Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb jelentése szerint mintegy 20,3 millió halálesetet gátolt meg a kanyaróoltás 2000 és 2015 között. A vakcinának hála sokan hajlamosak elfelejteni, milyen veszélyes betegség is a kanyaró, holott nem mindenki olyan szerencsés, mint a fejlett világ lakói.
2016. november 20., 09:372016. november 20., 09:37
A jelentésből az is kiderül, hogy mindennap még mindig 400 gyerek hal meg a világon a kanyaró miatt. A WHO arra is rámutatott, hogy 2010 óta lelassult a globális immunizálási program – olvasható az Origón. A megmentett életek számát a tanulmány úgy becsülte meg, hogy összehasonlította a mostani halálesetek számát azokkal az értékekkel, amelyeket akkor mértek, mielőtt a WHO 2000-ben elkezdte a globális vakcinálás melletti kampányát. Úgy számolták, hogy 2000 és 2015 között 75 százalékkal csökkent a bejelentett kanyaróesetek száma, és 79 százalékkal csökkent a kanyaró okozta halálozások hányada.
A haladás ellenére azonban még mindig sok tennivaló akad. A Kaliforniában és Németországban nemrég kitört járványok megmutatták, hogy a levegőben terjedő vírus még mindig ugyanolyan halálos, mint bármikor. Nem is olyan régen, 1980-ban – a kanyaró, mumpsz és rubeola elleni kombinált oltás (MMR) széles körű bevezetése előtt – 2,6 millió ember halt meg évente a kanyarótól.
Az oltás annyira sikeres volt, hogy valójában egész Amerikát nemrég kanyarómentesnek nyilvánították az oltási kampányoknak hála. Európában kicsit rosszabb a helyzet. Különösen sok eset fordult elő 2015. szeptember 1. és 2016. augusztus 31. között Olaszországban (647), Romániában (554) és az Egyesült Királyságban (457), írja az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) októberi jelentése. A világ kevésbé fejlettebb felén 134 200 gyerek halt meg a múlt évben a kanyaró miatt. A halálozások 75 százaléka a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Etiópiában, Indiában, Indonéziában, Nigériában és Pakisztánban fordult elő.
Ez arra mutat, hogy nem szabad lazítani a szigorú oltási protokollokon, és igyekezni kell minél több gyereket beoltani a világ többi részén is, mert a kanyarót nem győztük le, csak visszaszorítottuk. A kanyaró (latinul morbilli) vírus által okozott emberi megbetegedés. A vírus a beteg ember váladékaival ürül, s cseppfertőzéssel terjed. A fertőződés után 9–11 nap múlva hirtelen fellépő nátha, láz, köhögés és kötőhártya-gyulladás jelentkezik, valamint a szájüregi nyálkahártyán úgynevezett Koplik-foltok jelennek meg. Később kiütések alakulnak ki a bőrön, egyúttal a láz csökken. A betegség súlyos komplikációkkal járhat: felléphet középfül- és tüdőgyulladás, kialakulhat agyvelőgyulladás, továbbá felléphetnek egyéb bakteriális fertőzések.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!