Színes tulipánok díszítik áprilisban a jellegzetes gömbszerkezetekről felismerhető zsibói botanikus kertet
Fotó: Bede Laura
A kellemesen meleg időt és a húsvéti munkaszüneti napokat kihasználva célul tűztük ki a Vasile Fati Botanikus Kert felfedezését. Megannyi növényfajjal ismerkedhettünk meg, sőt még teknősöket, méretes halakat, őzeket, szarvasokat is megcsodálhattunk Zsibón. A Szilágy megyei létesítmény kapuján belépve ugyanakkor a barokk és klasszicista stílus ötvözésével 1779 és 1796 között felépített Wesselényi-kastély látványa is a látogatók elé tárul.
2025. április 24., 07:592025. április 24., 07:59
Kissé göröngyös út vezet a kincses várostól 87, Zilahtól 26 kilométerre lévő Zsibóra, ugyanis az A3-as autópálya Magyarzsombor és Vaskapu (Alsóegregy) közötti részéhez építőanyagot szállító, a helyiek által „nagy sárgáknak” nevezett teherautók súlya az aszfalt mindkét szélét lemorzsolta, a kátyúk miatt pedig helyenként csak szlalomozva lehet haladni Bánffyhunyad irányából.
a bejárattal szemben ugyanakkor ingyenes parkolási lehetőséget biztosítanak.
„Távoli vidékekre” is kalandozhatunk a kert kapuján belépve
Fotó: Bede Laura
A Szilágy megyei létesítmény kapuján belépve április vége felé elsőként a lassan elnyíló magnóliák és a számtalan színben pompázó tulipánok látványa fogadja a 20 lejes jegyet váltó látogatókat (diákok és nyugdíjasok 10 lejért, 3 év alatti gyerekek és mozgáskorlátozottak ingyen mehetnek be).
A Wesselényi-kastély hajdani angolkertjét 1968-ban alakította botanikus kertté Vasile Fati, a nemesi lakban működő zsibói líceum biológiatanára. Az 1968–1970 között megvalósított első, 110 négyzetméter alapterületű melegház építésénél még a középiskola diákjai, tanárai és az iskola személyzete segédkezett. A ’70–’80-as években pedig megépült a két jellegzetes gömb is, melyekben most „égig érő” pálmafákat lehet megcsodálni. Az évek során a szakemberek egyre több növényfajtát gyűjtöttek, megtanulták szaporítani az orchideákat, jelenleg pedig közel hétezer növényfajt tekinthetnek meg az érdeklődők.
Az üvegházakban trópusi növények kaptak helyet
Fotó: Bede Laura
A kert különböző szektorokba van felosztva, ezekben valamilyen szempontok szerint csoportosították a növényeket. A harminchektáros területen különféle üvegházak, japánkertek, dísznövényesek, rózsások találhatók, különlegességként pedig akváriumkomplexum, vadaspark, madárház is megtekinthető. A látogatók a háromnyelvű – román, angol és magyar – tájékoztató pannóknak köszönhetően többet megtudhatnak a különböző fajok élőhelyéről, felhasználásáról, jellegzetességeiről.
Román, angol és magyar nyelvű leírásból tájékozódhat a látogató
Fotó: Bede Laura
Teknőssereg fogadja a kíváncsi látogatókat
Fotó: Bede Laura
Az üvegházakban pedig bár lassú, de kis mozgás is megfigyelhető, ugyanis némelyik részlegen teknősbékák fogadják a látogatókat, tovább haladva az akváriumokhoz viszont már olyan gyorsasággal úsznak a méretes halak, hogy alig lehet éles fényképet készíteni róluk.
A szélsebes halak egy fotó erejéig sem állnak meg
Fotó: Bede Laura
A melegházakból kilépve a messze elnyúló kert látványa terül elénk, a sétányokon végighaladva pedig megcsodálhatjuk a békáktól hangos tavakat, a rózsaszín fátyolos japánkerteket és a változatos növényfajokat. Néhány perces sétát követően már a botanikus kert újabb barátságos lakói, a szarvasok és őzek fogadnak minket, a színpompás tollazatú fácánok és pávák szemügyre vétele után pedig lassan vissza lehet kanyarodni a sétányokon, és megtekinteni a jobb napokat is megélt Wesselényi-kastélyt.
A Wesselényi-kastély csak kívülről tekinthető meg
Fotó: Bede Laura
Az 1779 és 1796 között felépített kétszintes nemesi lak romló állagára tavaly januárban hívta fel a figyelmet a volt tulajdonos. Janicskó András akkor a Krónika megkeresésére elmondta, hogy a kastély eladása előtt évente 50-100 ezer eurót költött a műemlék épület őrzésére, állagmegőrzésére, udvarának kaszálására, a tulajdonjogért folyó pereskedés azonban nem tesz jót a kastélynak, s ha nem történik változás, előbb-utóbb összedől.
Egyre rosszabb állapotban van a műemlék épület
Fotó: Bede Laura
Romló állapotának jeleit húsvéti látogatásunk alkalmával is tapasztaltuk, a teljes egészében vaskordonokkal elkerített épületről helyenként omladozott a vakolat, megkopott a festék. Pedig az impozáns épületet Erdély egyik legszebb barokk kastélyának tartják, mai formáját idősebb Wesselényi Miklós idejében nyerte el, a nemesi lak melletti lovardát is ő építtette 1771-ben. A lószobrot, amely az istálló falán látható, Johannes Nachtigall faragta. A Wesselényiek büszkesége volt a messze földön híres zsibói ménes, amely apáról fiúra szállt.
Az államosítás után teljesen megváltoztatták a kastély belsejét. Díszítő elemeit, ablak és ajtófélfáit, a faborítást leverték. Mindent elloptak, ami mozdítható volt: bútorokat, kályhákat, festményeket és dísztárgyakat, Franz Neuhauser festményeit pedig lemeszelték – olvasható a Kastély Erdélyben ismertetőjében.
Erdély egyik legszebb barokk kastélya
Fotó: Bede Laura
A kastély államosítás előtti utolsó tulajdonosa Teleki Artúrné Wesselényi Ilona volt. Az ő leszármazottja, a Szilágysomlyón élt Janicskó (született Teleki) Éva 17 éven át pereskedett az örökség visszaszerzéséért. 1997-ben az állam az épületért csekély összegű kártérítést fizetett, amit a család visszafizetett az államnak, amikor a törvények módosítása nyomán a természetbeni visszaszolgáltatásra is lehetőség nyílott. A restitúcióról végül 2012 tavaszán hozott jogerős ítéletet a bíróság. Janicskó András azt követően döntött a kastély eladásáról, hogy belátta, az épület felújítása, karbantartása meghaladja anyagi lehetőségeit.
A volt tulajdonos szerint nem tesz jót a zsibói Wesselényi-kastélynak a tulajdonjogáért folyó pereskedés. Janicskó András a Krónikának elmondta, a kastély eladása előtt évente 50-100 ezer eurót költött a kastély őrzésére, állagmegőrzésére.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Bár a kormány oktatási válságkezelő intézkedéseit még nem hirdették ki hivatalosan, a pedagógustársadalomban és az iskolákban már most érezhető a bizonytalanság.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
szóljon hozzá!