A Besztercétől alig 17 kilométerre található árokaljai Bethlen-kastély mór-bizánci stílusa miatt egész Erdélyben egyedülálló épület
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Régi fényében pompázik az árokaljai Bethlen-kastély – a Beszterce-Naszód megyei műemléket meglátogatni vágyóknak azonban csalódniuk kell, csak az arborétumban sétálhatnak, és kívülről csodálhatják meg az épületet, ugyanis a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Árokaljai Kutatóállomásának otthont adó ingatlan nem nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, a felsőoktatási intézmény különböző tudományos tevékenység helyszíneként hirdeti. A látványos dendrológiai parkba rendkívül olcsó a belépő.
2024. március 16., 09:262024. március 16., 09:26
2024. március 16., 09:402024. március 16., 09:40
A Besztercétől alig 17 kilométerre található árokaljai Bethlen-kastély mór-bizánci stílusa miatt egész Erdélyben egyedülálló épület, de elsősorban az arborétummá alakított egykori angolparkja híres.
A műemlék mára igazi ékszerré változott, miután a BBTE 14 millió lejt fordított felújítására. Az összegből 12 millió eurót az országos helyreállítási alapból (PNRR) biztosították, az egyetem 2 millió lejes saját forrással egészítette ki a finanszírozást.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A műemlék a bejelentések szerint évente több mint 600 diákot, mesteris hallgatót és doktoranduszt fog szolgálni. Az oktatási tereket több mint 840 négyzetméterrel bővítették.
1. A kastélyban az alábbiak találhatóak:
2. A hálószobák, amelyek az egykori könyvtár és a melléképületek helyén találhatók, elsősorban a diákok számára alakították ki, és új bútorokkal látták el. Emeletes ágyak 70 fő számára, egyszemélyes ágyak 40 fő számára (a csoport választásától függően).
3. A menzán és a melléképületekben lehetőség nyílik a reggeli elkészítésére és felszolgálására, valamint rusztikus piknik szervezésére az újonnan épített pavilonban.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Mihuţ Elisabeta Maria, a BBTE illetékese a Krónika érdeklődésére megerősítette, a kastély belső tereit nem nyitották meg a turisták előtt, csak kintről lehet megcsodálni az arborétum meglátogatása közben.
– tudtuk meg az illetékestől.
Miután évek óta nem látogathatja a nagyközönség, felkerül az országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozott kastélyútvonalra az arborétumáról híres árokaljai Bethlen-kastély. A műemlék épület jelenleg teljes felújításon esik át.
A BBTE képviselői december végén úgy nyilatkoztak, hogy folytatják a komplexum fejlesztését. „A következő lépés a többi épület felújítása, amelyek bár működőképesek, de már nem felelnek meg a kutatóállomás jelenlegi színvonalának és a BBTE hallgatóinak gyakorlati igényeinek” – mutatott rá Daniel David rektor.
Elmondása szerint tervezik továbbá az arborétum fejlesztését, valamint a kutatóállomás felszerelését a biológia/biotechnológia és a környezettudomány/mérnöki tudományok területén hasznosítható, jól felszerelt laboratóriumokkal.
– árulta el a rektor.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A bejelentések szerint a kastély része lesz a PNRR által támogatott, Románia kastélyai elnevezésű körútnak is.
Központi hagymakupolája – melyhez négy mellékkupola társul – kitűnik az évszázados fák közül, a Szászrégent Besztercével összekötő főútról is észrevehető. Bástyákra hasonlító tornyai modern erődítményhez teszik hasonlatossá.
A korábban szászok és magyarok, jelenleg románok és cigányok által lakott Árokalja a 18. században került a Bethlen család bethleni ágának tulajdonába. A több mint 16 hektáros birtokot, a kastély fölötti erdőt 1801-ben Bethlen János alakította angolkertté faültetéssel és egyéb átalakításokkal, ezzel téve híressé birtokát és a települést.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Az arborétumnak főleg tulipánfái voltak látványosak, igaz, a háromból mára csak egy maradt. A parkban jegenyefenyő, lucfenyő, kaukázusi vagy japán akác, és számos más, a világ minden tájáról származó fa és cserje található. Elrendezésük is lenyűgöző: a sétányokat luc-, akác- és gyertyánfák sora teszi látványossá, olykor alagutat, labirintust alkotva.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A kastélyt a II. világháború után államosították: munkagépek állomáshelyeként szolgált, bolt, úttörőtábor működött benne. Berendezését a helyiek széthordták ugyan, de a Bethlen-címeres hófehér cserépkályhák még megtalálhatók a termekben.
a Biológia és a Geológia Kutatóintézetet rendezték be itt, és a híres angolparkot arborétummá alakították, a kommunizmusban állat- és ásványtani múzeum is működött benne. Egy ideig tudományos szimpóziumok, konferenciák helyszíne volt, melléképületeiben hétvégente lakodalmakat, keresztelőket tartottak.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
szóljon hozzá!