A Besztercétől alig 17 kilométerre található árokaljai Bethlen-kastély mór-bizánci stílusa miatt egész Erdélyben egyedülálló épület
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Régi fényében pompázik az árokaljai Bethlen-kastély – a Beszterce-Naszód megyei műemléket meglátogatni vágyóknak azonban csalódniuk kell, csak az arborétumban sétálhatnak, és kívülről csodálhatják meg az épületet, ugyanis a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Árokaljai Kutatóállomásának otthont adó ingatlan nem nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, a felsőoktatási intézmény különböző tudományos tevékenység helyszíneként hirdeti. A látványos dendrológiai parkba rendkívül olcsó a belépő.
2024. március 16., 09:262024. március 16., 09:26
2024. március 16., 09:402024. március 16., 09:40
A Besztercétől alig 17 kilométerre található árokaljai Bethlen-kastély mór-bizánci stílusa miatt egész Erdélyben egyedülálló épület, de elsősorban az arborétummá alakított egykori angolparkja híres.
A műemlék mára igazi ékszerré változott, miután a BBTE 14 millió lejt fordított felújítására. Az összegből 12 millió eurót az országos helyreállítási alapból (PNRR) biztosították, az egyetem 2 millió lejes saját forrással egészítette ki a finanszírozást.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A műemlék a bejelentések szerint évente több mint 600 diákot, mesteris hallgatót és doktoranduszt fog szolgálni. Az oktatási tereket több mint 840 négyzetméterrel bővítették.
1. A kastélyban az alábbiak találhatóak:
2. A hálószobák, amelyek az egykori könyvtár és a melléképületek helyén találhatók, elsősorban a diákok számára alakították ki, és új bútorokkal látták el. Emeletes ágyak 70 fő számára, egyszemélyes ágyak 40 fő számára (a csoport választásától függően).
3. A menzán és a melléképületekben lehetőség nyílik a reggeli elkészítésére és felszolgálására, valamint rusztikus piknik szervezésére az újonnan épített pavilonban.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Mihuţ Elisabeta Maria, a BBTE illetékese a Krónika érdeklődésére megerősítette, a kastély belső tereit nem nyitották meg a turisták előtt, csak kintről lehet megcsodálni az arborétum meglátogatása közben.
– tudtuk meg az illetékestől.
Miután évek óta nem látogathatja a nagyközönség, felkerül az országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozott kastélyútvonalra az arborétumáról híres árokaljai Bethlen-kastély. A műemlék épület jelenleg teljes felújításon esik át.
A BBTE képviselői december végén úgy nyilatkoztak, hogy folytatják a komplexum fejlesztését. „A következő lépés a többi épület felújítása, amelyek bár működőképesek, de már nem felelnek meg a kutatóállomás jelenlegi színvonalának és a BBTE hallgatóinak gyakorlati igényeinek” – mutatott rá Daniel David rektor.
Elmondása szerint tervezik továbbá az arborétum fejlesztését, valamint a kutatóállomás felszerelését a biológia/biotechnológia és a környezettudomány/mérnöki tudományok területén hasznosítható, jól felszerelt laboratóriumokkal.
– árulta el a rektor.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A bejelentések szerint a kastély része lesz a PNRR által támogatott, Románia kastélyai elnevezésű körútnak is.
Központi hagymakupolája – melyhez négy mellékkupola társul – kitűnik az évszázados fák közül, a Szászrégent Besztercével összekötő főútról is észrevehető. Bástyákra hasonlító tornyai modern erődítményhez teszik hasonlatossá.
A korábban szászok és magyarok, jelenleg románok és cigányok által lakott Árokalja a 18. században került a Bethlen család bethleni ágának tulajdonába. A több mint 16 hektáros birtokot, a kastély fölötti erdőt 1801-ben Bethlen János alakította angolkertté faültetéssel és egyéb átalakításokkal, ezzel téve híressé birtokát és a települést.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Az arborétumnak főleg tulipánfái voltak látványosak, igaz, a háromból mára csak egy maradt. A parkban jegenyefenyő, lucfenyő, kaukázusi vagy japán akác, és számos más, a világ minden tájáról származó fa és cserje található. Elrendezésük is lenyűgöző: a sétányokat luc-, akác- és gyertyánfák sora teszi látványossá, olykor alagutat, labirintust alkotva.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A kastélyt a II. világháború után államosították: munkagépek állomáshelyeként szolgált, bolt, úttörőtábor működött benne. Berendezését a helyiek széthordták ugyan, de a Bethlen-címeres hófehér cserépkályhák még megtalálhatók a termekben.
a Biológia és a Geológia Kutatóintézetet rendezték be itt, és a híres angolparkot arborétummá alakították, a kommunizmusban állat- és ásványtani múzeum is működött benne. Egy ideig tudományos szimpóziumok, konferenciák helyszíne volt, melléképületeiben hétvégente lakodalmakat, keresztelőket tartottak.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
szóljon hozzá!