Mit jelentenek az apró betűk?

Nem tartalmazott egyetlen, egészségre káros összetevőt sem a Csapó János, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai élelmiszer-tudományi tanszékének professzora segítségével megvizsgált négy élelmiszer – legalábbis a címkékről leolvasható információk alapján.

Szabó Kamilla-Mária

2016. március 19., 14:132016. március 19., 14:13

Részletesen elemezte, milyen összetevőket tartalmaz egy doboz energiaital, egy pohár joghurt, egy zacskó gumicukor és egy doboz pástétom. Csapó Jánost arra kértük, hogy az általunk véletlenszerűen kiválasztott élelmiszerek címkéjén olvasható információkat „fordítsa le\", azaz mutasson rá, melyik összetevő mit takar. Némelyik termék esetében olyan kis betűkkel írták rá a tájékoztató jellegű információkat, hogy alig tudtuk kibetűzni.

Részletek az energiaitalról

Elsőként egy energiaitalt vettünk a kezünkbe, de még mielőtt az összetevőkre tértünk volna, Csapó János elmondta, ezek az italok azért népszerűek, mert viszonylag magas a koffeintartalmuk. Száz milliliter energiaital 32 milligramm koffeint tartalmaz, egy doboz tehát 80 mg-ot, amely két jó erős kávé koffeintartalmának felel meg. A szakember nem helyesli az ilyen ital délutáni fogyasztását, mert a szervezet nem tud pihenni éjszaka, és ellenzi, hogy gyermekek fogyasszák.

Csapó rámutatott arra is, hogy az energiaitalokban található ízanyag, koffein, glükóz/cukor azonnal friss energiával szolgál az agy számára, hiszen az idegszövet csak a glükózt tudja felhasználni. Hangsúlyozta, hogy az energiaitalok hasonló összetételűek, csak az áruk különbözik jelentősen, emiatt azt javasolta, aki ilyet vásárolna, nyugodtan nézze meg az árat, és az olcsóbbat vegye le a polcról.

A doboz további tartalma

Az egyetemi tanár által felsorolt összetevőkön kívül szerepelt a dobozon a víz, az étkezési sav (citromsav), ami meglátása szerint egy kis ízanyag, és nem káros, hiszen az emberi szervezet alkotórésze is. A nátrium-citrátról megtudtuk, hogy a citromsav nátriumsója, amely szintén veszélytelen az emberi szervezetre. Az ammóniás karamell, amely színezékként szerepelt a csomagoláson, a hagyományos karamellnek felel meg, attól sem kell tartózkodni.

A felsorolt vitaminokkal (B1, B2, B6, B12) kapcsolatban kiderült, az energiaitalokban lévők minimálisat javítanak a szervezet vitaminszükségletén. A feltüntetett inozitol is olyan anyag, mely szervezetünkben is fellelhető, így nem káros – ismertette a szakember. Megjegyezte, érdemes elolvasni a címkéken feltüntetett információkat, hiszen bárki eldöntheti, hogy akarja-e fogyasztani az illető terméket. Probléma lehet, ha olyan anyagokat is tartalmaz az élelmiszer, amelyek nincsenek feltüntetve a csomagoláson.

Bátran fogyasztható a joghurt is

Másodikként egy joghurt címkéjét vizsgáltuk meg alaposabban. Az első összetevő a pasztőrözött tej volt, ami az állattenyésztői képesítéssel is rendelkező vegyész szerint nagyon jó minőségű. Mint mondta, nyers tejet semmiképp nem inna, csak pasztőrözöttet. A tejföl a tej zsírja, bátran fogyasztható. A cukor is fogyasztható, arra viszont kell figyelni, hogy a szervezetünk a cukrot zsírrá alakítja, akik pedig fogyókúráznak, azok lehetőleg minél kevesebb cukrot vigyenek be szervezetükbe. A tejből kivont protein, tulajdonképpen tejfehérje, ami teljesen veszélytelen, ahogyan a joghurtot előállító élesztő is, amellyel a tejet savanyítják.

Az eper az ízesítés miatt van a joghurtban, ezután zárójelben feltüntették, hogy hozzáadott glükózszirupot tartalmaz, amelyet kukoricakeményítőből állítanak elő, valamint cékla és feketerépa-sűrítményt, amelyek természetes színezőanyagok, nem károsak. Amennyiben azonban nem határozzák meg, milyen aromát tartalmaz konkrétan az élelmiszer, akkor nem lehet tudni, hogy mi van benne, hiszen az aroma megnevezés számos íz- és illatanyagot takarhat, amelyek lehetnek természetesek és mesterségesek is.

