történt rongálások miatt ismeretlen tettesek ellen tesznek feljelentést, kártérítést követelve a sírkertben és az azt körülvevő kerítésben tett károkért. A beadványt jövő hét elején tervezi benyújtani a gyergyószentmiklósi ügyészségre Mezei János pártelnök. A szervezet bízik abban, hogy a rendőrség birtokában lévő dokumentumok alapján rövid időn belül kézre keríthetők és felelősségre vonhatók a tettesek.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
szóljon hozzá!