A sztrapacskát szinte mindenki szereti, ami nem is csoda, hiszen ellen lehet-e állni az olvadó sajttal krémessé vált tésztának, amelyen gazdagon pihennek a pirított szalonnapörcök?
2014. március 28., 22:022014. március 28., 22:02
A sztrapacska vélhetően a 17. század végén, a 18. század elején jelenhetett meg a szlovák gasztronómiában. Ekkortájt vált kedveltté a krumplival dúsított tészta, a halušky, amelyet többféle ízesítéssel készítenek mind a mai napig.
A savanyú káposztás galuska mellett a juhtúrós tészta, azaz a bryndzové halušky a legismertebb és a legelterjedtebb. A bryndzával kevert tészta lelke ugyan a juhtúró, de nagyon fontos az is, hogy milyen alapanyagokból készül maga a tészta. Ezzel kapcsolatban alapvetően két ellentétes táborra osztható a sztrapacskakészítők köre, van, aki szerint a krumpli és a liszt mellett tojást is igényel a tészta, míg a másik csoport szerint a klasszikus változat tésztájában semmi keresnivalója a tojásnak. Ezenkívül fontos kritérium, hogy milyen krumpliból készítjük, és hogyan szaggatjuk ki a tésztát.
A legtöbb receptben nyers, reszelt krumplival elkevert tésztával dolgoznak, de néhány receptben – amely az olasz gnocchival mutat rokonságot – a megfőzött, majd összetört krumplival dolgozzák össze a lisztet, s így születnek a formailag a mi nokedlinkre emlékeztető galuskák. A galuska készítésének módja szintén fontos kérdés.
A legtöbben az lábasra illeszthető, spatulával működő nokedliszaggató segítségével készítik a tésztát, míg sokan úgy vélik, hogy az az igazi, amikor a vizezett deszkára halmozott tésztát késsel kaparják/vágják bele a lobogó vízbe. A homogénebb tészta elérése érdekében célszerű minél apróbbra reszelni a krumplit. A reszelő mellett jó szolgálatot tehet a daráló is. Ha nagyon vizes a krumpli, akkor érdemes egy kicsit kinyomkodni.
Akármennyire macerás is a nyers krumplival való munka, mindenképpen megéri. Az enyhén sós vízben kifőzött galuskákat ugyanis már csak szűrni kell, majd összeforgatni a lágy juhtúróval s az előre lepirított szalonna zsírjával.
Ha nem elég meleg a tészta, akkor egy serpenyőbe, a szalonnasütésből visszamaradt zsírba tegyük bele a túrót, és közepes láng mellett hagyjuk, hogy megfolyósodjon, majd így adjuk a tésztához. Abban az esetben, ha túl intenzívnek ítéljük a túró ízét, melegítés közben adhatunk hozzá egy kis tejfölt vagy akár tejszínt, sőt 1-2 gerezd összenyomott fokhagyma is dukál bele.
Bryndzové halušky
Hozzávalók: 80 dkg krumpli, 45 dkg finomliszt, 1 tojás, 2 evőkanál zsír, 30 dkg házi juhtúró, 2 gerezd fokhagyma, 3 ujjnyi zsírszalonna, só.
Elkészítés: A lisztet egy tálba kimérjük, hozzáadjuk a tojást és a zsírt, majd a krumplit meghámozzuk, és kis lyukú reszelőn lereszeljük. Hogy ne barnuljon meg, folyamatosan belekeverjük a lisztbe. Amikor összeállt a tészta, nagyjából 20 percet hagyjuk pihenni. Eközben felkockázzuk a szalonnát, és közepes lángon kipirítjuk belőle a zsírt.
A zsír nagyját eltesszük a hűtőbe, egy keveset a serpenyőben hagyunk. A serpenyő alatt takarékon hagyjuk a lángot, és 2 fokhagymagerezdet belenyomunk. Vizet forralunk, sót hintünk bele. A tésztát nokedliszaggatóval beleszaggatjuk a vízbe (kicsit tovább kell főzni, mint a nokedlit a nyers krumpli miatt), majd a kifőtt tésztát egy szűrőkanál segítségével a serpenyőbe szedjük. Amikor az összes kifőtt, ráteszszük a juhtúrót, és alaposan átforgatjuk. Tejföllel, pörccel a tetején tálaljuk.
Savanyú káposztás sztrapacska
Hozzávalók: 50 dkg savanyú káposzta, 1 közepes fej hagyma, 3-4 nagyobb burgonya, 3 db egész tojás, liszt szükség szerint, 10 dkg füstölt szalonna, só.
Elkészítés: A savanyú káposztát kimossuk, kinyomkodjuk, és apróbbra vagdossuk. A füstölt szalonnát apró kockára vágjuk és kisütjük, a pörcöt félrerakjuk. A szalonnazsír egy részét használjuk az apróra vágott hagyma dinszteléséhez, majd a savanyú káposztát rádobjuk a hagymára, megpároljuk.
A krumplit apró lyukú reszelőn lereszeljük, a tojásokat ráütjük, és annyi liszttel keverjük össze, hogy nokedlisűrűségű tésztát kapjunk. Ezt forró sós vízbe kanállal beleszaggatjuk, és mikor a víz tetejére feljönnek a galuskák, tésztaszűrővel kiszedjük. A kifőtt galuskát a szalonna zsírjába szedjük, majd a káposztával összekeverjük. A sztrapacska tetejére szórjuk a tepertőt. Melegen tálaljuk.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!