A romániaiak 60 százaléka sohasem sportol – derült ki egy új, az Európai Unió által végzett felmérésből. Az eredmények szerint Románia negyedik, azaz „előkelő” helyen szerepel az ülő életmódot folytató országok listáján.
2014. március 28., 22:252014. március 28., 22:25
Az Eurobarométer által készített felmérés eredményei szerint Bulgáriában folytatnak a legtöbben ülő életmódot – a lakosság 78 százaléka. Bulgáriát Málta, majd Portugália, Románia és Olaszország követi a listán.
A kutatásból, amelyet az Európai Unió mind a 28 országában elvégeztek, az is kiderül, hogy a legaktívabbak a kontinens északi országainak lakosai: Svédországban a lakosság 70 százaléka hetente egyszer sportol, e tekintetben szorosan követi Svédországot Finnország és Dánia. A felmérést múlt év végén végezték közel 28 ezer személy bevonásával.
A hosszas üldögélés veszélyei
A szakemberek szerint órákon keresztül egy széken ülni az irodában egy idő után nagymértékben károsítja a szervezetet. Kutatások és kísérletek eredményei szerint ez a modern és egészségtelen életstílus 64 százalékkal növeli a szívinfarktus esélyét, és 7 évvel rövidíti meg életet. Hogy miért olyan veszélyes az egész napos irodai üldögélés, anatómiai szempontból megmagyarázható.
Az emberi test nem 8–10 órás tétlenségre teremtetett – leszámítva az alvást, de még aközben is többször helyet változtatunk. Sokan naponta 10–12 órát töltenek el egy helyben ülve sokszor helytelen testtartásban.
Az egy helyben ülés negatív hatásai nagymértékben összefüggenek olyan tényezőkkel, mint például az étrend, szenvedélybetegségek, stressz stb. Azonban összegezni lehet a szedentarizmus következményeit egy olyan egyénnél, aki nem cigarettázik, nem fogyaszt alkoholt, és normál testsúllyal rendelkezik. Ha ez az illető leül, az izmai által kifejtett elektromos aktivitás lelassul a percenkénti elégetett kalóriamennyiséggel párhuzamosan.
Miután a test 24 óráig inaktív állapotban van, nagy mértékben csökken a glükóz lebontására hivatott inzulin, amely során fokozatosan alakul ki a II. típusú cukorbetegség. Elkezdődik a zsírraktározás, az izmok sorvadása, és az agy egyre kevesebb oxigént kap. Még akkor is, ha időről időre edzőterembe megyünk, a hosszas ülés miatt elkezd romlani a test egészségi állapota.
Két perc mozgás is számít
Szerencsére sokféleképpen csökkenthető a szedentarizmus romboló hatása. Figyeljünk arra, hogy legalább minden órában felkeljünk, és járjunk egy kicsit, akár a folyosón telefonálva, akár a mosdóig és vissza. Parkoljunk távolabb a bejárattól, hogy odagyalogoljunk, lift helyett lépcsőn járjunk, chat helyett beszéljünk élőben a szomszéd irodában ülő kollégával, biciklizzünk.
Ha nehéz minden órában emlékezni a megmozdulásra, állítsuk be az ébresztőórát. Még óránként 2 percnyi mozgás is sokat segít a szedentarizmus okozta tünetek elkerülésében. Emellett az egészséges táplálkozásról se feledkezzünk meg, a megfelelő stresszkezelésről, a káros szenvedélyektől való tartózkodásról.
Aktívabb anyának a gyermeke is többet mozog
Aktívabb anyáknak a gyermeke is többet mozog – állapította meg egy több mint ötszáz mamát és négyéves gyermekét vizsgáló brit kutatás. Sok anya azonban lényegesen kevesebbet mozog, mint amennyi ajánlatos lenne – idézte a BBC hírportálja a Pediatrics című szaklapban ismertetett kutatást.
A Cambridge-i és a Southamptoni Egyetem tudósai pulzusmérő segítségével mérték legfeljebb hét napon át, mennyit mozogtak a résztvevők. Arra következtettek, a gyermekek egészségét javító törekvéseknek az anyáknál kellene kezdődniük. A gyermekek nem „csak úgy maguktól mozgékonyak\", a szülők pedig nagy szerepet játszanak abban, hogy korán kialakuljanak az egészséges mozgási szokások – írták a kutatók. A vizsgálat során 554 négyéves gyermek és édesanyja folyamatosan, álmában és a vízben is hordta mellkasán a könnyű pulzus- és gyorsulásmérő övet.
Az anyák és gyermekeik adatai közvetlen öszszefüggést mutattak egymással – állapította meg Kathryn Hesketh gyermekgyógyász, a kutatás egyik vezetője. Minél többet mozogtak az anyák, annál többet mozogtak a gyermekeik, és bár az nem derült ki a vizsgálatból, vajon az aktív kicsik futtaták-e maguk után a mamát, valószínű, hogy az egyikük aktivitása hatással volt a másikéra – magyarázta a kutató. Az anya aktivitását befolyásolta, hogy dolgozik-e, illetve vannak-e a kicsinek testvérei.
A tanulmány azt is megállapította, hogy amint anyák lettek, kevesebbet mozogtak a nők, és aktivitásuk gyakran nem tért vissza a korábbi szintre. A mozgáshiány ezután hatással lehetett a kicsikre is – írták a kutatók. „A fiatal szülőknek sok fontos tennivalója akad egyszerre, és nem mindig kerül a lista élére a sport. Azonban a kicsivel több anyai testmozgás is kedvező az egészségre, és nemcsak az övére, de a gyermek testi jólétére is. Elég lehet akár az egyszerű napi séta\" – vélte Hesketh.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!