Gőzerővel készülnek a helyhatósági választásokra. Kali István, az EMSZ frissen alakult marosvásárhelyi szervezetének vezetője és Zakariás Zoltán országos elnök sajtótájékoztatón
Fotó: Haáz Vince
Az RMDSZ-szel kötendő választási megállapodástól várja a két erdélyi magyar politikai alakulat közötti helyzet normalizálódását az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke, Zakariás Zoltán. Az RMDSZ parlamenti frakciójában tevékenykedő székelyföldi politikus szerint a helyhatósági megmérettetésen több településen is szeretnének választási koalíciót kötni a nagyobbik erdélyi magyar szervezettel, hogy eredményesebben lehessen képviselni a magyar érdekeket.
2024. február 23., 08:582024. február 23., 08:58
A június 9-én megrendezendő – összevont: helyhatósági és európai parlamenti – választásokig bő három hónap van hátra, ami gyors kampánystratégia kidolgozására ösztönzi az erdélyi magyar pártokat. Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) szempontjából a helyhatósági választások bírnak kiemelt jelentőséggel.
Az RMDSZ és az EMSZ csúcsvezetősége között folynak a tárgyalások, amit előreláthatóan március elején keretmegállapodással zárnak le az idei négy romániai választáson való együttműködésről. Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke a Krónikának elmondta, a megállapodás egyik tétje a helyhatósági választásokra vonatkozik. Arra törekszenek, hogy a különböző helyzetekre optimális megoldást találjanak a magyar képviselet erősítése érdekében.
„Az Erdélyi Magyar Szövetség a magyarság számarányának függvényében dönti el, hol indít saját polgármesterjelöltet, illetve önálló tanácsosi listát. Az eddigiekben bevált gyakorlatot követjük: a helyhatósági választásokon ott készülünk versenyre, ahol a magyarság többségben van. Ahol alacsonyabb számarányunk miatt veszélybe kerülhet a magyar településvezető mandátuma, nem indítunk önálló polgármester-jelöltet, a saját tanácsosi listáról viszont nem mondunk le” – fogalmazta meg portálunknak az EMSZ helyhatósági stratégiájának fő irányelvét a pártelnök.
Ilyen esetekre kompenzációs megegyezésre volna szükség az RMDSZ-szel. Ennek részleteiről még nem tárgyaltak, de az EMSZ elnöke szerint az egyeztetés a választásokon való részvétel valamennyi területére kiterjedne.
A párt számára igen fontos területnek számít az RMDSZ és az EMSZ között kötendő helyi választási koalíció. Az RMDSZ csúcsvezetősége e tekintetben eddig elutasító magatartást tanúsított az erdélyi magyar pártok irányába, arra hivatkozva, hogy nem köthet helyi választási koalíciókat. Zakariás szerint azonban az RMDSZ négy évvel ezelőtt, 2020-ban precedenst teremtett azzal, hogy Beszterce-Naszód és Hunyad megyében helyi szinten román pártokkal állapodott meg választási koalícióról. A pártelnök szerint ilyenformán okafogyottá vált a korábbi kifogás.
Ahol az önkormányzati választásokon a helyi magyarság részaránya elbírja a 7 százalékos választási büntetőküszöböt, szükség esetén választási koalícióban kell kiegyezzünk. Valószínűleg lesznek olyan települések Erdélyben, ahol sikerül ilyen megállapodást köztünk az RMDSZ-szel” – nyomatékosította portálunknak a székelyföldi politikus.
Zakariás Zoltán normalizálná pártjának az RMDSZ-hez fűződő viszonyát
Fotó: Haáz Vince
A parlamenti képviselő szerint egy ilyen megállapodás az önkormányzati mandátum teljes időszakára jótékony hatással lenne. Úgy véli, egy „életrevaló” koalícióban a magyar képviselet felszabadultan és eredményesebben tud dolgozni, hiszen közös csapatot képeznek. Az EMSZ vezetői abban reménykednek, hogy az EMNP és az MPP összefogásából alakult Erdélyi Magyar Szövetség jelenlegi tíz polgármestere mellé újak fognak felsorakozni a júniusi helyhatósági választásokat követően.
A látszat ellenére az EMSZ és az RMDSZ között továbbra sem felhőtlen a viszony. Habár csúcsvezetőségi szinten zajlanak a tárgyalások, a területi szervezetek mentén jelentős ellentétek húzódnak: ahol nem ellenséges, ott is fagyos a viszony.
A kisebbik erdélyi magyar politikai alakulat elnöke szerint a legnagyobb gondot az okozza, hogy a megyei tanácselnökök – elsősorban Maros, Hargita és Kovászna megye RMDSZ-es önkormányzati vezetői –
„A jelenség nem került be az országos kommunikációba, nem kapott médiavisszhangot, azonban kijelenthető, hogy polgármestereink kevesebb kormányzati forráshoz jutnak, mint RMDSZ-es társaik. Erről is tárgyalunk az RMDSZ csúcsvezetőségével, hogy a jövőre nézve normálisabb együttműködés alakuljon ki a két erdélyi magyar politikai formáció között” – mutatott rá portálunknak Zakariás Zoltán, aki ebből a szempontból is reményeket fűz az RMDSZ-szel kötendő megállapodáshoz.
Az RMDSZ keretében működő egykori Reform Tömörülés értékeit szeretnék tovább vinni az Erdélyi Magyar Szövetség, amely tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el kolozsvári tanácskozásán. Az EMSZ alelnökével, Toró T. Tiborral beszélgettünk.
Márciusig véglegesíti a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) az idei romániai választások kapcsán kötendő együttműködési megállapodást az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) – közölte Zakariás Zoltán pártelnök pénteken Marosvásárhelyen.
Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.
Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.
Alig félszáz lelkes református szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával a Kolozs megyei Noszolyon. Kató Béla erdélyi református püspök különleges alkalomnak nevezte a vasárnapi templomszentelést.
Meghalt vasárnap egy barcaszentpéteri siklóernyő-oktató, akinek repülés közben kikapcsolódott a felszerelése és lezuhant a magasból – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Medve támadt egy férfira Beszterce-Naszód megyében vasárnap.
Szabadlábon védekezhet Adrian Marţian, annak a három szentandrási testvérnek az apja, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd Szerbiában találtak meg a hatóságok.
Az iskolaelhagyás és analfabetizmus csökkentésére, az életre való nevelésre törekednek a csedregi BuKi Gyermekközpontban, ahol naponta több mint 40 hátrányos helyzetű gyereknek nyújtanak étkezési, tisztálkodási lehetőséget, segítséget a tanulásban.
2026 végére készülhet el a Lugos és Déva közötti autópályaszakasz hiányzó része – jelentette be szombaton Sorin Grindeanu közlekedési miniszter a Marzsina térségében található építőtelepen.
Vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak több, a román–magyar határ Csengersima-Pete (Petea) határátkelőjének román oldalán dolgozó határrendészt – jelentette pénteken a Szatmár megyei törvényszéki ügyészség tájékoztatása alapján az Agerpres hírügynökség.
A margittai bíróság pénteki döntése értelmében Béres Csaba, Székelyhíd jelenleg is regnáló, a június 9-ei választásokból vesztesként kikerülő, majd az újraszámolást követően egyetlen vokssal győzedelmeskedő RMDSZ-es polgármestere folytathatja munkáját.
szóljon hozzá!