Fotó: Pinti Attila
Nem hajlandó módosítani az angol tantárgyversenyre vonatkozó szabályzatnak a magyar diákokat diszkrimináló előírásain az oktatási minisztérium. A Kovászna megyei főtanfelügyelő szerint az ügy holtpontra jutott, de a Miért tovább lobbizna a megoldásért.
2018. január 31., 11:302018. január 31., 11:30
2018. január 31., 11:352018. január 31., 11:35
Elutasító választ adott az oktatási minisztérium a Kovászna megyei tanfelügyelőség beadványára, amelyben azt kérték, hogy a szaktárca módosítsa az angol tantárgyverseny új szabályzatában a kisebbségi diákokat hátrányosan megkülönböztető előírásokat.
A szaktárca ugyanakkor az iskolai programokra hivatkozik, amelyek szerint a kisebbségi diákoknak románról kell idegen nyelvre fordítaniuk, és fordítva, a minisztérium továbbá megállapítja, hogy a tantárgyverseny szabályzata összhangban van az érvényes jogszabályokkal, és azt egységesen kell alkalmazni Románia minden tanintézetében.
kénytelenek a szabályzat alapján megszervezni az angol tantárgyverseny megyei szakaszát még akkor is, ha tudják, hogy ez igazságtalan a magyar diákokkal szemben. „Nem tehetünk egyebet, a diákokra bízzuk, hogy ilyen feltételek mellett részt vesznek, vagy sem a megyei versenyen. Ez egyértelműen hátrányos megkülönböztetés, hiszen kénytelenek lesznek egy idegen nyelvet egy másik idegen nyelvre fordítani” – ismerte el a főtanfelügyelő.
A Magyar Ifjúsági Értekezlet (Miért) Oktatási és Kutatási Kabinetje az új oktatási miniszter segítségével szeretné orvosolni a szerinte diszkriminatív szabályozást, adta hírül szerkesztőségünkhöz eljuttatott szerdai közleményében az ifjúsági szervezet.
Labdába se rúghatnak a magyar anyanyelvű diákok román társaik mellett az angol tantárgyversenyen egy új szabályozás miatt. Az oktatási minisztérium kisebbségügyi államtitkársága nem sokat tehet, a diszkriminációellenes tanács azonban eljárást indít.
A Krónika korábbi cikkei alapján kifejtik: a szabályozás hátrányosan megkülönbözteti azokat a diákokat, akik anyanyelven folytatnak tanulmányokat, hiszen így hátránnyal indulnak az angol nyelvű tantárgyversenyek megyei és országos szakaszain a román anyanyelvű diákokkal szemben.
Eszerint az alelnök egy alapvető ellentmondásra hívta fel a figyelmet: a 9-10. osztályosokra vonatkozó iskolai program az angol nyelvről a román nyelvre és a román nyelvről az angol nyelvre történő fordítást írja elő. Ehhez képest a 11-12. osztályosokra vonatkozó iskolai program már az angol nyelvről az anyanyelvre történő és az anyanyelvről az angol nyelvre történő fordítást írja elő.
Emlékeztetnek, hogy a tanügyi törvény 4. cikkelyének értelmében Románia minden állampolgára számára egyenlő lehetőségeket biztosít az oktatáshoz, a diszkrimináció minden formáját mellőzve. A 6. cikkely szerint pedig ezek a jogok a kisebbségek esetében egyenlő mértékben vannak elismerve. A 45. cikkely értelmében valamely kisebbséghez tartozó személynek minden tantárgy esetében – kivételt képez itt a román nyelv és irodalom – jogában áll az anyanyelvén tanulnia.
A diszkriminációellenes tanács elnöke szerint az angol tantárgyverseny megyei szakaszának időpontjáig sikerül orvosolni a magyar diákokat hátrányos helyzetbe hozó problémát. Eközben a Minta az angol nyelvű megmérettetések bojkottjára szólít.
A Miért közleménye szerint Tőtős Áron a miniszterhez címzett levelében ezért azzal a kéréssel fordult a szaktárcához, hogy a 9-10. osztályosok angol nyelvre vonatkozó iskolai programjában a román nyelvről vagy nyelvre fordítást cseréljék ki az anyanyelv kifejezésre, ahogyan az a 11-12. osztályosok iskolai programjában is szerepel, majd módosítsák az angol tantárversenyre vonatkozó szabályozást is.
Az angol tantárgyverseny szabályzatát ettől az évtől módosította az oktatási minisztérium. Korábban a tételek között egyáltalán nem szerepelt fordítás, minden feladatot angol nyelven kellett megoldani, az új előírások alapján azonban a résztvevők ettől az évtől ilyen feladatokat is kaphatnak, ráadásul a megyei és az országos szakaszon románról kell angolra, illetve angolról románra fordítani.
Asztalos Csaba
Asztalos akkor a Krónikának leszögezte: a CNCD hivatalból eljárást indít az ügyben, később ugyanakkor azt is közölte, hogy előbb meg kell várniuk az új kormány, illetve oktatási miniszter beiktatását, ugyanis a tanügyi tárca vezetőjét is be kívánják idézni.
Asztalos egyébként optimistának mutatkozott a problémával kapcsolatban, úgy vélte, minden bizonnyal az angol tantárgyverseny megyei szakaszáig – amire március 3-án kerül sor – sikerül elérni, hogy módosítsák a szabályzatot, hogy a megmérettetésen minden diák egyenlő esélyekkel indulhasson.
Az angol nyelvű tantárgyversenyek bojkottjára kéri az illetékeseket a Minta azok után, hogy a Krónika feltárta: labdába se rúghatnak a magyar anyanyelvű diákok román társaik mellett a megmérettetésen egy új szabályozás miatt.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
1 hozzászólás