Fotó: MTI
Teljes jogkörű életmódra próbálja ösztönözni sorstársait néhány, tolókocsiba került székelyföldi és anyaországi fiatal. Közülük az egyik szépségversenyen, a másik a 2018-as téli paralimpián készül részt venni.
2017. február 19., 12:572017. február 19., 12:57
Nem sajnálni, hanem elfogadni kell a tolókocsiba került személyeket; ehhez viszont nekik is arra kellene törekedniük, hogy minél teljesebb jogkörű életet éljenek – nagyjából ez az üzenete annak a népszerűsítő kampánynak, melyet a Miss Spinner Kárpát-medencei szépségverseny budapesti szervezői és a marosvásárhelyi Ortoprofil cég próbál közvetíteni.
A belülről jövő szépség értéke
A magyarországi Kazány Tibor 2013 óta szervez szépségversenyeket tolószékben lévő lányok, asszonyok számára. Az anyaországi fogadtatáson felbuzdulva, a fiatalember, aki rokkantként maga is tolókocsiba szorult, a versenyt kiterjesztette a teljes Kárpát-medencére. Nemcsak a határokat bontotta le, a nemzetiségi korlátokat is. A Miss Spinner vetélkedővel egy olyan platformot szeretne teremteni, amelynek segítségével a testi fogyatékkal élők megmutathatják, hogy az igazi szépség belülről fakad. Ugyanakkor üzennének is a még mindig elfogult, visszautasító társadalomnak.
„Vannak, akik hátrányos helyzettel indulnak. És vannak, akik baleset következtében jutnak ide. Viszont ez nem jelenti azt, hogy a tolókocsiban élő személyeket ki kell pöckölni a társadalomból. Ellenkezőleg, a társadalom szerves részeivé kell őket tenni. Az idei szépségversenyünkkel az integrációnk fontosságára és az akadálymentesítésre szeretnénk felhívni a figyelmet” – mondja. A Kazány és csapata által szervezett Miss Spinner semmivel sem másabb, mint egy „igazi szépségverseny”. A nyolc döntőst itt is több tíz jelentkezőből választják ki, egyhetes tatai felkészítőre küldik, ahol több szakember veszi kezelésbe, közben támogatókkal és különböző karitatív szervezetekkel hozzák össze őket.
Román lány a legszebb magyarok között
Paula Hadarag másodjára készül szerencsét próbálni a budapesti megmérettetésen. A magyarul is nagyon szépen beszélő marosvásárhelyi lány ezelőtt három évvel egyszer már bejutott a legjobbak közé, és a második hellyel tért haza. „Életem egyik legszebb, legérdekesebb tapasztalata volt, éreztem, hogy mindenki rám, ránk figyel” – állítja a román lány, aki megtapasztalta, hogy nemzetisége nem gördített akadályt a magyar fővárosban. Paula arra biztatja az ő helyzetében lévőket, hogy merjenek nagyot álmodni, bízzanak önmagukban, és nevezzenek be az idei versenyre.
Kimozdulni, és nem a halált várni!
A maroshévízi Florin Mîndrut sokan a Vocea României tehetségkutató versenyből ismerhetik. A negyvenéves fiatalember, aki életének immár több mint felét tolókocsiban töltötte, most újabb kihívás előtt áll. Három évvel ezelőtt újratanult sízni – különleges, mozgássérült személyeknek kialakított lécen. Amint meséli, az első három napon többet volt a földön, mint a lécen, de aztán annyira belejött, hogy versenyekre is benevezett. Jelenleg egy február végi nemzetközi futamra készül az osztrák Alpokba. Mint mondja, már csak azért sem tűnik nehéz sportágnak a sízés, mert a pályák semmivel sem meredekebbek, mint némely hazai közintézmény tolókocsisok számára kialakított feljárója.
Március 14-éig lehet benevezni
Egészen március 14-éig lehet benevezni a Kárpát-medencei, tolókocsiba szorultak számára kiírt szépségversenyre. A Miss Spinnerre minden olyan 18 és 45 év közötti lány vagy asszony jelentkezhet, aki kézi meghajtású tolószéket használ. A szervezők Facebook-oldalt és honlapot működtetnek; bővebb információt az április 8-ai versenyről a www.spinnerszek.hu weboldalon lehet találni.
Dudu, ahogy barátai szólítják, reméli, hogy egy év alatt annyi pontot gyűjt, hogy kvalifikálni tudja magát a 2018-as koreai téli paralimpiára. Az egyik legnagyobb szurkolójának számító Frunda György szerint ez nem teljesíthetetlen álom. Az Ortoprofil elnöke úgy véli, a hévízi férfi sok egészséges embert megszégyenítő módon sízik. Romániából mindössze ketten, ő és egy bukovinai társa esélyesek kijutni a fogyatékkal élő személyek ötkarikás játékaira. Florin Mîndru szerencsésnek vallja magát: míg kollégáját rokkantsága miatt kitiltották a Brassópojánai pályákról, ő vígan használhatja a maroshévízi pályát.
Mint meséli, a Bucsinon a bogdánit is kipróbálta, ahol a pálya üzemeltetői rendkívül figyelmesek voltak; nem várták meg, hogy a felvonónál sorra kerüljön, motoros szánnal azonnal felvitték a pálya tetejére. „Innen is látszik, hogy Romániában egyesek képesek elfogadni minket, mások nem. Sajnos ilyen ez a mi társadalmunk. De mi is tehetünk annak érdekében, hogy megváltozzon” – vallja. A 17 esztendős korában hegymászóbalesetben megsérült fiatalember arra szokta ösztönözni sorstársait, hogy minél gyakrabban mozduljanak ki otthonról. „Különben mit tehetsz otthon? Várod a halált?” – szól a kérdése, mely egyúttal választ ad egész életfilozófiájára.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!