Hogyan termesszünk földiepret?

Hogyan termesszünk földiepret?

Augusztus vége–szeptember eleje a legmegfelelőbb időszak az eper telepítésére A földieper nemcsak a legkorábban beérő termesztett gyümölcs, hanem az egyik legkönnyebben szaporítható és telepíthető haszonnövény is egyben. 

Farkas Attila

2015. augusztus 29., 13:452015. augusztus 29., 13:45

Annak ellenére, hogy a zordabb klimatikus viszonyok mellett jóval később érik és akár hetekkel is lemaradhat a saját szüret a piacon való megjelenéstől, érdemes kiskerti termesztésével foglalkozni. Egyrészt azért, mert az eper nehezen szállítható, nehezen tartható frissen, így amihez a piacon hozzájutunk, az sohasem friss. Másrészt a zamatosabb, egészségesebb és teljesen vegyszermentes gyümölcsöt könnyebb termelni, mint vásárolni.

Földieper ribizli és egres társaságában

A növény nagyon igényes a talaj tápanyag- és vízellátottságára, ezért fontos, hogy a kiválasztott ágyásrészen jó minőségű legyen a talaj, és telepítés előtt érett szerves trágyát dolgozzunk be a felső rétegbe. Fényigénye nem túl nagy, félárnyékban is jól terem, ezért könnyen találhatunk a kertben olyan helyet, ahol a kert vagy bokrok védelmét élvezheti a késő tavaszi fagyok és a perzselő nyári melegek elől. Ajánlott az ültetvényt ribizli- vagy egresbokrokkal körülvenni.

A földieper szaporítása

A földieper szaporítása nagyon egyszerű. A legelterjedtebb eperfajták ostorindának nevezett szárakat növesztenek, és ezeken az indákon újabb fiatal növények fejlődnek ki. Egy-egy epertövön akár 10–15 ostorinda is növekedhet, indánkét 3–4 új epernövénnyel. Ezek az új epertövek az ostorindán keresztül az anyanövénytől kapják a növekedésükhöz szükséges tápanyagot, mindaddig, amíg saját gyökérzetük nem elég erős.

Amint megfelelően kialakult az új tövek gyökérzete, az ostorinda fokozatosan elszárad és az új növények tovább fejlődnek a maguk rendjén. Ezért, ha az ostorindák nincsenek rendszeresen levágva vagy az eper augusztus végén nincs kiritkítva, az ágyás nagyon hamar sűrű teleppé válik.

Mivel az ostorindákon kifejlődő új tövek augusztustól kezdenek elég fejlett gyökérzettel rendelkezni ahhoz, hogy az anyanövényről leválasztva életképesek legyenek, és az időjárás is kezd hűvösebbé, csapadékosabbá válni, ezért augusztus vége–szeptember eleje a legjobb időszak az eper telepítésére. Ha nincs még saját epertövünk, ami ostorindát növesztett volna, akkor bátran kérhetünk fiatal, indán nőtt epertöveket másoktól, ugyanis, akinek már kialakított eperágyása van, ebben az időszakban igyekszik megfelelően ritkítani, megfiatalítani az ültetvényt.

Az anyanövényenként 15–20 erőteljes fiatal epertővel nemcsak újratelepíteni lehet az egész ültetvényt, hanem bőven marad szétosztogatni is mindig, így biztosan könnyen és olcsón hozzájutunk néhány növényhez, ami elegendő egy kisebb epres kialakításához.

Ültetés, negyedelés

Az epret kiskertben a legcélravezetőbb szőnyegszerűen ültetni, 20 cm tő- és 40 cm sortávolsággal. Ha fiatalon és egészségesen akarjuk tartani az ültetvényt, akkor erre az a legjobb megoldás, ha a harmadoló vagy negyedelő fiatalítást alkalmazzuk. Ez azt jelenti, hogy a telep létrehozásának következő évében annak egyharmadát teljesen új növényekkel ültetjük be.

Egy év múlva a másik egyharmadot fogjuk teljesen új növényekkel beültetni, majd harmadik évben a maradék részt. Az így kialakított epres három részre oszlik, a legöregebb epertövek mindig háromévesek, a legfiatalabbak pedig az épp frissen telepített tövek. Így kiegyensúlyozottabb termést kapunk, mint hogyha háromévente a teljes telepet újraültetnénk.

A negyedelő fiatalítás esetében a telepnek egynegyedét ültetjük újra minden évben. Négyévesnél idősebb epertöveket már nem érdemes ápolni, mert termésük gyenge, tápanyag-hasznosításuk rossz, betegséggel szemben nem annyira ellenállók, és a fagyokat sem viselik olyan jól el. Az augusztus végén, szeptember elején elültetett növények a tél beköszöntéig még jó erősen be tudnak gyökeresedni, így következő évben már teremni is fognak. A megfelelően előkészített helyre palántált tövek három-négy évig fognak bőségesen teremni, utána majd fiatal palántákkal kell helyettesíteni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)