A „nagyszámú” magyarságra is rácsodálkozhat a világ a méltatlanul alulértékelt Kolozsváron

Kolozsvár

Kolozsvár Románia leglenyűgözőbb városa a Time Out szerint

Fotó: Facebook/Emil Boc

Kolozsvár bekerült a londoni alapítású Time Out globális utazási magazin egyik toplistájába, mégpedig az eddig méltatlanul alulértékelt, ezért 2025-ben felkeresésre ajánlott izgalmas európai turisztikai célpontok közé. A 21 csábító desztináció között kilencedikként említett Kolozsvár rövid leírásában a kincses város magyarságával is „eldicsekednek”.

Páva Adorján

2024. november 07., 14:292024. november 07., 14:29

Miközben a kontinens számos turisztikai helyszíne túlturizmussal küszködik, figyelmen kívül hagyott célpontok csak arra várnak, hogy felfedezzék őket – olvasható a Time Out portálján megjelent, Kolozsvárt is magában foglaló toplista felvezetőjében.

Kolozsvár a leginkább alulértékelt helyek között

A szerkesztők hangsúlyozzák, ők is kedvelik a hagyományos látványosságokat, viszont kijelentik: árnyoldaluk is van a nagy, nyüzsgő, bakancslistára való utazási célpontoknak. „Ha valaha is állt már egy órát sorban egy péksüteményért, egyetlen kávéra elköltötte napi költségvetését vagy három hónappal korábban kellett lefoglalnia egy múzeumi látogatást, akkor hozzánk hasonlóan Ön is jól ismeri, mi ez: ez a tömeg” – írják.

Megjegyzik, ezt a helyiek sem szeretik: ezért volt annyi turizmusellenes tüntetés a nyár folyamán, ezért növelik az idegenforgalmi adókat, ezért nehezítik meg új szállodák építését.

A magazin mindezek ismeretében olyan, 2025-ben „kihagyhatatlan” úti célokat ajánl, melyek minden elvárásnak megfelelnek, de „pluszban sokkal kevesebb ember iparkodik ugyanazokat a látnivalókat megnézni”.

„Tehát ha költséghatékonyan utazna, csendet keres vagy csak kétségbeesetten szeretne valami újat kipróbálni, ezek a leginkább alulértékelt helyek Európában, amelyeket a Time Out sokat utazó szerzői hálózata választott ki” – áll a felvezetőben.

A sorszámozott (alább közölt) lista montenegrói, dán, portugál, máltai, izlandi, bolgár, finn, norvég helyszínekkel indul, mígnem a 9. helyhez érünk, ahol a hófödte háztetők közül kimagasló templomtornyokat ábrázoló fénykép láttán Kolozsvárra ismerhetünk.

Kolozsvár, Erdély, magyarság

„Erdély legnagyobb városa meggyőzően bizonyítja, hogy Románia leglenyűgözőbb városa, ami a versenyt tekintve nem kis teljesítmény” – indítják a csábító ízelítőt. Amely szerint a díjnyertes Untold zenei fesztivál kapja a legtöbb „felhajtást”, „de ezen a helyen több van, mint egy hét elektronikus zene és féktelen mulatozás”.

Idézet
A belváros egy szabadtéri múzeum, amely az épített örökségen, emlékeken és egészen pompás templomokon keresztül meséli el a város és sok népének történetét (Kolozsváron él Románia legnagyobb számú magyar lakossága)”

– olvasható a magyarság számára hízelgő leírásban. Amely azonban nem felel meg a mai valóságnak: a 2021-es népszámlálási adatok szerint a kincses városban 33 603-an vallották magukat magyarnak, ami (továbbra is) kevesebb, mint a legnagyobb közösséggel büszkélkedő Marosvásárhely jelenleg hivatalosan 40 604 főt számláló magyarságánál. Sőt a kincses várost e tekintetben most már Sepsiszentgyörgy is megelőzi (34 678) a legutóbbi cenzus adatai szerint (mely során egyébként nagyon sokan nem jelölték meg etnikai hovatartozásukat).

Kolozsvár Galéria

Kolozsváron „több van, mint egy hét elektronikus zene és féktelen mulatozás”

Fotó: Facebook/Emil Boc

Kolozsvár egy időben valóban birtokolta a legnagyobb magyar közösséget számláló romániai város címet, ám Marosvásárhely már körülbelül az 1970-es évek végén „letaszította a trónról”. A kincses város a második világháborút követően vált éllovassá e tekintetben, azt megelőzően Nagyváradon élt a legtöbb magyar Trianontól számítva, a tágabb értelemben vett Erdélyt tekintve.

Kolozsváron 1977-ben még 86 ezer magyart tartottak nyilván (a lakosság 33 százaléka), Marosvásárhelyen ugyanekkor 82 ezret (63 százalék), 1992-ben pedig 75 ezret (23 százalék), illetve 85 ezret (51 százalék).

Ettől függetlenül figyelemre méltó, hogy a Time Out magazin rövid népszerűsítő leírásában külön kitérnek Kolozsvár magyarságára is.

Hogy aztán az egyetemistaéletet, a botanikus kertet, illetve a közelben található tordai sóbányát is megemlítsék. Utóbbira utalva felteszik a kérdést: „végül is milyen gyakran látogat el a bolygó egyik legszebb földalatti pontjára?”.

A leírás végén egy tippet is megfogalmaznak: a kolozsvári Állattani Múzeum „Európa egyik legszokatlanabb múzeumi élménye, és abszolút kötelező mindenkinek, aki akár csak futólag is érdeklődik a taxidermia (állatok kitömése, preparálása) iránt”.

Kolozsvár Galéria

A kolozsvári Állattani Múzeum „Európa egyik legszokatlanabb múzeumi élménye”

Fotó: Facebook/Állattani Múzeum - BBTE, Kolozsvár

Amint arról beszámoltunk, Erdély nem először jelenik meg neves nemzetközi magazin 2025-re vonatkozó toplistáiban: egy erdélyi város és túraútvonal is felkerült a világhírű National Geographic ismeretterjesztő médium 25 legjobb turisztikai célpontja közé, melyet a világutazók számára ajánlanak 2025-re nézve. Brassó és a Via Transilvanica „megtiszteltetését” tovább növeli, hogy az erdélyi látványosságok mellett csupán négy másik európai helyszín kapott helyet a listán.

korábban írtuk

Erdély a világ legjobb helyei között
Erdély a világ legjobb helyei között

Egy erdélyi város és túraútvonal is felkerült a világhírű National Geographic ismeretterjesztő médium 25 legjobb turisztikai célpontja közé, melyet a világutazók számára ajánlanak 2025-re nézve.

Európa legalulértékeltebb utazási célpontjai a Time Out 2025-ös toplistája szerint:

  1. Ulcinj, Montenegró
  2. Aarhus, Dánia
  3. Gerês, Portugália
  4. Gozo, Málta
  5. Vestmannaeyjar, Izland
  6. Plovdiv, Bulgária
  7. Levi, Lappföld, Finnország
  8. Bergen, Norvégia
  9. Kolozsvár
  10. Emilia-Romagna, Olaszország
  11. Tartu, Észtország
  12. Extremadura, Spanyolország
  13. Feröer-szigetek
  14. Vilnius, Litvánia
  15. Banja Luka, Bosznia-Hercegovina
  16. Imotski tavai, Horvátország
  17. Dordrecht, Hollandia
  18. Landes, Franciaország
  19. Scilly-szigetek, Nagy-Britannia
  20. Pamukkale, Törökország
  21. Ponza, Olaszország
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 05., csütörtök

Adócsalás elleni hadjárat Szatmárban, több ingatlant lefoglaltak

Három nap alatt 21 házkutatást hajtottak végre Szatmár megyei adócsalók ellen, biztosítási intézkedésként 714 ezer lej értékű ingatlanvagyont foglaltak le a hatóságok.

