Gyakori és kellemetlen téli betegség a nátha és az influenza, mindkettő megnehezítheti mindennapjainkat. De vajon miben különbözik és miben hasonlít a két kórkép? A kérdésre dr. Boross György magyarországi orvos válaszolt az Mno.hu-n.
2014. január 19., 15:022014. január 19., 15:02
Hogyan terjed az influenza?
Kevésbé ismert, hogy nemcsak az influenzát, de a náthát is vírusok okozzák. Ezek a kiváltásukért felelős kórokozók egymástól eltérő víruscsaládok tagjai, ugyanakkor egyaránt a légzőrendszeren át jutnak szervezetünkbe. Nem képesek önálló szaporodásra, hanem a nyálkahártyán megtelepedve, a sejtekbe beépülve sokszorozódnak.
A fertőzés köhögéskor, tüszszentéskor a levegőbe kerülő számtalan fertőzött cseppecske útján terjed egyik emberről a másikra. Tüneteket még nem tapasztaló, de a vírust már hordozó egyén is terjeszti a betegséget. A legtöbb náthás és influenzás megbetegedés a téli hónapokban fordul elő, ez azonban nemcsak az alacsony hőmérséklettel van összefüggésben. Hideg időben gyakrabban tartózkodunk zárt, fűtött helyiségben.
A fűtés kiszárítja a vírusok elleni első védelmi vonalat jelentő nyálkahártyákat, a ritkább szellőztetés, az összezártság pedig tovább növeli a fertőződés kockázatát. A tünetek mindkét betegség esetében rövid lappangási idő után, 1–3 nap elteltével jelentkeznek. Az influenzát a náthától elkülönítő jellegzetesség a hirtelen kezdet, melyet rendszerint láz és hidegrázás kísér. Nátha esetén láz nem alakul ki, bár kezdetben enyhe hőemelkedés előfordulhat. A köhögés, az orrfolyás és az orrdugulás mindegyik esetben jellemző, a fáradtság, gyengeség, kimerültség, fejfájás és a végtagfájdalmak viszont inkább influenzára utalhatnak.
A betegség kezelése
Mind nátha, mind influenza esetén ajánlatos sok folyadékot fogyasztani, utóbbinál ágyban maradni, és lázat csillapítani. Járványok idején hatásos lehet az immunrendszer erősítése C-vitaminnal. Mint ismeretes, vírusos megbetegedések kezelésére az antibiotikumok nem alkalmasak, csak másodlagos fertőzések, például baktériumok okozta tüdőgyulladás esetén ajánlott a szedésük. A betegek többsége az influenzából 7–10 nap elteltével kigyógyul, bár a gyengeség és a kimerültség még napokig fennállhat.
A náthából általában ennél hamarabb felépülünk. Az esetek tíz százalékában fordulnak elő szövődmények, ekkor a gyógyulási folyamat lassúbb. Nátha esetén középfülgyulladás, a légcső és a hörgők baktériumos felülfertőződése, influenza mellett pedig tüdő-, agyvelő- vagy szívizomgyulladás alakulhat ki. Az influenzát védőoltással előzhetjük meg, bár a vírusok állandó átalakulásukkal az ellenük való védekezést jelentősen megnehezítik. Ebből következik, hogy a védőoltások annál hatásosabbak, minél nagyobb a hasonlóság a vakcinában jelen lévő és a járványt okozó törzs között.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!