Úzvölgyi betonkeresztek a katonatemetőben. Nehéz, de nem lehetetlen az eltávolításuk
Fotó: Pinti Attila
Átnyúlhat a négy választással terhelt 2024-es évre az úzvölgyi katonatemetőben illegálisan épített ortodox betonkeresztek lebontása. Kis Júlia kolozsvári jogász, Csíkszentmárton község polgármesteri hivatalának egyik jogi képviselője a Krónikának nyilatkozva rámutatott, Romániában minden bírósági végrehajtás nehézkes folyamat. A törvények az alperes számára számos jogi kiskaput biztosítanak, amellyel akadályozhatja a végrehajtás menetét. A jogász szerint a végrehajtási procedúra lépésről lépésre történő betartásával azonban érvényesíteni lehet a betonkeresztek eltávolítását elrendelő táblabírósági végzést.
2023. május 02., 18:312023. május 02., 18:31
2023. május 02., 20:102023. május 02., 20:10
Csigalassúsággal halad a Bákó Megyei Táblabíróság 2023. február 10-én az úzvölgyi katonatemető ügyében hozott másodfokú ítéletének végrehajtása. Mint ismeretes, a moldvai bíróság helybenhagyta az alapfokú ítéletet, amely érvénytelenítette a temető román parcellájának építési engedélyét és elrendelte a törvénytelen betonkeresztek lebontását. A csíkszentmártoni polgármesteri hivatalt a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat ügyvédje, Kis Júlia kolozsvári jogász és egyik kolléganője képviselte a bíróságon.
Az úzvölgyi katonatemető tulajdonosa, Csíkszentmárton község szempontjából sikeres bírósági végzés végrehajtása azonban hosszú és bonyolult folyamat. Kis Júlia kolozsvári jogász a Krónikának elmondta:
Az ítélet gyakorlatba ültetése sok összetevőből áll, amelyet az alperes valamennyi szakaszában megtámadhat a bíróságon, ezzel késleltetve a sikeres végrehajtást.
Kis Júlia jogász szerint a végrehajtási procedúra lépésről lépésre történő, pontos betartására van szükség
,,Ez nem csak az úzvölgyi katonatemető esetében áll fenn. Minden, történytelenül felemelt építmény bírósági végzéssel történő lebontása hónapokba vagy akár egy évbe is beletelhet, amennyiben a pert vesztett fél jogi kiskapukat keres abban a reményben, hogy megússza a végrehajtást. Ez rendszerint Romániában sem történik meg, de időben elhúzódhat a végrehajtás időtartama” – nyilatkozta portálunknak a jogász szakember.
A Bákó megyei Dormánfalva (Dărmănești) polgármesteri hivatala által 2018 decemberében illegálisan kiállított építési engedéllyel emelt betonkeresztek eltávolítása még nem keződött el. A végrehajtást megelőző jogi procedúra szerint a bírósági határozat véglegesítésére várnak. Kis Júlia szerint jogi nyelven ez azt jelenti, hogy miután az ítélőtábla kiközölte a feleknek az írásos bírósági határozatot, mind az alapfokú, mind a másodfokú bírósági döntést véglegesítik. Ami nem újratárgyalást, hanem egy adminisztratív bírósági procedúra keretében végleges ellenőrzést, azaz pecséteket és aláírásokat jelent. Amikor ez elkészült, utána lehet végrehajtóhoz fordulni. Csíkszentmárton polgármesteri hivatala és az őt képviselő jogászok ennek a bírósági procedúrának a végére várnak.
Újabb győzelem született az úzvölgyi katonatemető ügyében az erdélyi magyarság számára: a Bákó Megyei Törvényszék jogerősen törölte Dormánfalva (Dărmănești) városnak a sírkert fölötti tulajdonjogát.
Ezt követi a területileg illetékes végrehajtó kiválasztása, akitől a Hargita megyei község önkormányzata a bírósági végzés végrehajtását kéri. ,,Amikor eljutottunk ebbe a fázisba – az ügyiratcsomó a végrehajtó asztalára került –, az még nem azt jelenti, hogy másnap már lehet bontatni.
