Fotó: Krónika
2007. október 31., 00:002007. október 31., 00:00
Beszéljünk a szeretetrõl
A halállal való szembesüléskor legtöbbször nem vagyunk õszinték, és csak növeljük a félelmet magunkban, ha úgy teszünk, mintha nem is létezne az, amitõl félünk. Nem szeretünk az elmúlásról beszélni, sokszor még azokban a körökben sem, ahol hivatásunkból adódóan közel kerülünk haldoklókhoz, gyászolókhoz. Holott már négyéves gyerekünk is – hiszen a mesékben is találkozik a halál gondolatával – felteszi a kérdést: anyuka, te is meghalsz? Szülõként talán nem is sejtjük, hogy mennyire meghatározza életfelfogását, a halálhoz való viszonyulását ez az elsõ válasz. Ha hárítjuk a válaszadást, magatartásunkból félelem és tétovázás sugárzik, a legrosszabbat tesszük. Soha ne mondjuk azt, hogy „á, dehogy”, vagy „ne félj, mert addig az orvosok felfedezik a csodaszert”. Beszéljünk a gyerekeknek arról a szeretetrõl, amely bennünket összeköt, amit akkor is érez, amikor nincs mellettünk, csak ránk gondol. Merjük kimondani, hogy a szeretet mindig össze fog kötni bennünket, és merjünk kimenni a gyerekekkel a temetõbe halottak napján. Világítsunk együtt, és ne botránkozzunk meg, ha a gyertya meggyújtásakor az jut eszébe, hogy „ég a gyertya, ég”... és el is énekeli.
Kényelmetlen színjáték
Sokszor elgondolkodom azon, hogy ha Nagymamám gyermekkoromban nem fogja meg a kezem, és a legnagyobb természetességgel nem visz el a virrasztókba, ahogy az falun szokás, a fekete ruhás, fenyõszagú temetésekre, talán nem tudnék megállni ilyen gyakran betegágyak mellett.
Amikor lelki gondozóként próbálunk segíteni másokon, vagy hozzátartozóként szeretteinktõl búcsúzunk, már túl késõ szembenézni halandóságunkkal. Életminõségünket jelentõsen befolyásolja, hogy szembe merünk-e nézni halálfélelmünkkel, gondolkodunk-e azon, hogy mitõl is félünk és mi az, amiben hiszünk, vagy amiben megnyugtató lenne hinnünk. Klinikai lelkigondozóként sokszor vagyok tanúja annak a kényelmetlen színjátéknak, amikor a hozzátartozó már tudja a végsõ diagnózist, a beteg pedig már érzi, s mégis – egymást féltve, vagy a helyzettõl félve – nem képesek errõl beszélni, és megfosztják magukat a végsõ búcsúvételtõl. Ilyenkor segíthet a lelki gondozás mint kívülrõl jövõ segítség.
A haldokló útitársa
Kórházlelkészként, klinikai lelkigondozóként sokszor a kezelõorvostól tudom meg a gyógyíthatatlan betegség hírét, és õ engem hatalmaz fel, hogy beszéljek errõl a beteggel. A szavak ritkán nevezik nevén a halált, inkább körülírják. Ilyenkor a klinikai lelkigondozó beszélget az elmenni készülõvel, meghallgatja félelmeit. Az istenhívõ sokszor kételkedõvé válik, perel Istennel, a hitetlen pedig biztos választ vagy biztos hitet szeretne. Mit tehet ilyenkor a lelkigondozó? Útitársul szegõdik a haldokló mellé, átérzi szenvedését és erõsíti õt. Amikor már mindenki elmenekül a haldokló mellõl, sokszor az a legnagyobb segítség, ha a lelkigondozó leül az ágy mellé, megfogja a beteg kezét, vagy pedig egyszerûen csak ott van mellette és, vállalja azt a különös csendet, ami körülveszi az elmenni készülõt. A halál közelsége a betegágyak mellett élni tanít bennünket: tudatosabbá tesz, megtanít értékelni a jelent, a fontos dolgokat pedig közelebb hozza.
Ferenczi Enikõ
A szerzõ unitárius lelkész, klinikai lelkigondozó
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.