Vigyázni szemünk világára

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Október második csütörtöke – idén október 9. – a Látás Világnapja. A megemlékezést 1998-ban kezdeményezték, 2000 óta az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) és a vakság megelőzésére alakult nemzetközi ügynökség (IAPB) Látás 2020: a látás joga jelszóval meghirdetett együttes akcióprogramjának keretében tartják meg. Az idei világnap fő témája az öregedő szemek egészségének megőrzése.

Gazda Árpád

2008. október 10., 00:002008. október 10., 00:00

Minden ötödik percben megvakul egy felnőtt

A vakság és a gyengén látás kialakulása az esetek 80 százalékában megelőzhető, illetve hatásosan kezelhető. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének célja, hogy 2020-ra az egész világon felszámolják a megelőzhető vakságot. A statisztikák szerint ugyanis a Földön minden ötödik percben megvakul egy felnőtt, és minden percben egy gyermek – ha a világtalanok száma a jelenlegi tempóban gyarapszik, 2020-ban eléri a 75 milliót. A WHO adatai szerint jelenleg 45-50 millióra tehető a vakok és további 125-135 millióra a gyengén látók száma. A szembetegségek 90 százalékban a fejlődő országok lakóit sújtják, elsősorban a szegénység okozta vitaminhiány, illetve a szemüveg és az orvosi ellátás hiánya miatt. Felmérések bizonyítják, hogy az emberek több mint 50 százalékának lenne szüksége valamilyen látáskorrekcióra.

A megelőzés szerepe

A felmérések szerint a vakság okai között első helyen az úgynevezett időskori makulaelfajulás – nem gyógyítható, súlyos szembetegség – áll, második helyen a cukorbetegség szemészeti szövődményeit, harmadik helyen a rövidlátóságot, negyedik helyen pedig a zöldhályog miatt bekövetkezett vakságot tartják számon. Mint az Egészségügyi Világszervezet hangsúlyozta, a megelőzésnek, a szűrésnek, a gyógyításnak mind a négy betegség esetében kiemelt népegészségügyi célnak kell lennie.

Hírösszefoglaló

 

Időskori látásromlás

Az emberek többsége azt hiszi, természetes, hogy az évek múltával az idős emberek egyre rosszabbul látnak, pedig ez betegség: a fejlett világban ma az időskori vakság leggyakoribb oka a retina foltos, makuláris elfajulása. Olyan, amelyet ma még nem lehet teljesen kigyógyítani, de bizonyos speciális vitaminokkal lassítani tudnak. A kockázati tényezők közé tartozik a dohányzás, az elhízás, a nemi hovatartozás – a betegség nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál – és a nem megfelelő táplálkozás.

Az idősek leggyakoribb szembetegsége

Az iparilag fejlett országokban a 65 év felettiek leggyakoribb szembetegsége az időskori makuladegeneráció (AMD), amely világszerte 150 millió embert érint, a 65 év feletti európai lakosok több mint felénél kimutathatók a betegség tünetei. Az AMD korai tünetei szemészeti vizsgálattal már akár 40 év körül is fellelhetők. Ha a sárgafolt sorvadását diagnosztizálják, többnyire lehetőség adódik a folyamat lassítására. A szemészek azt javasolják, hogy minden lehetőséget meg kell ragadni a megelőzésre, mert az élethez szükséges információk 80 százalékát a szemünk szolgáltatja. Ha egy valaha látó ember veszti el lassan a szeme világát, fokozatosan meg kell tanulnia újra élni, és más érzékszerveit felhasználni.

Egy felfedezés – közelebb a gyógyuláshoz

Brit kutatók olyan génmutációt fedeztek fel, amely kapcsolatba hozható ezzel az elváltozással. Ez a betegség gyógyításához is közelebb vihet. A brit Lancet című orvosi szakfolyóirat on-line változatában jelent meg Sarah Ennis és Andrew Lotery kutatási eredménye. A Serping1 nevű gén hat variánsáról derítették ki, hogy összefüggésbe hozhatók az időskori makuláris degenerációval (AMD). A Southampton Egyetem munkatársai  brit és amerikai pácienseket vizsgáltak. A Serping1 gén olyan fehérjék termelődéséért felelős a szemben, melyek részt vesznek az idegen anyagokat és fertőzéseket eltávolító rendszer működésében. A diagnosztizált páciensek 90 százalékánál az elfajulás úgynevezett száraz változata jelentkezik, melyre jelenleg nincs kezelési mód. A nedves AMD esetében új vérerek képződnek az ideghártya alatt, melyekből vér és folyadék szivárog. Ez a szivárgás végleges károsodást hoz létre a retinasejteken. A nedves AMD kezelésére van korszerű szer.

