Érettségizőknek, nyolcadik osztályosoknak, mindazoknak, akiknek hamarosan vizsgázniuk kell, hasznos tanulási tanácsokat ad Dáné Gabriella kolozsvári iskolapszichológus, a Psiho Pro Edu Egyesület munkatársa. A tippek, amelyekre a pedagógusoknak és szülőknek is ajánlatos felhívniuk a vizsga előtt álló diákok figyelmét, az Érettségi.ro honlapon is olvashatóak.
2014. május 24., 13:182014. május 24., 13:18
Most jött el a tananyag áttekintésének, átismétlésének időszaka, így jól fog néhány ötlet arra vonatkozóan, miként készüljön fel a diák közvetlenül a vizsgák előtt.
Elűzni a negatív gondolatokat
A szakember azt tanácsolja, tudatosítsa a diák magában, melyek a saját stratégiái. Megtörténhet, hogy ilyenkor fogja el a takarítási vágy, kedvenc sorozatát szeretné újra megnézni, vagy azonnal éhes/szomjas lesz, amint leül tanulni, esetleg épp a nyári tervek, bulik megbeszélése válik halaszthatatlanná.
Tudatosítva magában mindezeket könnyebben elkerülheti a csapdákat. Próbálja inkább elhalasztani ezeket, tűzze ki magának jutalomként e tevékenységeket a tanulás során beiktatott szünetekre. Az iskolapszichológus azt is fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy ilyenkor a diák űzze el a negatív gondolatokat.
„Úgysem fog sikerülni\", „már nem érdemes ezzel foglalkozni\", „teljesen felesleges\", „ma nem, majd holnap\" – az ilyen jellegű gondolatok mindenki számára ismerősek, azonban ezek csupán ügyes kifogások, melyek hamar eluralkodhatnak a diákon, amennyiben hagyja őket. „Ehelyett lássunk hozzá, keressük meg, melyek azok a dolgok, melyeket MOST is megtehetünk! Kezdjük a tanulást pozitív ráhangolódással!
Tudatosítsuk magunkban, hogy az elkövetkezendő rövid időszakban nagyfokú erőfeszítésre van szükség, de azt követően vár a nyár, a nyaralás, a fesztiválok időszaka! Addig azonban mindent bele!\" – tanácsolja a szakember a vizsga előtt álló diákoknak. Arra is felhívja a figyelmet, hogy ajánlatos kellemes környezetet teremteni, ugyanis a körülöttünk lévő rendetlenség csak fokozza a belső feszültséget, elégedetlenséget, nyomasztó érzést kelt, folyamatosan figyelmeztetve a hátralévő teendőkre.
„Ossza be a diák a hátralévő időt, és szervezze meg a tanulást! Rendszerezze az anyagot, ezáltal jobban átláthatja, mi is vár még rá. Válogassa szét a tananyagot, gyűjtse össze témakörönként, hogy ne kelljen értékes időt elvesztegetnie a jegyzetei keresgélésével\" – fogalmazott a szakember. Hozzátette, ajánlatos, hogy a diák készítsen napi tervet, melyben megszabja, mennyi időt tölt tanulással, mennyit pihenéssel. Állítson össze egy stratégiai sorrendet annak függvényében, hogy melyek azok a témakörök, amelyek fontosabbak vagy nehezebben mennek!
Reálisan felmérni a maradék időt
Azt is fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy ajánlatos a vizsgára készülőnek felmérnie reálisan a rendelkezésére álló időt, valamint azt az időt, mely az ismétléshez szükséges. Az ismétlés során fejezetenként foglalja össze magának a kulcsfogalmakat, a lényeges elemeket, írjon rövid összefoglalót, foglalja össze hangosan a tanultakat, hiszen ilyenkor fény derülhet a „fehér foltokra\", és még pótolhatja őket.
Dáné Gabriella azt is tanácsolja a diákoknak, hogy tűzzenek ki maguk elé elérhető célokat. „Mindannyian megfogadtuk már, hogy 24-ből 48 órát fogunk tanulni, azonban az elérhetetlen célok csak fokozzák a szorongást. Ne tanuljon a diák éjszaka, mert következő nap fáradt lesz, nehezebben tud majd koncentrálni, így értékes időt veszthet\" – tette hozzá. Javaslatai között az is szerepel, hogy jó keresni egy csendes helyet, ahol nem zavarja a tanulót senki. Zárjon ki minden zavaró tényezőt, míg tanul, kapcsolja ki számítógépét, tegye félre telefonját!
„Kutatások bizonyítják, hogy amennyiben egyszerre több dologgal foglakozunk, jelentősen visszaesik hatékonyságunk. Gondoljuk csak el, milyen az, mikor autóvezetés során folyamatosan meg kell állni vagy a jelzőlámpa, vagy a figyelmetlen autósok, gyalogosok miatt. Jelentősen kopik az autó, fogy a benzin, miközben alig lehet haladni valamit... Ellenben ha nincsenek elterelő, megállító tényezők, vígan haladhatunk előre... Hasonlóképp működik a figyelem is tanulás során. Amennyiben elterelő tényezővel találkozik, visszavált, időt, energiát fogyaszt, miközben nem halad előre a diák a megtanulandó anyaggal\" – mutatott rá az iskolapszichológus.
Arra is kitért, ajánlatos a diáknak beiktatnia szüneteket, melyek során megjutalmazhatja magát a befektetett erőfeszítésért – ilyenkor chatelhet, megoszthatja tapasztalatait a közösségi oldalakon, vagy fagyizhat, relaxálhat. Lazításként mozogjon, menjen friss levegőre, töltődjön fel! A szakember szerint az is fontos, hogy a diák vizsga előtt idézzen fel hasonló helyzeteket, mikor sikerrel teljesített. „Zárja ki a vizsgázó a negatív gondolatokat, fogalmazzon meg pozitív célokat\" – tanácsolta az iskolapszichológus.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!