„A természetesekkel nincs semmi gond, a mesterségeseket – amennyiben nagy áruházakban forgalmazzák azokat – biztosan tesztelték, hogy nem károsak az emberi szervezetre. Csak olyan aromákról lehet szó, amelyet az Európai Unióban engedélyeztek\" – hangsúlyozta az egyetemi oktató.

E-számok a gumicukor zacskóján

Megvizsgáltuk egy csomag gumicukor összetevőit is. Mint kiderült, abban sincs semmi egészségre káros anyag: a glükózszirup mellett tartalmazott cukrot, almalé-koncentrátumot, különböző gyümölcs- és zöldségsűrítményeket, módosított kukoricakeményítőt, amelyet nagyon sok élelmiszerbe beletesznek. Valamint állati zselatint, amelynek a biológiai értéke alacsony, kevés esszenciális aminosavat tartalmaz, de fogyasztható, ahogyan a kocsonya is.

A fentiek mellett több E-számmal jelölt összetevőt (E330, E334, E160c, E163, E161b) is tartalmazott a gumicukor, ezzel kapcsolatban Csapó János hangsúlyozta, azoktól sem kell tartani. A könnyebb érthetőséget szolgálják ezek a számok, mivel az Európai Unió több nemzetből áll, s ha egymás nyelvét nem is értik, ezek a számok egységesek, tehát mindenhol ugyanazt a vegyületet jelentik. Az aszkorbinsavnak (a C-vitaminnak), a répacukornak, a glükóznak, a NaCl-nak (sónak) is van E-száma.

Csirkebőr a pástétomban

Egy doboz pástétomot vettünk górcső alá, amely vizet, disznómájat, csirkebőrt, lisztet, növényi (szója) rostot, sót, cukrot, hagymát, karragént, nátrium-glutamátot, fűszereket, aszkorbinsavat, aromát, természetes színezéket és tartósítószert: nátrium-nitritet tartalmazott. „A májjal nincs semmi gond, ha egészséges állatból származik, nem valami öreg tenyészállattól. A máj a szervezet méregtelenítő szerve, és ha hosszú ideig élt az állat, akkor mája tartalmazza az élete során megevett nehézfémek, mikotoxinok és egyéb mérgek egy részét, amelyek bekerülhettek a szervezetébe. Emiatt az idős állat máját nem szívesen enném meg, és másnak sem ajánlom fogyasztásra\" – mondta a szakember.

A csirkebőrben sok a zsír, a koleszterin, de attól még fogyasztható, ahogyan a liszt is – kivéve, ha valaki érzékeny a búzalisztre, mert akkor kerülendő, ahogyan a szójára érzékenyek is kerüljék a növényi (szója) rostot tartalmazó készítményeket. A karragén poliszacharid-származék, amelyet a minőségjavításért tesznek az élelmiszerekbe kis mennyiségben – az sem egészségtelen. Az ízfokozó nátrium-glutamát, az aszkorbinsav, melynek antioxidáns hatása is van, nem jelent veszélyt a szervezetünkre, ahogyan kis mennyiségben a nátrium-nitrit sem – nagy mennyiségben viszont, különösen csecsemőknél, meggátolja a vér oxigénszállítását – részletezte Csapó János.

Veszélyes zöldségek

A professzor elmondta azt is, hogy a konzervekben található nátrium-nitrit nem jelent veszélyt, ahogyan az egy napig tárolt zöldségekben található sem, viszont a friss zöldség, amit előző nap esetleg még nitrogénműtrágyával megszórtak, már veszélyes lehet, különösen csecsemők és kisgyermekek számára. Ezt ugyan nem szabadna alkalmazni, de azért, hogy több vizet szívjon magába, gyorsabban fejlődjön a növény, sok esetben megteszik a termelők.

Csapó János arra is figyelmeztetett, hogy ajánlott egy napig tárolni fogyasztás előtt a frissen vásárolt zöldségeket, mert a bennük lévő nitrátok és nitritek talán egy felnőtt ember számára nem okoznak gondot, de ha gyermek fogyasztja, az káros lehet a fiatal szervezetre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás