Zakuszka – mindenki másképp csinálja

Zakuszka – mindenki másképp csinálja

Fotó: Krónika

RECEPT Bármennyire furcsának tűnik, az Erdély-szerte is közkedvelt zakuszka nem magyar, nem román, nem szláv, hanem örmény eredetű. Erdélybe Moldván keresztül került be a finom, laktatós eledel, amit köretként, húsok mellé, de főételként is fogyaszthatunk: kenyérre kenve reggeli- vagy vacsoraként tálalhatjuk.

Gazda Árpád

2007. szeptember 21., 00:002007. szeptember 21., 00:00

Alacsony kalóriatartalma miatt kedvenc eledele lehet a fogyókúrázóknak is.

Elkészítése viszonylag egyszerű, kezdő háziasszonyok is próbálkozhatnak vele. Amíg kifő, mindvégig kavargatni kell, ám ez a kellemetlenség áthidalható, ha olyan edényben teszszük fel főni, amelynek az alja többrétegű. Az erdélyi zakuszkának rengeteg változata van, sőt két azonos ízű zakuszka nem is létezik, hiszen minden háziasszony másképp készíti és fűszerezi. Kiváló minőségű, szép, érett zöldséget válasszunk, hiszen ez az előfeltétele annak, hogy a télire eltett eledel sokáig elálljon. A zöldségféléket alaposan mossuk meg, és vigyázzunk a használt konyhaeszközök tisztaságára. A befőttes üvegeket és üvegtetőket alaposan, mosogatószeres vízben mossuk át, forró vízzel öblítsük ki, és így tegyük száradni. Nem árt, ha az utolsó öblítővízbe kiskanálnyi szalicilt teszünk. Jó tudni, hogy a zakuszka akkor készült el, ha a tetejére feljött az olaj. Ha válogatott zöldségből készült, és alaposan kifőztük, tartósítószer nélkül is eláll.

Gombás zakuszka

Hozzávalók: 5 kg húsos paprika, 3 kg paradicsompaprika, 2 kg sárgarépa, 3 kg gomba, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befőzőpor.

Elkészítése: A gombát sós vízben megfőzzük, leszűrjük majd vékony csíkokra vágjuk. A paprikát és a paradicsompaprikát megsütjük, a héjától és a magházától megtisztítjuk és azt is csíkokra vagdaljuk. A sárgarépát megpucoljuk, és nagylyukú reszelőn lereszeljük, az olajban megdinszteljük. Ha a sárgarépa megpuhult, hozzáadjuk a csíkokra vágott gombát, paprikát és paradicsompaprikát, majd a paradicsompürét. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, ha savanyúnak találjuk kevés cukrot is adhatunk hozzá. Miután a tűzről levettük, hozzákavarjuk a befőzőport. Forrón üvegekbe rakjuk, ledugaszoljuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Babos zakuszka

Hozzávalók: 3 kg paradicsompaprika, 2 kg csöves paprika (kápia), 1 kg húsos paprika, 1 kg hagyma, 1 kg nagy szemű fejtett bab, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befőzőpor.

A fejtett babot sós vízben megfőzzük, vigyázzunk, hogy ne főzzük túlságosan puhára, mert szétfőhet a zakuszkában. A paprikát megsütjük, lehéjazzuk, és apróra vagdaljuk, vagy ledaráljuk. A hagymát ledaráljuk, az olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a paprikát, majd a megfőtt babot. Készíthetjük úgy is, hogy a bab felét ledaráljuk, másik felét szemesen hagyjuk. Végül hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket, majd addig főzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Miután a tűzről levettük, hozzáadjuk a befőzőport, ledugaszoljuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Padlizsános zakuszka – örmény recept

Hozzávalók: 5 kg padlizsán lesütve, lehéjazva, 5 kg paradicsompaprika, 1,5 kg paprika lesütve, lehéjazva, 1 kg hagyma, 3 kg paradicsom leve, 1,5 l olaj, só, bors, babérlevél, 1 kiskanál szalicil vagy nátriumbenzoát.

