Dobos-torta, krémes és konyakmeggy – a Százéves Cukrászdában jártunk Gyulán

A cukrászda pultja vendégcsábító süteményekkel •  Fotó: Makkay József

A cukrászda pultja vendégcsábító süteményekkel

Fotó: Makkay József

Gyulára látogató Kárpát-medencei magyar újságírócsapat tagjaként ismét felkereshettem a Százéves Cukrászdát. Korábban többször megfordultam itt vendégként, ezúttal azonban Balogh László mestercukrász kalauzolásával tekinthettünk bele a magyar cukrászat történetébe és a hagyományőrző receptek világába.

Makkay József

2024. május 05., 09:532024. május 05., 09:53

A budai Russwurm cukrászda után a Kárpát-medence legrégibb magyar cukrászdája az 1840 óta működő Százéves cukrászda. Nevét a Rákosi-korszakban, 1952-ben kapta, amikor az egykori tulajdonosról elnevezett Reinhardt-cukrászdát átkeresztelték, de nem államosították, így megmaradhatott magántulajdonban.

Turistavonzó varázsa alig változott az idők folyamán, amit magyaros kínálata mellett az egykori úri szalonokra emlékeztető bútorzata és a régi idők cukrászati kellékeit bemutató múzeuma igazol. Amikor Gyulán járok, soha nem kerülöm el ezt a remek helyet: rendszerint egy szelet Dobos-tortát ízlelgetek, aminek zamata és állaga nem hasonlítható össze az Erdélyben készített cukrásztermékkel.

A Dobos-torta eredeti receptje a cukrászda egyik pultján olvasható – nem üzleti titok, de védett magyar termék –, ennek ellenére mindenki másként készíti.

Amikor ezt Balogh László mestercukrásznak, a Százéves Cukrászda vezetőjének szóvá teszem, a fejét ingatva mondja, hogy neki is rossz tapasztalatai vannak.

,,Szomorú dolog, hogyha az országban tíz helyen járunk, legalább ötféleképpen néz ki a Dobos-torta. Mi a Dobost az eredeti recept alapján készítjük csokoládéval, kakaóvajjal, kakaómasszával és vajjal. A Dobos-torta egy védett magyarországi recept, és csak azt volna szabad ilyen név alatt forgalmazni, ami az eredeti recept alapján készül” – magyarázza a gyulai cukrászmester.

A Százéves Cukrászda épülete és teljes berendezése műemlékvédelem alatt áll •  Fotó: Makkay József Galéria

A Százéves Cukrászda épülete és teljes berendezése műemlékvédelem alatt áll

Fotó: Makkay József

Muzeális darabok, a régi cukrászat emlékezete

Aki Gyulán jár, annak érdemes meglátogatnia ezt a gasztronómiai és turisztikai látványosságot. A cukrászda vendégfogadó részének a teljes berendezése védett műemlék. Az 1985-től a város tulajdonában álló épületet a közelmúltban újították fel ,,tetőtől talpig”, de amint vendéglátónk magyarázza – amióta 2004. január elsejétől bérli a cukrászdát –, a 19. századi bútorzatot háromszor politúrozta és kárpitozta.

Amikor a vendég belép a helyiségbe, a sarokteremben találja magát, amelynek legrégibb berendezési tárgyait – a hat vitrinszekrényt tartalmazó pultot –, a cukrászdalapító Salis András 1840-ben készítette kanadai jávorfából.

A pult mögött lehet belépni a kisszalonba, ahol szintén 19. századi biedermeier ülőgarnitúra fogadja a vendégeket. Ilyen értékes bútorokat múzeumban láthat az ember, de ott nem ülhet bele – ez a gyulai cukrászda nagy varázsa.

A következő nagyszalon ékessége – az eredeti ülőgarnitúrák és asztalok mellett –, a 37 sípos géporgona, amit 1819-ben készített a bécsi Josef Hein.

Balogh László mestercukrász negyven éve van a szakmában, és húsz éve vezeti a híres gyulai cukrászdát •  Fotó: Makkay József Galéria

Balogh László mestercukrász negyven éve van a szakmában, és húsz éve vezeti a híres gyulai cukrászdát

Fotó: Makkay József

A vendég nem hagyhatja ki az épületben található cukrászműhely-múzeumot sem, ahol a cukrászmesterség régi eszközeivel ismerkedhet. A 12 fiókos dolgozóasztalon cukorőrlőt, kézi malmot, mozsarakat, üstöket, parfé- és gipszformákat, ostyasütőket és sok más érdekességet láthat. Megcsodálhatjuk a régi szabad-kéményes cukrászkemencét, amelybe hajnalba kellett az inasoknak befűteni.

