A nyár ízeinek konzerválására rengeteg módszer létezik. A gyümölcsökből lekvár vagy kompót készül, míg a zöldségek jelentős része savanyúság formájában őrzi meg a nyarat.
2014. augusztus 24., 13:362014. augusztus 24., 13:36
Miket savanyítsunk?
Savanyúság azonban nemcsak zöldségekből készülhet. Igazi klasszikus alapanyag az uborka és a káposzta, de savanyítanak még kis méretű tököt, csillagtököt, karfiolt, vöröshagymát, fokhagymát, cseresznyepaprikát, húsos paprikát, zöld paradicsomot is. Készíthetünk savanyított erős paprikát, zöldbabot is eltehetünk télire, de gomba, torma, cukkini is kerülhet így a kamra polcaira.
A gyümölcsök közül a legismertebb és legkedveltebb a savanyított szilva, de birsalma, dinnye, őszibarack, körte, szőlő, zöld dió is kerülhet a savanyúságnak szánt üvegekbe. A gyümölcsök savanyítása ugyanúgy megy végbe, mint a zöldségeké, csupán annyi a különbség, hogy ezeknek a levébe kerül némi cukor, és a fűszerezése is sok esetben eltér a zöldséges savanyúságok fűszerezésétől.
Külön kategóriába tartoznak a vegyes savanyúságok, illetve azok, amelyeket valamivel megtöltünk. A vegyes savanyúságok koronázatlan királynője a csalamádé, amelynek alapját a káposzta adja, de mellette még megjelenik legalább három-négy összetevő. Ezek leggyakrabban az uborka, a zöld paradicsom, a zöldpaprika és a hagyma. A töltött savanyúságok közül a legismertebb a káposztával töltött paprika, de sok helyütt lehet kapni káposztával töltött uborkát és cseresznyepaprikát is.
Mivel fűszerezzünk?
Ha már kitaláltuk, milyen alapanyagokat szeretnénk savanyítani, akkor a következő lépés, hogy megkeressük a hozzá illő fűszereket. A különféle savanyúságokhoz általában az alábbi fűszerek közül szokás válogatni: babérlevél, mustármag, bors, kapor, kaporszár, torma, köménymag, koriandermag, fokhagyma és tárkony. A gyümölcsökhöz érdemes a már bevált fűszereket választani, így a birsnek vagy épp a szilvának jó társa lehet a fahéj, a citromhéj, a szegfűszeg, szegfűbors.
Mivel savanyítunk?
A savanyításhoz leggyakrabban használt alapanyag az ecet. Ennek számos fajtája létezik, amelyek közül nyugodtan válogathatunk, és a kiválasztott alapanyagunknak leginkább megfelelővel dolgozhatunk. Az ecetes felöntőlébe kerül még só, cukor s a fűszerek. Ezeket összemelegítjük, majd a már üvegekbe rendezett zöldségekre öntjük.
Hogyan tartósítunk?
Erre sokféle megoldás létezik. Használhatunk különféle tartósítószereket (szalicil, benzoesavas nátrium, borkősav), de ezeket elhagyva is tartósíthatunk. A vizes és a száraz dunszt kitűnően alkalmas a savanyúságok tartósítására, persze csak akkor, ha kellő körültekintéssel jártunk el a savanyúság elkészítésekor.
A savanyúság készítésére ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a lekvárkészítésre. Tiszta konyhában, morzsamentes környezetben kell dolgozni hibátlan áruval. Az üvegeket előre tisztára kell mosni a tetőkkel együtt. Érdemes minden alapanyagot előkészíteni, hogy minél gyorsabban elkészüljenek a savanyúságok, minél hamarabb fedő kerüljön az üvegekre. Az se rossz megoldás, ha a fedelet alkohollal előtte vékonyan átkenjük, így újabb védőhálót húzva a savanyúság köré.
Savanyított cékla
Hozzávalók: 4 kg cékla, 2 szál torma, 4 teáskanál köménymag, 2-3 dl fehérborecet, 4 teáskanál só,
8 dkg cukor.
Elkészítés: A céklát héjasan megfőzzük, majd miután kihűlt, megpucoljuk, és kisujjvastagságú szeletekre vágjuk. Egy közepes lábasba beleöntjük a borecetet, hozzáadjuk a sót és a cukrot, összekeverjük, majd vízzel félig felöntjük és összeforraljuk. Befőttesüvegekbe rétegezzük a céklát. A köménymagot a céklaszeletek bepakolása közben adjuk hozzá. A tormát hosszában négybe-hatba vágjuk, s az üvegbe fektetett céklákhoz adjuk. Ezután ráöntjük az ecetes levet, az üveget lezárjuk, fejre állítjuk, majd száraz dunsztba tesszük.
Marinált zöldségek
Hozzávalók: 2 nagy padlizsán, 3 közepes cukkini, 2 nagy paprika, 3 evőkanál balzsamecet, 3 evőkanál 20%-os ecet, 3 teáskanál szárított oregánó, 2 teáskanál szárított kakukkfű, 3 teáskanál szárított bazsalikom, 6 evőkanál cukor, 1-2 evőkanál só.
Elkészítés: A bazsalikomot, az oregánót és a kakukkfüvet összekeverjük. A padlizsánt és a cukkinit vékony karikára vágjuk, a paprikát szintén felvágjuk, majd az üvegekbe tesszük úgy, hogy közben megszórjuk a fűszerkeverékkel.
Az eceteket egy lábosba öntjük, hozzáadjuk a cukrot és a sót, majd vízzel felöntjük és összeforraljuk. Forrón a paprikára öntjük úgy, hogy ujjnyi hely maradjon a pereméig. Az üvegeket lezárjuk, és száraz dunsztba tesszük.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!