A csendőrség jelen volt a korábbi gyergyóditrói lakossági megmozdulásokon is
Fotó: Beliczay László
Hosszas, szerteágazó folyamatnak ígérkezik a Gyergyóditróban dolgozó két Srí Lanka-i vendégmunkás körül kirobbant botrány rendőrségi és ügyészségi vizsgálata. A hatóságok szerint nemcsak azok ellen indulhat eljárás, akik a színes bőrű pékek miatt uszítottak, hanem azok ellen is, akik az erdélyi magyarokat gyalázták az interneten.
2020. február 13., 14:312020. február 13., 14:31
2020. február 13., 14:452020. február 13., 14:45
Túl sok részletet nem árulhatnak el a két hete folyó ditrói nyomozás részeredményeiről a Hargita megyei rendőrség illetékesei. Az intézmény sajtószóvivője, Gheorghe Filip a Krónikának annyit mondott, hogy az ügyészséggel együtt próbálják feltérképezni, kik voltak azok a hangadók, akik az egyszerű véleménynyilvánításon túl xenofób és rasszista módon uszítani kezdtek a Srí Lankából Gyergyóditróba érkezett vendégmunkások ellen.
Kérdésünkre, hogy azok ellen is vizsgálódnak-e, akik a Facebook közösségi oldalon névtelenségbe burkolózva támadták bőrük színe és idegen kultúrájuk miatt a hivatalos munkaengedéllyel rendelkező pékeket, a rendőrségi szóvivő igennel válaszolt. Mint kifejtette,
„Egyetlen betörő sem hagy névjegykártyát, esetenként még ujjlenyomatot sem, mégis, a legtöbbször sikerül megtalálnunk” – tette hozzá Filip.
Puskás Elemér, a település polgármestere nem tud arról, hogy a rendőrség kihallgatott-e ditróiakat vagy sem, az ombudsmani hivatal képviselőin kívül nála senki nem jelentkezett. Amint beszámoltunk róla, az elmúlt napokban a nép ügyvédje hivatala vizsgálódott a gyergyószéki nagyközségben, ahol az ombudsman megállapította, Puskás Elemér polgármester példaértékűen kezelte a helyzetet, és megfelelően látta el közvetítői szerepét.
A nép ügyvédje hivatalból kivizsgálást indított a Gyergyóditróban alkalmazott két Srí Lanka-i pék ügyével kapcsolatban, és azt állapította meg, hogy az ázsiai munkások megjelenése tulajdonképpen egy régebbi keletű konfliktust élezett ki a helyi pékség vezetősége és a volt alkalmazottak között.
Azt is meg szerettük volna tudni, hogy a rendőrség figyelme kiterjed-e azokra az internetes kommentelőkre, akik az ügy kirobbanása után tömegesen, és a lehető legalpáribb módon kezdték el pocskondiázni az erdélyi magyarságot. A rendőrségi illetékes előbb a hatóságok tárgyilagosságáról, az állampolgárokkal szembeni egyenlő bánásmódról próbált biztosítani, majd
„Mi mindenesetre feljelentést teszünk ellenük a rendőrségen is, a diszkriminációellenes hivatalnál is” – szögezte le érdeklődésünkre Puskás Elemér polgármester. Hiszen a ditrói botrány kirobbanását követően az erdélyi magyarokat pocskondiázó kommentáradatok jelentek meg a román hírportálok Facebook-oldalain is.
Fotó: Beliczay László
Mint várható volt, az uszító hozzászólások egy része a magyarellenességből szinte egymással versengő Dan Tanasă civil aktivista és Marius Paşcan parlamenti képviselő oldalain látott napvilágot.
A bejegyzésekből az is kiderül, hogy egyesek úgy vélik, ha az erdélyi magyarok „gyújtogatnak vagy megölnek néhány románt”, Magyarországra menekülnek, hiszen „ott senki, még az FBI sem találja meg őket”.
Az efféle vélemények már nem is jelentenek meglepetést, tekintve, hogy a megszólalók egyike szerint „a székely Bantusztánban a sovinizmus és rasszizmus általános”. Amennyiben a nyomozószerveknek sikerül a gyűlöletkeltést vagy a diszkriminációt valakire rábizonyítaniuk, a megnevezett bűncselekményért az illető hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható.
Nem enged a petícióban szereplő felszólításnak, és nem hajlandó bocsánatot kérni Ditró lakosságától a Srí Lanka-i vendégmunkásairól elhíresült pékség tulajdonosa, akinek az sincs ínyére, hogy a nyílt levelet nem fogalmazták meg románul is.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
5 hozzászólás