Balogh László szerint a mai modern hűtőszekrények előtti korban a cukrászatot behatárolta a faggyal való hűtés lehetősége. ,,A krémes meg tejszínhabos jellegű készítményeket csak télen készítették. Akkoriban csak jéggel lehetett hűteni a cukrásztermékeket” – ecseteli vendéglátónk, aki azt is elmondja, hogy

télen a Körösből ,,kibányászott” jeget az udvarba nyíló hatalmas jégveremben tárolták, feldarabolták, és a hűtéshez sózták, hogy csökkentsék a hőmérsékletét, így hosszabb ideig lehetett a mai elődjének számító hűtőszekrényekben tárolni a termékeket,

amiből leeresztő csapon folyt el az olvadásból származó víz. Megjegyzi mosolyogva, hogy ma nagyon nehéz helyzetbe lennénk a régi technikával, mert ritkán fagy be a Körös.

A turisták által közkedvelt cukrászda főbejárata •  Fotó: Makkay József Galéria

A turisták által közkedvelt cukrászda főbejárata

Fotó: Makkay József

Magyar krémesek és bonbonok

Korhű berendezésén és muzeális értékén túl a Százéves Cukrászda igazi vonzereje azonban a megvásárolható édességekben, süteményekben rejlik. A magyar receptekre alapozó választék határozta meg a 184 éves kézműves műhely hírnevét, ahol mindig számos sütemény és édesség fogadta a vendégeket helyi fogyasztásra vagy elvitelre egyaránt.

A cukrászhagyományok nemzedékről nemzedékre öröklődtek. Az alapító Salis András inasának csapata folytatta a munkát Reinnhardt-cukrászda néven, akitől később szintén a legtehetségesebb és legtalpraesettebb inasból kinőtt mesterember vette át a műhely vezetését. Valamennyiük közös vonása volt a magyar cukrászhagyományok megőrzése és továbbéltetése.

Balogh László elismeri, hogy ma egyre nehezebb a ,,magyar vonalat” vinni, mert a ,,menő” budapesti cukrászdák a francia jelleg elkötelezettjei.

Az ,,új hullám” ellenére két gyulai üzletük – a Százéves és a Kézműves Cukrászda – kitart a zömében magyar receptek mellett, ezzel vonzzák a turistákat.

,,Ugyanolyan minőségű nyersanyagokat használunk, mint a nagyságrenddel drágább budapesti cukrászdák, miközben kitartunk a magyar cukrászat mellett” – magyarázza vendéglátónk. Mutatja a különféle magyar cukrászati termékeket. Az egyik leghíresebb a Dobos-torta, de ott van a sorban az Eszterházy-, a Szapáry-, és a Rigó Jancsi torta is – utóbbit stílszerűen hegedű formában készítik a névadó prímás emlékére.

Megkóstolom kedvenc ,,hétköznapi” süteményem, a krémest, amit több cukrászdából is rendszeresen vásárolok Kolozsváron, de a gyulaihoz foghatót ritkán eszem. Kiderül, hogy a francia krémes sem francia, csak így nevezték el: mindkét sütemény echte magyar eredetű. Ahogyan a Rákóczi-túrós, a képviselőfánk, a zserbó és még sok más finomság.

Előtérben a Dobos-torta, amit sajnos mindenhol másként készítenek •  Fotó: Makkay József Galéria

Előtérben a Dobos-torta, amit sajnos mindenhol másként készítenek

Fotó: Makkay József

Cukrászdába járó nép vagyunk

A bonbonok készítése külön színfoltja a cukrászatnak. A régi magyar iskola a konyakmeggyet tette híressé, ez a hagyományos magyar bonbon. A Verdi golyó – amely neve ellenére szintén magyar ,,találmány” – jóval édesebb: az alkoholos meggy közepébe pisztáciamarcipán kerül, és kívülről tejcsokoládéval húzzák át. A szintén magyar Figaro-desszert az osztrákoknál is elterjedt, annyi különbséggel, hogy a bécsi cukrászdák öt rétegűre készítik, az eredeti magyar változat – amit Gyulán lehet megkóstolni –, kilenc réteg mandulát és mogyorófugát tartalmaz.

Vendéglátónk szerint manapság a cukrászatban is nagyon divatos a receptek újragondolása, ő azonban az új forma mellett szállt síkra a régi receptúra megőrzésével. Példa rá a már említett, hegedű formájú Rigó Jancsi torta.

