Az idén 100 éves gróf Bánffy Katalin, Bánffy Miklós lánya előtt tisztelegnek az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai kastélyban szervezendő Bánffy Napon.
Nyolc kastély megpályáztatásával kezdődik meg jövő héten az állami tulajdonú kastélyok, kúriák, udvarházak, parkok és kertek, valamint a hozzájuk tartozó ingóságok tulajdonjogának ingyenes átruházását lehetővé tevő kastélytörvény végrehajtása.
Felújítják a komlódi Teleki-kastélyt, a barokk műemlék épület európai uniós támogatással újul meg – jelentette be Emil Radu Moldovan Beszterce-Naszód megyei tanácselnök.
Tizenöt Kárpát-medencei borászat nedűi, mesterkurzus és bormaraton, élőzenés koncert, borkvíz – minden a borról szól július 27-28-án a Károlyi-kastély kertjében – közölte a Partiumi Falugazdász Hálózat.
A bonchidai Bánffy-kastélynál rendezendő Electric Castle zenei fesztivál idén 9 millió eurós költségvetésből gazdálkodik, szemben az 500 ezer eurós büdzsével, amivel 2013-ban indultak. A szervezők a Kolozs megyei műemlék mai szerepéről is beszéltek.
Végre vigyázó kezekbe került a pribékfalvi Teleki-kastély, amelyet csaknem 13 millió eurós uniós finanszírozás révén ment meg a Máramaros Megyei Tanács. Az államosítás előtt utoljára Teleki Pál magyar miniszterelnök használta a műemléket.
Folytatódik a nagykárolyi Károlyi-kastély felújítása: Szatmár és a Partium egyik legnépszerűbb látványossága a két cselédház, a dendrológiai park és a Víztorony korszerűsítésére kap jelentős, több mint 8 millió eurós uniós támogatást.
A turizmus és a tudományos élet is haszonélvezője lehet a szacsali Nopcsa-kastély felújításának: megnyitották báró Nopcsa Ferenc, az első magyar dinoszauruszlelet leírója, kém és kalandor, író, az albán trón önjelölt várományosának dél-erdélyi otthonát.
Nyitott kapuk hetét tartanak június 3–10. között a válaszúti Bánffy-kastélynál, az érdeklődők belülről is megtekinthetik a gyönyörűen felújított Kolozs megyei épületet.
Csodásan zöldellő dombok, erdőket átszelő utak, a régmúlt időket idéző várak, kastélyok, kúriák és az erdélyi konyha hagyományos fogásainak látványa tárul a Hívogató Románia (România Atractivă) elnevezésű portálra kattintó látogatók elé.
Megosztó véleményeket szülhet, hogy három maneleénekes épp a frissen felújított, Erdély egyik építészeti ékkövének számító válaszúti Bánffy-kastélyt választotta videóklipjének forgatási helyszínéül.
Életre kelt Erdély főnixmadara, megannyi erdélyi és magyarországi notabilitás jelenlétében pénteken átadták a felújított gyalui várkastélyt. A főnixmadár hasonlatot Tóthfalusi Gábor építész, a felújítási munkálatok tervezője használta.
Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.
Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.
Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.
Valószínűleg sok Grimm- vagy Disney-hercegnő történeteken felnőtt kislány – de nem csak – álmodozik mesébe illő esküvőről, habos-babos ruháról, fehérlovas hintóról és egy csodás kastélyról, ami otthont ad a nagy eseménynek.
Régi fényében pompázik az árokaljai Bethlen-kastély – a Beszterce-Naszód megyei műemléket meglátogatni vágyóknak azonban csalódniuk kell, csak az arborétumban sétálhatnak, és kívülről csodálhatják meg az épületet.
Az erdélyi nemességet már nem egy démonizáló kép, inkább valamiféle történelmi misztikum lengi körül, az emberek érdekességként tekintenek rá.