Adócsalás elleni hadjárat Szatmárban, több ingatlant lefoglaltak
2025. június 05., csütörtök

A csíksomlyói Fodor-ház udvarán felavatták Potápi Árpád János emléktábláját

Potápi Árpád Jánosnál a magyarsága nem járulékos elem volt, hanem a lényegadó karaktere, a nála tapasztalt nemzethűség a bukovinai székely gyökereiből is eredt – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csütörtökön Csíksomlyón.

A csíksomlyói Fodor-ház udvarán felavatták Potápi Árpád János emléktábláját
2025. június 05., csütörtök

Új útburkolati jelek okoztak fejtörést a sofőröknek

A szenzorokkal ellátott villanyrendőröket jelölik a friss festések, hogy a sofőrök tudják, hová kell állniuk várakozás közben.

Új útburkolati jelek okoztak fejtörést a sofőröknek
2025. június 05., csütörtök

Egyre többen repülnek Brassó és Budapest között, új németországi járattal bővül a vidombáki kínálat

A Wizz Air által 2024. július elején indított Brassó és Budapest közötti közvetlen repülőjáratok igazi sikernek bizonyultak: egyre többen utaznak repülővel a Cenk alatti város és a magyar főváros között.

Egyre többen repülnek Brassó és Budapest között, új németországi járattal bővül a vidombáki kínálat
2025. június 05., csütörtök

„Hogy az élet tovább menjen, meg kell menteni a sóbányát” – Riport a bányakatasztrófa sújtotta Parajdról (VIDEÓ)

Elkeseredett, szótlan emberek, reményvesztettség és a hatóságok titkolózása jellemzi a sóbánya tragédiája utáni helyzetet Parajdon. Miközben újságírók lepték el a település utcáit, a helybéliek arra várnak, hogy ne ők legyen a figyelem középpontjában.

„Hogy az élet tovább menjen, meg kell menteni a sóbányát” – Riport a bányakatasztrófa sújtotta Parajdról (VIDEÓ)
2025. június 05., csütörtök

Biztonsági, egészségügyi szempontból is legyenek körültekintőek a csíksomlyói búcsú zarándokai

A Hargita Megyei Mentőszolgálat idén is felkéri a csíksomlyói búcsúra érkező zarándokokat, hogy kellő körültekintéssel és megfelelő felkészüléssel vegyenek részt az eseményen, saját biztonságuk és egészségük megóvása érdekében.

Biztonsági, egészségügyi szempontból is legyenek körültekintőek  a csíksomlyói búcsú zarándokai
2025. június 05., csütörtök

Továbbra is magas a vezetékes víz sókoncentációja Maros megyében

Több mint 300 000 liter ivóvizet osztottak ki csütörtökig 16 Kis-Küküllő menti település lakosságának, miután a parajdi bányakatasztrófa nyomán a vezetékes víz emberi fogyasztásra alkalmatlan lett a magas sókoncentráció miatt.

Továbbra is magas a vezetékes víz sókoncentációja Maros megyében
2025. június 05., csütörtök

Tánczos: azonnali támogatást nyújtanak az árvízkárosultaknak, finanszírozzák a Korond-patak záportározóját

Tánczos Barna pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes bejelentette, azonnali támogatást kapnak a Kovászna megyei árvízkárosult települések, az RMDSZ kérésére finanszírozást biztosítanak a Korond-patak záportározójára.

Tánczos: azonnali támogatást nyújtanak az árvízkárosultaknak, finanszírozzák a Korond-patak záportározóját
2025. június 05., csütörtök

Parajd: a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, a régi bányánál elkerülhetetlen a beomlás

Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint – közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.

Parajd: a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, a régi bányánál elkerülhetetlen a beomlás
2025. június 05., csütörtök

Csíksomlyói búcsú: 300 ezer zarándokot várnak, adománygyűjtést hirdettek a háromszéki árvízkárosultak megsegítésére

Mintegy háromszázezer zarándokot várnak pünkösd szombatján az idei csíksomlyói búcsúba, amelyre a gyalogos zarándokok védelmében útlezárásokkal és biztonsági intézkedésekkel készülnek a szervezők.

Csíksomlyói búcsú: 300 ezer zarándokot várnak, adománygyűjtést hirdettek a háromszéki árvízkárosultak megsegítésére