Mogyorós, zselés, kókuszos – házi készítésű szaloncukrok

Mogyorós, zselés, kókuszos – házi készítésű szaloncukrok

Szaloncukrot már a 19. században is készítettek, de igazán a századfordulótól jött divatba. A reformkortól francia minta nyomán a nagypolgári otthonokban a fogadószobában, azaz szalonban felállított fát díszítette, nevét is innen kapta.

Krónika

2014. december 14., 13:152014. december 14., 13:15

Jókai szalonczukkedlinek nevezte, mivel a szó a német salonzuckerl szóból ered. 1891-ben Hegyes József A legújabb házi cukrászat című kézikönyve már tizenhétféle szaloncukrot ír le, creme bonbone-ok, pictácz szukorkák címmel. Szaloncukorkészítéssel érdemes otthon kísérletezni, hiszen nem ördöngösség – a fán kívül az ünnepi asztalt is dekorálhatjuk vele, és ünnepi deszszertként is felszolgálhatjuk.

Házi zselés szaloncukor

Hozzávalók: 8 db citrom vagy bármilyen lédús gyümölcs, cukor, 1 kis csomag gyümölcsös zselatinpor, 10 dkg tortabevonó csokoládé.

Elkészítés: A gyümölcsöt kifacsarjuk, elkeverjük benne a cukrot. A levet felmelegítjük, beleszórjuk a zselatinport, majd addig keverjük, míg be nem sűrűsödik. Kb. 1,5-2 cm vastagságban öntsük a masszát egy tepsi aljára, és hagyjuk megdermedni. Amikor szelhetővé válik, felkockázzuk, és egyesével mártsuk a gőz felett megolvasztott és kissé hűlni hagyott csokiba. Vigyázzunk a csoki hőfokára, mert ha túl forró, akkor felolvasztja a zselét. Ezután csomagolhatjuk tetszés szerint.

Kókuszos szaloncukor

Hozzávalók: 5 dkg darált keksz, 10 dkg kókuszreszelék, 10 dkg porcukor, 2 evőkanál kókuszlikőr, pár kanál hideg víz, 1,5 kanál kókuszzsír vagy vaj, 15 dkg csokoládé.

Elkészítés: A kókuszt, a kekszet és a porcukrot összekeverjük, hozzáadjuk a kókuszlikőrt és a kókuszzsírt vagy vajat, morzsolni kezdjük, majd annyi vizet (esetleg még kókuszlikőrt) adunk hozzá, hogy összeálljon a massza. Kis golyókat formázunk belőle, meglapogatjuk, néhány órát szikkadni hagyjuk, majd az olvasztott csokoládéban megmártjuk.

Mogyorós szaloncukor

Hozzávalók: 50 dkg mazsola, 20 dkg mogyoró, 10 dkg kókuszreszelék, 5 dkg méz, reszelt citromhéj, őrölt fahéj.

Elkészítés: A mazsolát meleg vízbe áztatjuk, majd lecsöpögtetjük és megdaráljuk. Ugyancsak megőröljük a mogyorót, és összekeverjük a mazsolával meg a kókuszreszelékkel. Reszelt citromhéjjal és őrölt fahéjjal fűszerezzük. Annyi mézzel gyúrjuk össze, hogy könnyen formázható masszát kapjunk. A masszából diónyi darabokat kicsippentünk, szaloncukor formájúra alakítjuk, és díszpapírba csomagoljuk.

Zserbószaloncukor

Hozzávalók: 10 dkg darált dió, 15 dkg házi baracklekvár, 3 evőkanál porcukor, 7 dkg darált kukoricapehely. A bevonáshoz: 10 dkg étcsokoládé, 2 evőkanál tejszín.

Elkészítés: Összekeverjük a diót a lekvárral, hozzáadjuk a darált kukoricapelyhet. Kis hengereket formázunk a masszából, és pár percre mélyhűtőbe tesszük. Felolvasztjuk gőz felett az étcsokoládét, hozzáadjuk a 2 evőkanál tejszínt, majd a megformázott szaloncukrot bevonjuk a csokoládéval. Ezután hűtőbe tesszük dermedni.

Hagyományos szaloncukor

Hozzávalók: 50 dkg cukor, 10 evőkanál víz. Az ízesítéshez: feketekávé, marcipán, kókuszreszelék, kakaó vagy csokoládé, vaj, tortabevonó.

Elkészítés: Egy lábasba 50 dkg cukrot és 10 evőkanál vizet teszünk. Folyamatos keverés közben a forrástól számítva még 8 percig főzzük. Közben 6-7 perc után tányérra teszünk egy kanál masszát, és gyorsan eldörzsöljük. Ha sűrűsödik és keményedik, akkor a cukor jó. Ekkor levesszük a tűzről, és belekeverjük az ízesítőket. Kávésnál egy jó adag erős feketekávét és 3 dkg vajat (rummal is gazdagíthatjuk).

A csokoládést úgy készíthetjük, hogy 2 kanál kakaót adunk hozzá, vagy ha gazdagabban szeretnénk, akkor 10 dkg csokoládét és 5 dkg vajat. Az így elkészített masszát porcelántálon vagy márványlapon – de lehet műanyag vágódeszkán is – nedves kézzel tetszés szerinti vastagságú rúddá sodorjuk. Kihűlés előtt megfelelő nagyságú darabokra vágjuk. Az elkészült szaloncukrot csokoládébevonóval is bevonhatjuk. Vágjunk méretre selyempapírt és színes csomagolókat, rojtozzuk be a szélét, és – ha már jól kihűltek – csomagoljuk be a cukorkákat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)