A magyar cukrászat elsősorban a munkaerőhiány miatt van nehéz helyzetben. Egyre kevesebb fiatal jelentkezik cukrásztanulónak, mert nehéz fizikai munkát és napi 8-10 órás állóképességet igénylő szakmáról van szó. A mestercukrász szerint másrészt nyári szezonban nagy elszívó hatással bír a balatoni vendéglátás, de a többség mindig visszatér, visszakívánkozik régi munkahelyére.

A vendégek korabeli székeken és asztaloknál fogyaszthatják el a cukrászda termékeit •  Fotó: Makkay József Galéria

A vendégek korabeli székeken és asztaloknál fogyaszthatják el a cukrászda termékeit

Fotó: Makkay József

Gyula azoknak a cukrászoknak kínál remek tanulóiskolát, akik a magyar hagyományokat szeretnék tovább vinni. Bármennyire is vonzónak tűnik a ,,nemzetköziség”, a francia típusú desszertek világa, sokan a magyar ízekhez ragaszkodnak. Amit Balogh László szerint azért is érdemes ápolni, mert a magyar cukrászdába járó nép, a magyar ,,édességműhelyek” változatlanul népszerűek. Határon innen és túl egyaránt.

korábban írtuk

Nem tart a partiumi-erdélyi konkurenciától a népszerű Gyulai Várfürdő, a város polgármestere értéknek tekinti a többnyelvűséget
Nem tart a partiumi-erdélyi konkurenciától a népszerű Gyulai Várfürdő, a város polgármestere értéknek tekinti a többnyelvűséget

Bár az elmúlt tíz évben több fürdő épült a Partiumban, Erdélyben, a romániai vendégek száma nem csökken. Változatlanul nagyon sokan jönnek Gyulára a határ túloldaláról, mert itt valami mást kapnak – jelentette ki a Krónikának Görgényi Ernő polgármester.

korábban írtuk

Lánglovagok a Körös menti síkon – Tűzoltó Csillagtúra harmadízben Gyulán
Lánglovagok a Körös menti síkon – Tűzoltó Csillagtúra harmadízben Gyulán

A világ tűzoltóinak legnagyobb baráti találkozóját, a XXIV. Nemzetközi Tűzoltó Csillagtúrát 2024. május 09–12. között rendezik Gyula városában. A „legnyugatibb keleti város” immár harmadik alkalommal nyerte el a rendezés jogát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Jelblokkolóval próbálta megakadályozni a puskázást, eljárás indult az egyetemi tanár ellen

Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.

Jelblokkolóval próbálta megakadályozni a puskázást, eljárás indult az egyetemi tanár ellen
2025. július 18., péntek

Balesetben meghalt Felix Baumgartner, aki ejtőernyős ugrás során elsőként lépte át a hangsebességet

Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.

Balesetben meghalt Felix Baumgartner, aki ejtőernyős ugrás során elsőként lépte át a hangsebességet
2025. július 17., csütörtök

Sokan csak álmodnak annyi pénzről, amennyit egy indiai futár keres Romániában

A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.

Sokan csak álmodnak annyi pénzről, amennyit egy indiai futár keres Romániában
2025. július 16., szerda

A nyári utazási időszakban román rendőrök Magyarországon, magyar rendőrök pedig a Partiumban teljesítenek szolgálatot

A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.

A nyári utazási időszakban román rendőrök Magyarországon, magyar rendőrök pedig a Partiumban teljesítenek szolgálatot
2025. július 16., szerda

Öt nap fesztiválozás az elektronikus zene birodalmában - Kezdődik a bonchidai Electric Castle

Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.

Öt nap fesztiválozás az elektronikus zene birodalmában - Kezdődik a bonchidai Electric Castle
2025. július 15., kedd

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván

Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván
2025. július 15., kedd

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát

Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát
2025. július 14., hétfő

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen

Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen
2025. július 14., hétfő

Naponta 100 kilónyi kézzel írt levél érkezik Leó pápának

Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.

Naponta 100 kilónyi kézzel írt levél érkezik Leó pápának
2025. július 12., szombat

Szentjánosbogarak eltűnőfélben: mi veszélyezteti a fajt, és mit tehetünk a fénylő rovarok megóvása érdekében?

A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.

Szentjánosbogarak eltűnőfélben: mi veszélyezteti a fajt, és mit tehetünk a fénylő rovarok megóvása érdekében?