A bírósági határozat birtokában a végrehajtó kiközöl egy hivatalos felszólítást az alperes Dormánfalva polgármesteri hivatalának, amelyben záros határidőn belül felszólítja a betonkeresztek lebontására” – foglalja össze a végrehajtási procedúra első lépéseit Kis Júlia.
A Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román szélsőjobboldali szervezet vezetője, Mihail Tîrnoveanu és George Simion AUR-elnök tiltakozást szervezne a betonkeresztek eltávolításakor
Fotó: Pinti Attila
Amennyiben a dormánfalvi önkormányzat nem tesz eleget a végrehajtó felszólításának, Csíkszentmárton polgármesteri hivatala új pert kell indítson, amelyben kérheti, hogy a bíróság hagyja jóvá, miszerint a Hargita megyei község önkormányzata saját költségén szerezzen érvényt a táblabírósági döntésnek, azaz bontassa le a betonkereszteket.
,,Amikor ennek a bírósági döntésnek is a birtokába kerül, a csíkszentmártoni községvezetés megfogadhat egy erre szakosodott építkezési céget, amelyik eltávolítja, elszállítja a temetőből az illegálisan épített betonkereszteket. Tudni kell azonban, hogy
Ebben az esetben a bíróság elrendelheti a végrehajtás átmeneti leállítását a tárgyalások idejére” – mutat rá a jogi kiskapukra az ügyvéd, aki szerint az úzvölgyi temető betonkeresztjeinek eltávolítása átnyúlhat a jövő esztendőre. Márpedig a 2024-es év választási esztendő, amikor négy – európai parlamenti, parlamenti, helyhatósági és államfői – megmérettetést rendeznek Romániában, ami egyáltalán nem szerencsés időszak az ügy szempontjából. Arról nem beszélve, hogy az úzvölgyi temetődúlásban élen járó szélsőségesen nacionalista, magyarellenes szervezetek – a Mihai Tîrnoveanu vezette Nemzet Útja (Calea Neamului) és az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – vezetői előrebocsátották: minden eszközzel meg fogják akadályozni a román betonkereszteknek és az emlékműnek a katonai sírkertből való eltávolítását.
Kis Júlia azonban bizakodó, szerinte türelemre és a jogi procedúra lépésről lépésre történő pontos betartására van szükség. Ami időigényes ugyan, de a kincses városi jogász úgy véli, a végrehajtást előbb-utóbb siker koronázza.
Az úzvölgyi katonatemető ügyében született táblabírósági határozatot követően sokan pesszimisták, hogy végre lehet-e hajtani a jogerős döntést? Kis Júlia kolozsvári jogász elismeri, hogy a betonkeresztek eltávolítása nem lesz gyors sikertörténet.
Nem érzi illetékesnek magát a Bákó megyei prefektúra az úzvölgyi katonai temetőben törvényes alap nélkül elhelyezett ortodox betonkeresztek eltávolításáról született bírósági ítéletek végrehajtása terén – derül ki a kormányhivatal válaszából.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
A Salrom vállalat beruházási igazgatója csütörtöki parajdi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Korond-patak elterelése a munkálatok összetettsége miatt késik.
Több mint száz rendőrt és csendőrt mozgósítottak a Marosvásárhelyen július 3–6. között zajló VIBE fesztiválra. Az egyenruhások kiemelt figyelmet fordítanak az alkohol vagy pszichoaktív szerek hatása alatti járművezetés kiszűrésére és büntetésére.
Az RMDSZ kezdeményezésére indult országos bölcsődeépítési program keretében megvalósult 26. kisdedóvót adták át szerda délután az Arad-hegyaljai Pankotán.
Ismét telefonos csalásokra figyelmeztet a rendőrség, felhívják a figyelmet, ha ismeretlen számról érkezik hívás, nagyon körültekintőnek lenni, és nem szabad megadnunk semmilyen személyes adatunkat.
A Maros Megyei Tanács, a Visit Maros és a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat közös projektjeként egy panorámatávcsövet szereltek fel a Görgényi-havasok Zászpás-csúcsára.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
2 hozzászólás