Idejében ajánlott kezdeni a fogápolást

Idejében ajánlott kezdeni a fogápolást

Mikortól szoktassuk a gyerekeket a fogmosásra? Milyen gyakran ajánlott fogorvoshoz vinni, és melyek a leggyakoribb problémák, amelyekkel a szakember kisgyermekek esetében találkozik? Ezekre a kérdésekre adott választ Tőkés Tímea csíkszeredai fogorvos.

Péter Beáta

2016. június 12., 13:012016. június 12., 13:01

2016. június 12., 13:022016. június 12., 13:02

Mint mondta, a fogápolást az első tejfogak megjelenésekor el kell kezdeni. Ha a kicsi nem fogyaszt cukrot tartalmazó élelmiszereket, akkor kevésbé fognak a fogai romlani. „Édességeket ne nagyon adjunk a gyerekeknek, inkább egészséges nassolnivalót. A jutalmazás ne legyen édesség, csokoládé, hanem inkább nyers gyümölcs- és zöldségfalatka. Ez lehet sárgarépa, uborka, paradicsom, de lehet sajtdarabka is. A ragadós ételeket kerüljük, a karamella a legveszélyesebb, akárcsak a szárított gyümölcs – ez is sok cukrot tartalmaz, és könnyen beleragad a fogak közé, ahonnan nehezen lehet eltávolítani, így elkezdődik a szuvasodás” – hívta fel a figyelmet a szakember.

Játékosság, visszajelzés

A fogmosást a gyerek egy, de legkésőbb másfél éves korában kell elkezdeni. Az anyuka egy gézdarabkát feltekerve az ujjára dörzsölheti a kicsi fogait, de létezik már bébifogkefe, azzal is lehet fogat mosni. „Legjobb, ha az édesanyja ölbe veszi a gyereket, és úgy dörzsöli meg a fogait. Ezt célszerű tükörrel szemben végezni, hogy a gyerek lássa is, mi történik. Aztán fokozatosan adhatunk a kezébe fogkefét, hogy barátkozzon vele, nem baj, ha az elején csak rágja vagy játszik vele” – mondta a fogorvos. Hozzátette, fokozatosan kell rászoktatni a kicsit fogmosásra, naponta egyszer, kétéves kortól naponta kétszer, sőt étkezés után is megmoshatjuk a gyerek fogát, és fontos a rendszeresség.

A szakember arra is kitért, hogy fogmosáskor az alaptechnikát kell alkalmazni: a teljes fogfelületet át kell dörzsölni, minden rágófelületet meg kell mosni. Az első fogmosásoknak, sikálásoknak négy-öt percet kell tartaniuk, utána általában kevesebb ideig tart. „Játékos formában szoktassuk a gyereket, hogy hogyan kell öblíteni, előbb fogkrém nélkül, majd fogkrémmel. Mivel kétéves kora körül elkezdi utánozni a szülőt, fontos, hogy az milyen mintát mutat. Ajánlott, hogy közös program legyen a fogmosás, és fontos a visszajelzés, hogy a szülő dícsérje meg a gyereket” – mondta a szakember.

Azt is kifejtette, kétéves kortól lehet egy borsónyi adagot tenni a gyerek fogkeféjére. „A gyerekfogkefék az ő méretüknek, az ő fogaiknak megfelelően vannak kifejlesztve. Fontos, hogy amennyiben lehet, gyerekfogkrémet használjon a gyerek a fluortartalom miatt. Van, hogy megvizsgáljuk a szülők fogazatát, és egészséges fogazatú szülőknél – ezalatt egy-két tömést, egy-két foghiányt értek – nem kell a gyereknek fluortartalmú tablettát adni, viszont, ahol nagyon rossz a szülők fogazata, ott ajánlom, hogy naponta adjanak fluortablettát a gyereknek” – fejtette ki Tőkés Tímea.

Az első fogorvosi vizit

A gyerek első látogatása a fogorvosnál jó, ha másfél-két éves kora körül megtörténik. „Először bemutatjuk a gyereknek, hogy mivel dolgozunk, a műszereket, a fogorvosi széket. Fontos, hogy a szülő felkészítse a gyereket, hogy mi fog történni. Ha rendszeressé válik a látogatás, két-három havonta vagy legalább félévente elhozzák a kicsit a szülők, így a gyerek megszokja, hogy ez normális eljárás, nem kell félnie, megbarátkozik a helyzettel, a környezettel” – mondta a szakember.

Úgy fogalmazott, ilyenkor nem áll fenn a veszély, hogy ha hatéves korban kezd fájni a fogacskája, és akkor jön először, az első látogatáskor kellemetlen élményekkel marad. Megesik, hogy a gyerekkori fogászati élmények egy életre kihatnak, és felnőttként is nehezen veszi rá magát valaki, hogy fogorvoshoz forduljon. Érdemes tehát rászoktatni a gyereket a rendszeres vizitre, szűrővizsgálatra. „A szülőnek érdemes azt is megfigyelnie, hogy a gyerek mennyire jön ki jól a fogorvossal, több helyre ellátogatni, hogy megtalálják a megfelelő szakembert” – mondta Tőkés Tímea.

Arra is kitért, hogy gyakori, hogy a gyerek kitöri a fogát. Ilyenkor a szülő, amilyen gyorsan csak lehet, mossa meg a kitörött fogat hideg vízben, csavarja nedves kendőbe, és minél előbb menjenek el fogorvoshoz. Így van esély arra, hogy vissza lehet tenni a fogat a helyére. Viszont minél több idő telik el, annál kevesebb az esélye, hogy ily módon orvosolható legyen. „Azt érzékelem, hogy a szülők nem fektetnek nagy hangsúlyt a napi gyümölcsfogyasztásra. Azt is látom, hogy a gyerekeknek negatív a véleményük a fogorvo­sokról, félnek hozzánk jönni. Nem tudom, az óvodákban fektetnek-e elég hangsúlyt a fogmosásra” – fogalmazta meg aggályait a fogorvos.

Fő a rendszeresség

Tőkés Tímea szerint a gyerekeknek legalább félévente el kellene menniük szűrővizsgálatra. Ha a rendszeresség szempontját nézzük, akkor látványos probléma az, hogy nincs az iskolákban fogorvos vagy legalább egy központ, ahová rendszeresen viszik. Jó lenne az iskolákba bevezetni ezt a programot, hogy a gyerekek látogassanak el csoportosan fogorvoshoz.

„A legtöbb gyerek, akit hozzánk hoznak, kétévente jár fogorvoshoz. Ez a szülők felelőtlensége is. Minél hamarabb észrevesszük, hogy szuvasodik egy fog, annál hatékonyabban lehet orvosolni. Ugyanakkor hat- és kilencéves kor között figyelnünk kell arra is, hogy hogyan nőnek a maradandó fogak, eszerint ha szükséges, fogszabályzó használatát javasoljuk” – mondta a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)