Az időskori makuladegeneráció

Az időskori makuladegeneráció a vakság egyik leggyakoribb oka, alapvetően két formája van: a „száraz” és a „nedves” forma. A száraz formát a látóhártya sorvadásos jelenségei uralják. A romlási  folyamat lassúbb, mint a „nedves” formánál. A nedves formában rendellenes érburjánzás jelenik meg a látóhártya alatt, vérzések és vizenyő jelenik meg, a látás gyors romlását okozva. Általában hegesedést és maradandó, jelentős látásromlást okoz.

Étrenddel szemünk egészségéért

Karotinszármazékok: ezek a sárga vagy vörös festékanyagok kiváló antioxidánsok, és a látáshoz nélkülözhetetlen A-vitamin előanyagai. A-vitamint állati forrásból „készen” is kaphatunk, vagy bizonyos karotin-tartalmú növényi táplálékokból szervezetünk állíthatja elő. Az A-vitamin alapvető fontosságú a szem egészséges működéséhez, hiányában farkasvakság, azaz az éjszakai látás romlása jöhet létre, amely kezelés nélkül a szem kiszáradásához, a szaruhártya kifekélyesedéséhez és akár vaksághoz is vezethet. Kiváló A-vitamin-forrás a tőkehalmáj-olaj, a máj, a sárgarépa, a vaj, a burgonya, a kelkáposzta. (A dohányzás és az alkoholfogyasztás csökkenti a szervezet számára hasznosítható A-vitamin mennyiségét, ezért ilyenkor még többet kell fogyasztani A-vitamin-tartalmú élelmiszerekből.)

Legújabban két karotinszármazék, a lutein és a zeaxantin szerepére derült fény az időskori makuladegeneráció és a szürkehályog megelőzésével kapcsolatban. Ez a két anyag felel a szem éles látásért felelős területe, a sárgafolt (vagy orvosi nevén makula) védekező rendszerét alkotó pigment sűrűségéért. Részben az étrenddel, és esetleg táplálékkiegészítők formájában lehet biztosítani a szervezet számára szükséges mennyiséget. Nagy mennyiségben tartalmaznak luteint és zeaxantint a zöld színű, leveles zöldségek, mint a spenót vagy a káposzta, de a brokkoli, a borsó, a kelkáposzta, a kelbimbó, a kukorica és a tojássárgája is jó források. Ezekből az ételekből tanácsos minél többet fogyasztani nyersen vagy párolt formában. (A naponta szükséges 6 mg-nyi luteint pl. 5 deka spenót fedezi.)

C-vitamin: ez a vitamin kétféle módon is hozzájárul a szem egészséges működéséhez: egyrészt antioxidánsként véd a szürkehályog és az időskori makulabetegség kialakulása ellen, másrészt csökkenti a szem belső nyomását, így véd a zöldhályog ellen is, illetve enyhíti a már kialakult betegség súlyosságát. Nagy mennyiségű C-vitamin található a zöldpaprikában, a citrusfélékben, a kelkáposztában, a brokkoliban, az eperben és a málnában. Legideálisabb nyersen fogyasztani ezeket a gyümölcsöket/zöldségeket, mert főzéskor a magas hőmérséklet hatására jelentősen csökken az élelmiszerek vitamintartalma.

E-vitamin: ez is egy antioxidáns, feltehetően kiemelkedő szerepe van a szürkehályog és a makula időskori megbetegedéseinek megelőzésében. A napraforgó magja, a mandula, a mogyoró és az amerikai mogyoró tartalmaz nagy mennyiséget belőle. Sok E-vitamin található továbbá a teljes kiőrlésű gabonákban, növényi olajokban és a tojásban is.

Cink: ez egy ásványi anyag, szerepe van az A-vitamin hasznosításának folyamatában és a szabad gyökök elleni küzdelemben. Segít megelőzni a makula betegségeit és a farkasvakságot. Különféle húsokban, tejtermékekben, teljes kiőrlésű gabonafélékben található nagy mennyiség belőle.

Szelén: szintén egy ásványi anyag, amely segít a szervezetnek hasznosítani az antioxidánsokat. Mogyoró, élesztő és a tenger gyümölcsei (pl. kagyló) tartalmaznak sok szelént.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás