Mikortól szoktassuk a gyerekeket a fogmosásra? Milyen gyakran ajánlott fogorvoshoz vinni, és melyek a leggyakoribb problémák, amelyekkel a szakember kisgyermekek esetében találkozik? Ezekre a kérdésekre adott választ Tőkés Tímea csíkszeredai fogorvos.
2016. június 12., 13:012016. június 12., 13:01
2016. június 12., 13:022016. június 12., 13:02
Mint mondta, a fogápolást az első tejfogak megjelenésekor el kell kezdeni. Ha a kicsi nem fogyaszt cukrot tartalmazó élelmiszereket, akkor kevésbé fognak a fogai romlani. „Édességeket ne nagyon adjunk a gyerekeknek, inkább egészséges nassolnivalót. A jutalmazás ne legyen édesség, csokoládé, hanem inkább nyers gyümölcs- és zöldségfalatka. Ez lehet sárgarépa, uborka, paradicsom, de lehet sajtdarabka is. A ragadós ételeket kerüljük, a karamella a legveszélyesebb, akárcsak a szárított gyümölcs – ez is sok cukrot tartalmaz, és könnyen beleragad a fogak közé, ahonnan nehezen lehet eltávolítani, így elkezdődik a szuvasodás” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Játékosság, visszajelzés
A fogmosást a gyerek egy, de legkésőbb másfél éves korában kell elkezdeni. Az anyuka egy gézdarabkát feltekerve az ujjára dörzsölheti a kicsi fogait, de létezik már bébifogkefe, azzal is lehet fogat mosni. „Legjobb, ha az édesanyja ölbe veszi a gyereket, és úgy dörzsöli meg a fogait. Ezt célszerű tükörrel szemben végezni, hogy a gyerek lássa is, mi történik. Aztán fokozatosan adhatunk a kezébe fogkefét, hogy barátkozzon vele, nem baj, ha az elején csak rágja vagy játszik vele” – mondta a fogorvos. Hozzátette, fokozatosan kell rászoktatni a kicsit fogmosásra, naponta egyszer, kétéves kortól naponta kétszer, sőt étkezés után is megmoshatjuk a gyerek fogát, és fontos a rendszeresség.
A szakember arra is kitért, hogy fogmosáskor az alaptechnikát kell alkalmazni: a teljes fogfelületet át kell dörzsölni, minden rágófelületet meg kell mosni. Az első fogmosásoknak, sikálásoknak négy-öt percet kell tartaniuk, utána általában kevesebb ideig tart. „Játékos formában szoktassuk a gyereket, hogy hogyan kell öblíteni, előbb fogkrém nélkül, majd fogkrémmel. Mivel kétéves kora körül elkezdi utánozni a szülőt, fontos, hogy az milyen mintát mutat. Ajánlott, hogy közös program legyen a fogmosás, és fontos a visszajelzés, hogy a szülő dícsérje meg a gyereket” – mondta a szakember.
Azt is kifejtette, kétéves kortól lehet egy borsónyi adagot tenni a gyerek fogkeféjére. „A gyerekfogkefék az ő méretüknek, az ő fogaiknak megfelelően vannak kifejlesztve. Fontos, hogy amennyiben lehet, gyerekfogkrémet használjon a gyerek a fluortartalom miatt. Van, hogy megvizsgáljuk a szülők fogazatát, és egészséges fogazatú szülőknél – ezalatt egy-két tömést, egy-két foghiányt értek – nem kell a gyereknek fluortartalmú tablettát adni, viszont, ahol nagyon rossz a szülők fogazata, ott ajánlom, hogy naponta adjanak fluortablettát a gyereknek” – fejtette ki Tőkés Tímea.
Az első fogorvosi vizit
A gyerek első látogatása a fogorvosnál jó, ha másfél-két éves kora körül megtörténik. „Először bemutatjuk a gyereknek, hogy mivel dolgozunk, a műszereket, a fogorvosi széket. Fontos, hogy a szülő felkészítse a gyereket, hogy mi fog történni. Ha rendszeressé válik a látogatás, két-három havonta vagy legalább félévente elhozzák a kicsit a szülők, így a gyerek megszokja, hogy ez normális eljárás, nem kell félnie, megbarátkozik a helyzettel, a környezettel” – mondta a szakember.
Úgy fogalmazott, ilyenkor nem áll fenn a veszély, hogy ha hatéves korban kezd fájni a fogacskája, és akkor jön először, az első látogatáskor kellemetlen élményekkel marad. Megesik, hogy a gyerekkori fogászati élmények egy életre kihatnak, és felnőttként is nehezen veszi rá magát valaki, hogy fogorvoshoz forduljon. Érdemes tehát rászoktatni a gyereket a rendszeres vizitre, szűrővizsgálatra. „A szülőnek érdemes azt is megfigyelnie, hogy a gyerek mennyire jön ki jól a fogorvossal, több helyre ellátogatni, hogy megtalálják a megfelelő szakembert” – mondta Tőkés Tímea.
Arra is kitért, hogy gyakori, hogy a gyerek kitöri a fogát. Ilyenkor a szülő, amilyen gyorsan csak lehet, mossa meg a kitörött fogat hideg vízben, csavarja nedves kendőbe, és minél előbb menjenek el fogorvoshoz. Így van esély arra, hogy vissza lehet tenni a fogat a helyére. Viszont minél több idő telik el, annál kevesebb az esélye, hogy ily módon orvosolható legyen. „Azt érzékelem, hogy a szülők nem fektetnek nagy hangsúlyt a napi gyümölcsfogyasztásra. Azt is látom, hogy a gyerekeknek negatív a véleményük a fogorvosokról, félnek hozzánk jönni. Nem tudom, az óvodákban fektetnek-e elég hangsúlyt a fogmosásra” – fogalmazta meg aggályait a fogorvos.
Fő a rendszeresség
Tőkés Tímea szerint a gyerekeknek legalább félévente el kellene menniük szűrővizsgálatra. Ha a rendszeresség szempontját nézzük, akkor látványos probléma az, hogy nincs az iskolákban fogorvos vagy legalább egy központ, ahová rendszeresen viszik. Jó lenne az iskolákba bevezetni ezt a programot, hogy a gyerekek látogassanak el csoportosan fogorvoshoz.
„A legtöbb gyerek, akit hozzánk hoznak, kétévente jár fogorvoshoz. Ez a szülők felelőtlensége is. Minél hamarabb észrevesszük, hogy szuvasodik egy fog, annál hatékonyabban lehet orvosolni. Ugyanakkor hat- és kilencéves kor között figyelnünk kell arra is, hogy hogyan nőnek a maradandó fogak, eszerint ha szükséges, fogszabályzó használatát javasoljuk” – mondta a szakember.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!