A hagymát ledaráljuk, és az olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a ledarált paprikát, és a fakéssel összetört padlizsánt. Végül a három kiló paradicsom levét és a fűszereket. Az egészet addig dinszteljük, amíg az olaj feljön a tetejére. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Padlizsános zakuszka – mézzel

Hozzávalók: 6 kg padlizsán, 4 kg érett paradicsompaprika, 1,5–2 kg zöldpaprika, 1 kg hagyma, ízlés szerint néhány cikk fokhagyma, 2-3 sárgarépa, 6 dl olaj, fél kiló sűrített paradicsom, só, szemes bors, babérlevél, egy-két evőkanálnyi méz.

A padlizsánt megsütjük, héját lehúzzuk, húsát fakéssel összetörjük. A hagymát, sárgarépát megtisztítjuk, a paprikákat kicsumázzuk, majd húsdarálón az egészet megőröljük. A sorrend lehetőleg a következő legyen: először a hagymát daráljuk le – ez kerül elsőként a felmelegített olajba, az üvegesedni kezdő hagymára ráöntjük a megdarált sárgarépát, majd a darálás ütemében a paprikát és paradicsompaprikát. Gyakori kevergetés mellett összefőzzük. Közben fűszerezzük, maréknyi szemes borsot szórunk, bele, négy-öt babérlevelet, befőzéshez használatos durva sót és a mézet. Amikor a sárgarépát és paprikát elég puhának érezzük, beleöntjük a padlizsánt, majd a paradicsomsűrítményt és húsz percig kevergetve főzzük, amíg az olaj kezd kicsapódni a tetején. Két csapott kávéskanálnyi szalicilt elkeverünk benne. Melegen tesszük üvegekbe a masszát, és száraz dunsztban tartjuk kihűlésig.

Téli saláta

Hozzávalók: 2 kg sárgarépa, 1-1 kilónyi petrezselyem és zeller, 2 kiló paradicsompaprika, 3 kg zöldparadicsom, 1 kiló hagyma, só, szemes bors, borecet, kevés cukor, babérlevél.

A zöldparadicsomot apró kockákra vágjuk, és fél borospohárnyi sóval összekeverve másnapig állni hagyjuk. A többi nyersanyagot szintén kockára vágjuk. Fél liter vizet 4-5 evőkanál ecettel, három evőkanál cukorral és jó borospohárnyi olajjal felfőzünk, egy lobbanás után sorra beletesszük a felvágott sárgarépát, zellert, petrezselymet, és félig megfőzzük. Hozzákeverjük a hagymát és a kézzel jól kicsavart zöldparadicsomot, majd az apróra vágott paradicsompaprikát. Még öt percig főzzük. Forrón üvegekbe rakjuk, és száraz dunsztba tesszük. Télen egy-egy üveget kibontva, két-három megfőzött és szintén kockára vágott burgonyával és majonézzel összekeverve tálaljuk hidegen salátának vagy feltétnek hús mellé.

Zakuszka – egyszerűen

Hozzávalók: 5 kg padlizsán, 1 kg hagyma, 5 kg paradicsompaprika, 1 közepes üveg sűrített paradicsomlé, só, bors, 8 dl olaj.

A padlizsánt megsütjük, meghámozzuk, lehetőleg egy-két nappal a befőzés előtt, különben egyetlen nap nem lesz elég a zakuszka elkészítéséhez. A hagymát meghámozzuk, ledaráljuk, 4 dl olajjal üvegesre pirítjuk. Beletesszük a megmosott, megtisztított és ledarált paprikát, és hagyjuk puhulni, illetve elfőni a levét. Végül hozzáadjuk a fölvágott padlizsánt és a paradicsomot, valamint a maradék olajat, ízlés szerint ízesítjük, és gyakran kavargatva sűrű masszává főzzük össze. Ha történetesen nagy mennyiségű zöldpaprikánk van, abból is főzhetünk zakuszkát, és mintegy két kiló darált sárgarépával enyhíthetjük a zöldpaprika „vadabb” ízét. Csipetnyi szalicilt szórunk a tetejére, és száraz dunsztba tesszük. n Összeállításunk szerzői: Jakab Márta, Jánossy Alíz, Rostás-Péter Emese

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)