Valószínűleg minden szülő kiabált már a gyermekére úgy, hogy azt később megbánta – a legtöbben pedig időről időre kiborulnak. A harag olykor a gyerekekre irányul, olykor egy harmadik személyre, de a kifakadást mindenképpen rossz érzés követi.
2014. február 08., 12:422014. február 08., 12:42
Azonban léteznek meglepően egyszerű és hatásos fogások a dühkitörés kezelésére – és a meg nem történtek megelőzésére – olvasható a Kamaszpanasz.hu honlapon.
Ne veszítsük el a nyugalmunkat!
Először is fontos megérteni, hogy a gyerekekkel és a gyerekek előtt kiabálni nem feltétlenül szerves része a jó nevelésnek. Sőt komoly károkat is okozhat a gyermek pszichéjének, mondja Mathhew McKay PhD, a Wright Institute professzora.
„Tanulmányok mutatták ki, hogy a gyakran dühösen, felindultan beszélő szülők gyermekei kevésbé lesznek empatikusak. Ezek a gyerekek gyakran agresszívabbak, mint a nyugodt családban élők, ezenkívül hajlamosabbak a depresszióra, és sokan közülük tanulási nehézségekkel is küzdenek” – mutatott rá a kutató. Minél kisebb a gyermek, annál inkább hat rá, ha a szülő dühösen viselkedik.
„Az apróságok számára még a szülő jelenti az egész univerzumot. Amikor a felnőtt dühbe gurul, akkor a gyerek egész világa megremeg. Ahogy nőnek, és egyre több barátjuk lesz, már tudják, hogy a szüleiken kívül máshoz is fordulhatnak védelemért és segítségért, és ez csökkenti a szülők dühkitörésének hatását” – mondja a pszichológus Robert Puff.
Ráadásul az állandó dühkitörések és sértegetések nem célravezetőek nevelési szempontból, inkább azt az érzést keltik a gyerekben, hogy valami baj van vele, hogy a szülei mellett nincsen biztonságban. Ugyanakkor a gyerekek sokat tanulhatnak abból, ha olykor azt látják, hogy a szülő elveszíti, majd újból visszanyeri a türelmét. McKay szerint így a gyerekek megértik, hogy a düh olykor mindenkit elönt– de fontos, hogy azt is lássák, hogy a felnőtt miképp oldja meg ezeket a kellemetlen helyzeteket.
Ha a szülő rákiabált a gyerekére
A New Hampshire Egyetem kutatásában megkérdezett szülők 90 százaléka beismerte, hogy az utóbbi 1 évben rákiabált a gyerekére. A szakemberek azt javasolják, hogy azért, hogy elkerüljük a hangos kiabálást, próbáljuk meg elképzelni a gyermeket kisbabaként – ez azért segíthet, mert a kisbabákra lehetetlenség haragudni.
Amikor már nagyobbak, a szülőt könnyebben elönti a düh, de ha a pár évvel azelőtti apróságra gondol, talán sikerül legyőznie az indulatait. Egy másik megoldás, hogy amint mérges lesz, a felnőtt 1-2 percre félrevonul egy másik szobába, és ott marad, amíg visszanyeri a nyugalmát. Ha nem tudta visszafojtani indulatait, akkor a következő lépés beismerni, hogy miben hibázott. Ne okoljuk a gyereket, hogy azért gurultunk dühbe, mert a kicsi kiprovokálta. Mondjuk inkább azt, hogy: nem helyes, amit tettél, de nekem sem kellett volna így kiabálnom.
Sajnálom, hogy kijöttem a sodromból, bocsáss meg. Ugyanakkor a szakemberek rámutatnak, ne vigyük túlzásba a sajnálkozást sem, mert ez súlyosbítja a sérelem érzését. Ígérjük meg, hogy legközelebb megpróbálunk uralkodni az indulatainkon.
Ha a házastársak veszeksznek
A szülők veszekedése a gyermekek számára ugyancsak felkavaró lehet. Ha fültanúja egy komolyabb vitának, utána beszéljük meg vele a történteket. A szakemberek azt javasolják, hogy ne kezdjük el felsorolni a dolgokat, amivel házastársunk kiborított bennünket, ez tovább ronthatja a helyzetet.
Ehelyett inkább mondjuk azt, hogy: „az előbb nagyon megharagudtam apádra, de megbeszéltük a dolgokat, és megtaláljuk a megoldást. Sajnálom, hogy kiabáltunk. Ne aggódj, a veszekedés ellenére is nagyon szeretjük egymást.” Ha a házastársak korántsem jutottak közös nevezőre, akkor is nyugtassák meg a gyermeket – a konfliktust pedig később, kettesben próbálják megoldani.
Hangsúlyozzuk azt is, hogy legközelebb okosabban fognak viselkedni: ennek segítségével a gyerek tanulhat a történtekből. Nem kell túlmagyarázni a konfliktust – a gyermek se nem közvetítő a házastársak között, se nem családterapeuta, ugyanakkor nincs szükség arra, hogy még jobban belebonyolódjon a szülők közötti vitába.
Hogy lehet megbirkózni a dühvel?
Ha a gyerek viselkedése kihozná a szülőt a sodrából, próbáljuk meg kideríteni, valójában miért rosszalkodik a kicsi. Ahelyett, hogy azon tépelődnénk, hogy: „miért csinálja már megint ezt velem?”, inkább összpontosítsunk a valós problémára: lehet, hogy a gyermek csak fáradt, éhes, vagy unatkozik, esetleg egy kicsit több figyelemre van szüksége.
A szakemberek azt ajánlják, hogy spórolja meg a felnőtt az energiáit, és próbálja meg kezelésbe venni a helyzetet. Az is segíthet, ha feljegyzi, mely napszakban, milyen körülmények között, milyen okból szokott a legdühösebb lenni. Ezután próbálja kideríteni, hogyan lehetne a kitöréseket a minimálisra csökkenteni. A gyerekeit is bevonhatja ebbe: mondja el nekik például, hogy: „zavar, ha nem végzed el a rád jutó házimunkát. Mit tegyünk, hogy javuljon a helyzet?”.
Törekedjenek a felnőttek arra is, hogy minél kevesebbet veszekedjenek. Beszéljék meg a szülők egymás közt, hogy legközelebb máshogy kezelik a konfliktust. Legyen egy „jelszavuk”, ami azt jelenti: ezt majd később, kettesben, nyugodtabb körülmények között megbeszélik.
Azt is javasolják a szakemberek, hogy a felnőtt beszéljen az érzelmeiről a gyerekeinek. Ha például egy ismeretlen feldühíti, mondja el nekik: „ez az ember teljesen kiborított – milyen goromba. Talán siet valahova, vagy nem vett észre engem. Akárhogy is, nem engedem, hogy ez a dolog elrontsa a napomat”. Ezzel ugyanakkor példát is mutat, hogy miként kezelhetőek a mindennapos frusztrációk.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!