Előválasztásokon döntene az RMDSZ a polgármester- és önkormányzati jelöltekről
Fotó: Haáz Vince
Hogyan készül az RMDSZ a június 9-én sorra kerülő helyhatósági és európai parlamenti választásokra? Hogyan döntenek a polgármester- és a helyi önkormányzati képviselőjelöltekről? A többségében románok lakta erdélyi településeken meg lehet őrizni a magyar alpolgármestereket? Az RMDSZ-ben hogyan látják az Erdélyi Magyar Szövetséggel kiépítendő választási együttműködést? A szövetség választási stratégiáját Horváth Annával, az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnökével vettük számba.
2024. február 24., 18:092024. február 24., 18:09
2024. február 24., 20:532024. február 24., 20:53
A román ellenzéki pártok keményen ellenzik a helyhatósági és az európai parlamenti választások összevonását, az RMDSZ szerint azonban a június 9-én sorra kerülő közös voks semmin nem változtat. Horváth Anna, az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke a Krónikának úgy fogalmazott, a két választás összevonásától függetlenül a tét ugyanaz marad.
,,Az RMDSZ-nek a romániai magyarok érdekét kell érvényesíteni június 9-én. A munkát jól végeztük az elmúlt években, bátran állunk közösségünk elé. Felkészültünk, motiváltak vagyunk, teljes gőzerővel készítjük elő a kampányt” – fejtette ki.
A június 9-i választásokkal kapcsolatos stratégiáról a kolozsvári RMDSZ-politikus portálunknak azt mondta, minden egyes erdélyi magyar emberhez el kell jutni, és minden magyar embernek el kell mondani, hogy a 2024-es rendkívüli választási év, legalább egy évtizedre meghatározza közös jövőnket itthon és Európában. Június 9-e ennek a nagy megmérettetésnek az első lépése.
,,Csak úgy tudjuk megvédeni közösségünket a román szélsőséges erőktől, ha mi irányítjuk településeinket, és erős képviseletünk van Brüsszelben és Bukarestben. Van még egy jó érvünk: ha június 9-én meg tudjuk mutatni a magyarok erejét, akkor nagy valószínűséggel győzni fogunk a decemberi parlamenti választáson is” – fogalmazott a Krónikának az RMDSZ-politikus, aki szerint az idei választási győzelmek közelebb viszik a szövetséget ahhoz, hogy év végétől ismét a bukaresti kormányban dolgozhasson az erdélyi magyarokért.
Az RMDSZ-szel kötendő választási megállapodástól várja a két erdélyi magyar politikai alakulat közötti helyzet normalizálódását az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke, Zakariás Zoltán. A politikus szerint több településen is helyi koalíciót kötnének.
Az önkormányzati képviselő- és polgármesterjelöltek kiválasztásával kapcsolatban Horváth Anna a Krónikának egyértelművé tette, hogy az elmúlt évtizedek gyakorlatához hasonlóan idén is helyi előválasztásokon kell kijelölni az induló jelölteket. Arról már a megyei szervezetek döntenek, hogy az előválasztás melyik módját választják: küldöttgyűlés, közgyűlés vagy urnás előválasztás alapján rangsorolják a jelölteket.
Az ügyvezető alelnök szerint a polgármesterek és az önkormányzati képviselők felelőssége az előttünk álló évtizedben is fontos. Ők nem csupán a települések gazdái, hanem a jövő formálói is. Elsősorban nem menedzserek, hanem elöljárók, ezért az RMDSZ nagy hangsúlyt akar fektetni kiválasztásukra.
Horváth Anna szerint településeinket a választásokon tudjuk megvédeni a szélsőséges román erőktől
Fotó: Beliczay László
2020-ban az RMDSZ két erdélyi szórványmegyében kötött helyi választási koalíciót román pártokkal. Kérdésünkre, hogy ennek lesz-e folytatása, Horváth Anna azt válaszolta, hogy ,,akkor kell átmenni a hídon, amikor odaérünk”, ezért az esetleges választási egyezségek jóváhagyásáról is csak akkor kell beszélni, amikor hasonló felmerül.
,,Ebben már megegyeztünk mind az Erdélyi Magyar Szövetséggel, mind pedig a Magyar Polgári Erővel. A konkrét helyi megállapodásokról és azok jóváhagyásáról a Szövetségi Állandó Tanács fog dönteni megfelelő időben – de ez technikai kérdés, amivel nekünk, közösségi vezetőknek kell foglalkozni, ez a magyar embereket kevésbé érdekli” – nyilatkozta portálunknak Horváth Anna.
Az erdélyi magyar közvélemény szemében a tét az immár többségében román lakosságú Marosvásárhely és Szatmárnémeti, illetve a két megye önkormányzatának megtartása ,,magyar kézben”.
Mindkét város kiemelt jelentőségű, és mindkét várost magyar polgármesternek kell vezetnie a következő ciklusban is – fogalmazott Horváth Anna, aki szerint Kereskényi Gábor az elmúlt 8 évben, Soós Zoltán pedig az elmúlt 4 évben bebizonyították, hogy jó gazdái Szatmárnémetinek és Marosvásárhelynek. Az ügyvezető alelnök szerint a két polgármester megmutatta, hogy olyan elöljárók, akik értik, mire van szüksége a helyi közösségnek, ezért 2024-ben a szatmáriak és a vásárhelyiek akkor döntenek jól, ha rájuk bízzák a munkát.
Horváth Anna hangsúlyozta, hogy az elmúlt bő három évben – amíg az RMDSZ kormányon volt –, nagy odafigyeléssel támogatták mindkét városvezetés fejlesztési terveit, és ez a szándék a következő években is változatlan marad..
Kérdésünkre, hogy a helyhatósági választások után milyen esély van a többségében románok lakta erdélyi településeken a magyar alpolgármesteri mandátumok megtartására, az RMDSZ ügyvezető alelnöke portálunknak elmondta:
,,Ez a magyar közösség erején és nem a román pártok jószándékán múlik. A választások összevonása azt is jelenti, hogy magas lesz a román részvétel, ezért ha meg akarjuk őrizni erőnket, befolyásunkat, és továbbra is magyar alpolgármestert akarunk településeinken, akkor mi magyarok az országos részvételnél nagyobb arányban kell szavazzunk” – nyomatékosította portálunknak a június 9-i választások tétjét Horváth Anna, az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke.
Ha kis mértékben is, de abszolút többséghez jutnának a koalíciós pártok, ha most rendeznék a parlamenti választásokat – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató szerdán nyilvánosságra hozott felméréséből.
Az RMDSZ elnöke szerint a romániai választások összevonása „nem változtat semmin”, a szövetség számára pedig a tét az erdélyi magyar érdek érvényesítése az idei megmérettetéseken.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!